لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۱

تشدید فشار دولت بلاروس بر معترضان به نتایج انتخابات


اعتراضات به نتایج انتخابات در بلاروس

دولت بلاروس روز سه شنبه فشار بر معترضان را که خواهان کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو هستند افزایش داد. چند تن از فعالان مخالف بازداشت، تعداد دیگری برای بازجویی احضار شده و به ده‌ها نفر از تظاهرکنندگان نیز اعلام شده که در دادگاه حاضر شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مراجع قضایی شهر مینسک سرگئی دیلوسکی و اولگا کاوالکووا دو تن از اعضای «شورای هماهنگی» مخالفان را به اتهام سازماندهی تظاهرات غیر قانونی به ۱۰ روز زندان محکوم کردند.

این شورا هفته گذشته و با هدف مذاکره با حکومت برای انتقال قدرت در بلاروس تشکیل شد اما الکساندر لوکاشنکو این نهاد را به تلاش برای تصرف قدرت متهم کرده و نهادهای قضایی نیز علیه اعضای آن به اتهام اقدام علیه امنیت کشور پرونده تشکیل داده اند.

پاول لاتوشکو، وزیر سابق فرهنگ و دیپلمات نیز که به «شورای هماهنگی» پیوسته است برای بازجویی احضار شد. آقای لاتوشکو به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «آنها (حکومت) مرا تحت فشار قرار داده تا از کشور خارج شوم. آنها مرا به بازداشت و اعمال خشونت در زندان تهدید کرده اند ولی من قصد خروج از بلاروس را ندارم.»

پاول لاتوشکو گفت: «هدف شورای هماهنگی به دست گرفتن قدرت نیست. تنها چیزی که می خواهیم یافتن راه حلی برای بحران سیاسی است.»

سوتلانا الکسیویچ، سرشناس‌ترین نویسنده بلاروس و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵ نیز پس از پیوستن به «شورای هماهنگی» مخالفان برای بازجویی احضار شده است.

تظاهرات بلاروس از روز یکشنبه ۱۹ مرداد در اعترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد و به مرور به جنبشی گسترده با هدف برکناری رئیس جمهور و دولت فعلی بدل شده است. الکساندر لوکاشنکو که از ۲۶ سال پیش بر بلاروس حکومت می کند اعلام کرده که این اعتراضات را خفه خواهد کرد.

روز سه شنبه گروه کثیری از آموزگاران و دانشگاهیان برای همبستگی با اعتراضات در شهر مینسک راهپیمایی کردند.

در روزهای اول اعتراضات پلیس با خشونت شدیدی معترضان را سرکوب کرد. حدود ۷ هزار نفر بازداشت و چند صد نفر در اثر حملات پلیس با گلوله‌های پلاستیکی و باطوم مجروح شدند.

حداقل سه نفر از معترضان در جریان سرکوب کشته شده و جسد دو تن از هواداران جنبش اعتراضی نیز که حلق آویز شده بودند در جنگل‌های اطراف شهر مینسک پیدا شد. پلیس دلیل مرگ آنها را خودکشی اعلام کرد ولی مخالفان این ادعا را رد کرده اند.

یکی دیگر از چالش‌های حکومت لوکاشنکو اعتصاب هزاران نفر از کارگران صنایع مهم در سراسر کشور است.

در پی دستور الکساندر لوکاشنکو برای نشان دادن شدت عمل بیشتر در مقابل معترضان نیروهای پلیس از چند روز پیش در سطح شهر حضور بیشتری دارند و برخی از خیابانها و محلات مینسک را مسدود کرده اند.

پس از چند روز توقف سرکوب مخالفان پلیس روز دوشنبه حداقل ۱۰ نفر از معترضان را در مینسک و شهرهای دیگر بازداشت کرده که نشانه‌ای از احتمال توسل مجدد به خشونت برای سرکوب تظاهرات است.

وزارت کشور بلاروس اعلام کرد که روز دوشنبه برای بیش از ۴۰ نفر حکم احضار به دادگاه صادر کرده است.

همزمان با تشدید اقدامات حکومت سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد اصلی مخالفان در انتخاب ریاست جمهوری که از دو هفته پیش به لیتوانی گریخته است در سخنرانی ویدئویی خود خطاب به رهبران اتحادیه اروپا بر برگزاری انتخابات مجدد ریاست جمهوری تاکید کرد.

دیوان عالی بلاروس روز سه شنبه درخواست او برای لغو نتایج رای گیری را رد کرد.

خانم تسیخانوسکایا در بخشی دیگری از سخنان خود گفت آماده مذاکره با دولت لوکاشنکو است. او افزود:«ارعاب تاثیری نخواهد داشت. ما تسلیم نخواهیم شد. ما خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق اساسی خود هستیم. ما می خواهیم همه زندانیان سیاسی آزاد شوند. ما خواهان پایان خشونت و ارعاب از سوی حکومت هستیم.»

منبع: آسوشتیدپرس؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG