لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۳۱

واکنش مکزیک به سخنرانی تازه ترامپ: «تهدیدی بزرگ برای مکزیک»


دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری، روز چهارشنبه، دهم شهریورماه، تنها ساعاتی پس از بازگشت از سفرش به مکزیک، اعلام کرد که به محض ورود به کاخ سفید دو میلیون مهاجر غیرقانونی مکزیکی دارای سابقه کیفری را از خاک آمریکا اخراج خواهد کرد.

در واکنش به این ادعای تازه آقای ترامپ، رئیس جمهور مکزیک در مصاحبه‌ای اعلام کرد که سیاست‌ها و خط‌مشی دونالد ترامپ می‌تواند برای مکزیک «تهدیدی عظیم» باشد.

این در حالی است که انریکه پینا نیه‌تو، رئیس جمهور مکزیک، تنها ساعاتی پیشتر دیدارش با ترامپ را «صریح و سازنده» توصیف کرده بود.

دونالد ترامپ با بیان این که خطر اخراج برای همه مهاجران غیرقانونی حاضر در آمریکا وجود دارد، تأکید کرد که عدم اخراج آنها «رفاه مردم آمریکا را به خطر می‌اندازد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ در ادامه افزود: «هر مهاجر غیرقانونی که برای هرگونه جرم و جنایتی دستگیر شود، بلافاصله از خاک آمریکا اخراج خواهد شد.»

وی با انتقاد از سیاست‌های دولت باراک اوباما در رابطه با مهاجران، بر لزوم اصلاح قوانین مربوط به مهاجرت، به منظور «محافظت از همه جنبه‌های زندگی آمریکایی» تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ترامپ تعداد مهاجران غیرقانونی در خاک آمریکا را حدود ۱۱ میلیون نفر برآورد کرده و در ادامه گفت: «پیام ما به همه مردم جهان این است که اگر غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده شوید، هرگز شهروند آمریکا نخواهید شد.»

دونالد ترامپ که یکی از شعارهای اصلی‌ انتخاباتی‌اش، مقابله با روند مهاجرت به آمریکا است، بعدازظهر روز چهارشنبه، دهم شهریورماه، به مکزیک رفت و با رئیس‌ جمهور این کشور دیدار کرد.

وی پس از بازگشت از این سفر چند ساعته در جریان سخنرانی خود در شهر فینیکس آریزونا، از همکاری مکزیک با آمریکا، برای کاهش مهاجرت غیرقانونی و تلاش برای متوقف‌کردن قاچاق اسلحه و مواد مخدر به آمریکا خبر داد.

دونالد ترامپ همچنین کشیدن دیوار دو هزار مایلی در مرز مکزیک را حق آمریکا دانست و گفت که «باور کنید، مکزیک هزینه کشیدن دیوار را پرداخت خواهد کرد.»

دونالد ترامپ افزود درباره این که چه کسی هزینه دیوار را می‌پردازد در سفرش صحبتی نشده است، اما په‌نا نیه‌تو، رئیس جمهوری مکزیک، در حساب کاربری خود در توئیتر گفته است که «در آغاز گفت‌وگو با دونالد ترامپ، به وضوح بیان کردم که مکزیک پولی برای دیوار نمی‌دهد.»

خط مرزی میان آمریکا و مکزیک دو هزار مایل (حدود ۳۲۰۰ کیلومتر) است.

دیدار نامزد جمهوری‌خواهان و رئیس‌ جمهوری مکزیک، پس از دعوت این مقام ارشد اجرایی، از دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، برای دیدار و گفت‌وگو صورت گرفت.

کارزار انتخاباتی آقای ترامپ، از دیدار او با رئیس‌جمهوری مکزیک، به ‌عنوان «گام نخست مذاکره و اعتمادسازی» یاد کرده است.

دونالد ترامپ در آغاز کارزار انتخاباتی خود گفته بود از مرز مکزیک فقط «مجرم و متجاوز جنسی» به آمریکا می‌آید.

در مقابل، آقای په‌نا نیه‌تو، مواضع نامزد جمهوری‌خواهان را با تفکرات هیتلر و موسولینی مقایسه کرده‌ بود.

با این حال در دیدار دو طرف در روز چهارشنبه، هر دو لحنی ملایم در پیش گرفتند. رئیس‌جمهوری مکزیک مذاکرات انجام‌شده با ترامپ را «سازنده» توصیف کرد، اما گفت که بسیاری از مردم کشورش، به گفته‌های ترامپ با «دید منفی» می‌نگرند.

دونالد ترامپ نیز با احترام از شهروندان مکزیک سخن گفته‌ است، با این حال حضور او در مکزیک با اعتراض بسیاری از شهروندان این کشور مواجه شد.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG