لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۴۲

نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس به لیتوانی گریخت


سویتلانا تسیخانوسکایا،

سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد اصلی مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از کشور خارج شده و به لیتوانی رفته است. وی پس از اعلام نتایج رای گیری گفته بود نتیجه انتخابات را به چالش خواهد کشید.

به گزارش آسوشیتدپرس او روز سه شنبه در یک بیانیه ویدئویی از هوادارانش عذرخواهی کرد و گفت به تصمیم خودش کشوررا ترک کرده است. او در عین حال خواستار توقف اعتراضات شد.

او در بخشی از ویدئو گفت: «تصمیم بسیاری دشواری بود. می‌دانم که برخی از شما مرا درک می‌کنید و برخی دیگر مرا محکوم می‌کنید و ازمن متنفر خواهید شد. خدا نکند شما با تصمیمی که من با آن مواجه بودم روبرو شوید.»

او در ویدئوی دیگری از هوادارنش خواست که قانون را محترم شمرده و از درگیری با پلیس پرهیز کنند.

کارکنان کارزار انتخاباتی او می‌گویند خانم تسیخانوسکایا در شرایط سختی و احتمالا تحت فشار این تصمصم را گرفته است. همسر او که از وبلاگ نویسان مخالف دولت است پس از نامزدی در انتخابات در ماه مه دستگیر شد و از آن زمان تاکنون در زندان است.

در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که نتایج آن روز یکشنبه اعلام شد به گفته کمیسیون انتخابات الکساندر لوکاشنکو با کسب حدود ۸۰ درصد از آرا به پیروزی رسید. آقای لوکاشنکو از ۲۶ سال پیش رهبر این کشور بوده و برای ششمین دوره پیاپی به مقام ریاست جمهوری می رسد.

هزاران نفر از مخالفان در شهرهای مختلف از جمله مینسک، پایتخت دست به تظاهرات زده و در دو شب گذشته با پلیس درگیر شده‌اند.

در جریان این حوادث چند صد نفر مجروح و چند هزار نفر بازداشت شده‌اند. مخالفان می‌گویند روز دوشنبه یکی از تظاهرکنندگان جان خود را از دست داده است. وزارت کشور بلاروس گفت این فرد بر اثر انفجار ماده منفجره‌ای که در دست داشت قبل از پرتاب آن کشته شده است.

وزارت کشور روز دوشنبه اعلام کرد که در درگیری‌های ۸۹ نفر از جمله ۳۹ مامور انتظامی مجروح شده اند.

خانم تسیخانوسکایا، ۳۷ ساله و معلم سابق زبان انگلیسی است. او که هیچ تجربه سیاسی ندارد در پی بازداشت همسرش در انتخابات نامزد شد.

او در بخش دیگری از پیام ویدئویی خود و در حالی که بدون بلند کردن سرش از روی یک متن می خواند ضمن تشکر از هوادارانش گفت:«مردم بلاروس انتخاب خود را انجام داده‌اند.»

او افزود:«مردم بلاروس، از شما می خواهم که به قانون احترام بگذارید. من خواستار خونریزی و خشونت نیستم. از شما می خواهم که به خیابان نیایید، با پلیس درگیر نشوید و جان خود را به خاطر نیاندازید. از خود و خانواده‌هایتان مراقبت کنید.»

ساعاتی قبل از انتشار این پیام‌ها خانم تسیخانوسکایا برای شکایت رسمی علیه نتایج رای گیری به کمیسیون مرکزی انتخابات رفته بود.

به گفته کارکنان کارزار انتخاباتی خانم تسیخانوسکایا تغییر موضع او تحت فشار حکومت صورت گرفته که او را مجبور کرده اند از روی یک متن از پیش نوشته شده بخواند و بعد او را از کشور خارج کرده اند.

اولگا کووالکووا، یکی از مشاوران او گفت:«نمی‌دانیم تحت چه نوع فشاری قرار گرفته و چگونه آنها نظر او را تغییر داده‌اند. ولی مشخص است که پیام را از روی یک متن از پیش نوشته شده می‌خواند.»

به گفته او خانم تسیخانوسکایا همراه با مدیر کارزار انتخاباتی‌اش که چند روز در بازداشت بود از کشور خارج شده است. چند نفر دیگر از کارمندان کارزار او هنوز در بازداشت هستند.

خانم تسیخانوسکایا روز دوشنبه احتمال خروج از کشور را تکذیب کرده بود و گفت دلیلی برای بازداشت خود نمی‌بیند. ولی پس از تسلیم شکایتش به کمیسیون انتخابات برای بازشماری آرا او به مشاورانش گفت:« تصمیم خود را گرفته‌ام، باید در کنار فرزندانم باشم.» او از مدتی پيش و در پی دريافت تهديد فرزندان خود را به يک کشور اروپايی نامعلوم فرستاده بود.

با وجود پخش شايعاتی در مورد خروج او از کشور دوشنبه شب اعتراض‌ها ادامه يافت و دهها نفر در عمليات پليس برای متفرق کردن معترضان بازداست شدند.

اتحاديه اروپا و دولت آمريکا از سرکوب اعتراضات به شدت انتقاد کرده اند و اين اقدامات الکساندر لوکاشنکو برای بهبود رابطه با غرب در شرايطی که مناسبات بلاروس با مسکو متشنج شده است را دشوارتر خواهد کرد.

مايک پومپئو، وزير خارجه آمريکا در بيانيه‌ای گفت که انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبوده و تداوم سرکوب خشن و بازداشت مخالفان را محکوم کرد. اتحاديه اروپا نيز ضمن محکوم کردن سرکوب معترضان خواستار آزادی بلادرنگ بازداشت شدگان شد.

منبع: آسوشیتدپرس؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG