لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۳۰

ایران سفیر فرانسه را در اعتراض به برگزاری تجمع مجاهدین خلق در پاریس احضار کرد


به دنبال برگزاری تجمع هواداران «شورای ملی مقاومت» در پاریس، وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه سفیر فرانسه در تهران را احضار و «اعتراض شدید» جمهوری اسلامی را نسبت به برگزاری این تجمع به وی ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، ابوالقاسم دلفی، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران، «شورای ملی مقاومت» را «گروهکی تروریستی» خواند و خواستار اعلام موضع رسمی دولت فرانسه در قبال این گروه شد.

ابوالقاسم دلفی، بدون نام بردن از فرد خاصی، با اشاره تلویحی به سخنان ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان که در تجمع پاریس حضور داشت، اظهارات او را «سخیف» توصیف کرد.

وی در این‌باره گفت: «برگزاری این تجمع توسط کسانی که دست‌شان به خون مردم ایران آغشته است و با صحنه‌گردانی پدر و پایه‌گذار گروهک‌های تروریستی همچون طالبان، القاعده، داعش و شریک صهیونیست‌ها انجام شد و بیان اظهارات سخیف از سوی آنها علیه جمهوری اسلامی ایران در خاک فرانسه، غیرقابل قبول است».

آقای دلفی همچنین دادن اجازه به مقام‌های سایر کشورها برای تبلیغ و اهانت به کشوری ثالث را « ناقض موازین حقوق بین‌المللی» دانست و آن را محکوم کرد.

همزمان، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تجمع هواداران «شورای ملی مقاومت»‌، این تجمع را یک «بازی سیاسی» دانست و از حضور ترکی الفیصل در آن ابراز تاسف کرد.

محمد جواد ظریف در فرودگاه آستانه قزاقستان به خبرنگاران گفت: «ترکی الفیصل، هم تولیدکننده القاعده و طالبان بوده و هم نقش بسیار ننگینی در رژیم سعودی داشته است و حضورش قدری خبرساز شد که آن هم نشان‌دهنده بی‌کفایتی و بی‌درایتی این افراد است که مانند صدام، آینده خود را به تروریست‌ها گره می‌زنند».

برگزاری نشست «شورای ملی مقاومت»‌ در پاریس و سخنرانی ترکی الفیصل در این نشست، طی روزهای گذشته واکنش برخی دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داشت.

علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهوری ایران در امور اقلیت‌ها، ضمن معرفی ترکی الفیصل به عنوان یک مقام امنیتی در حکومت عربستان، از حضور او در نشست سازمان مجاهدین خلق انتقاد کرد.

وی در این‌باره گفت: «این همان اشتباهی است که صدام در استفاده از مجاهدین خلق به عنوان ماشین جنگی خودش علیه ما به کار برد».

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نیز به حضور ترکی الفیصل در نشست یاد شده اعتراض کرد و آن را نشانه «مشارکت» این کشور در اقدامات به گفته او «تروریستی» این گروه دانست.

نشست روز ۱۹ تیرماه گروه «شورای ملی مقاومت» با حضور برخی سیاستمداران پیشین جهان از جمله مقام‌های پیشین فرانسه، اسپانیا و آمریکا و نیز چند مقام پیشین عربی در پاریس برگزار شد.

ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان، در این تجمع، از مسعود رجوی با عنوان «مرحوم» یاد کرد.

این در حالی است که شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق، به رادیو فردا گفته است که از اظهارات ترکی فیصل در مورد مسعود رجوی، «سوءتعبیر و نتیجه‌گری نادرست شده است».

ایران، سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می‌داند، اما آمریکا و اتحادیه اروپا این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG