لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۳

ایران دستگیری ۳ عضو سپاه پاسداران از سوی عربستان را تکذیب کرد


نمایی از تاسیسات نفتی «مرجان» که عربستان مدعی نزدیک شدن سه قایق ایرانی به آن است.

وزارت اطلاعات عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد که سه عضو سپاه پاسداران را که روز جمعه سوار بر یک قایق حامل سلاح به سکوهای نفتی مرجان این کشور خلیج فارس نزدیک شده بودند،‌ دستگیر کرده است. اما یکی از مقام های وزارت کشور ایران این موضوع را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت اطلاعات عربستان اشاره کرد که دو قایق دیگر فرار کرده اند.

بر اساس این گزارش،‌ مقام های عربستان سعودی در حال بازجویی از سه عضو سپاه پاسداران هستند.

در این میان، مجيد آقابابايى، مدير كل امور مرزى وزارت كشور، در گفت و گو با سایت باشگاه خبرنگاران جوان،‌ درباره آنچه «ادعاى عربستان مبنى بر دستگيرى سه نظامى ايرانى»‌ نامید،‌ گفت: «اين موضوع مربوط به دو قايق ماهيگيرى ایرانی است.»

پیشتر برخی منابع خبری در ایران خبر داده بودند که شامگاه جمعه ۲۶ خرداد، دو قایق ماهیگیری ایرانی با شلیک نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی مواجه شده‌اند و یکی از سرنشینان آنها کشته شده است.

به نوشته این منابع خبری، از سرنوشت قایق دیگر اطلاعی در دست نیست و ممکن است سرنشینان آن توسط نیروهای مرزی عربستان سعودی دستگیر شده باشند.

مجید آقابابایی با اشاره به اینکه «صيادان هيچ نوع ابزار نظامى همراه نداشتند» افزود: «عربستان با تيراندازى به دو قايق صيادى ايرانى باعث مرگ يكى از ماهيگيران شد.»

مجید آقابابايي گفت: «ادعاى عربستان درباره دستگيرى نيروى نظامى ايران صحت ندارد چراكه افرادى كه با نيروهاى اين كشور روبه رو شدند صيادان ساده اى بودند كه قايق آنها هم قايق ماهيگيرى بوده است.»

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور روز شنبه ۲۷ خرداد گفته بود: دو قایق ماهیگیری ایرانی بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج شده‌ و هدف گلوله مرزبانان عربستان سعودی قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، در این حادثه یک صیاد بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته شد.

آقای آقابابایی اقدام مرزبانان عربستان سعودی را خلاف اصول انسانی خوانده و افزوده بود: حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به مرزهای عربستان بر اثر امواج دریا، آنها مجاز به شلیک به سوی قایق‌های ایرانی نبودند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هم روز شنبه گفت که موضوع «کشته شدن یک صیاد بوشهری در تیراندازی گارد مرزی عربستان سعودی» از سوی دستگاه‌های مسئول در حال بررسی است.

آقای قاسمی گفته بود که پس از مشخص شدن نتایج این بررسی‌ها، وزارت امور خارجه ایران این موضوع را «با جدیت» پیگیری خواهد کرد.

عربستان سعودی پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود یک قایق حامل سلاح را نزدیک مناطق نفت‌خیز این کشور در خلیج فارس توقیف کرده است.

براساس بیانیه ارتش عربستان سعودی، روز جمعه حدود ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی، نیروی دریایی این کشور متوجه سه قایق کوچک شد که به سرعت به سکوهای میدان نفتی مرجان نزدیک می‌شدند.

بنابر این بیانیه، این قایق‌ها با شلیک هشدار نیروی دریایی عربستان مواجه شدند.

ارتش عربستان سعودی گفته بود یکی از قایق‌ها را توقیف کرده است و دو قایق دیگر متواری شده‌اند. ارتش عربستان سعودی بدون اشاره به نام کشور خاصی گفته بود که در قایق توقیف شده، سلاح وجود داشته است.

هر چند که ورود ماهیگیران ایرانی به آب‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس و دستگیر شدن آنان در سال‌های گذشته سابقه داشته، اما شلیک به ماهیگیران و کشته شدن آنان در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

از سوی دیگر این اتفاق در حالی رخ داده که ایران و عربستان سعودی به شدت تیره است و پس از سفر دونالد ترامپ،‌رئیس جمهوری آمریکا، به ریاض نیز درگیری‌های لفظی دو کشور افزایش یافته است.

در این زمینه تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی بدون ارائه مستندات و شواهد و تنها با اشاره به سخنان سابق وزیر دفاع عربستان سعودی، این کشور را به دست داشتن در حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی متهم کرده‌اند. این اتهام ها در شرایطی وارد شدند که گروه حکومت اسلامی (داعش) این حملات را بر عهده گرفت و در عین حال، مقام‌های عربستان سعودی نیز آنها را رد کردند.

XS
SM
MD
LG