لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۱۱

تشدید فشار بر لوکاشنکو؛ رهبر مخالفان بلاروس خواستار ادامه اعتراضات شد


اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس

سویتلانا تسیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس روز جمعه خواستار تداوم اعتراضات و بازشماری آراء شد. همزمان فشارها بر الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس افزایش یافته و او با بزرگترین چالش در دوران زمامداری ۲۶ ساله خود روبرو است.

به گزارش رویترز٬ خانم تسیخانوسکایا در ویدئویی که در شبکه فیسبوک منتشر کرد از طرفدارانش خواست که بر مطالبه بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته تاکید کنند. مخالفان می‌گویند دولت در شمارش آراء تقلب کرده است.

در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات که از یکشنبه شب آغاز شده و تاکنون ادامه دارد ۲ نفر کشته و چند هزار نفر بازداشت شده‌اند.

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا سرکوب مخالفان را محکوم کرده و گزارش هایی در مورد احتمال تحریم بلاروس منتشر شده است.

سویتلانا تسیخانوسکایا در بخشی از پیام خود گفت:«مردم بلاروس دیگر نمی‌خواهند تحت حاکمیت کهنه زندگی کنند. باید ازحق انتخاب خود دفاع کنیم. کنار ننشینید. صدای ما باید شنیده شود.»

در روزهای اخیر کارگران برخی از کارخانه‌های دولتی که افتخار مدل اقتصادی شوروی حکومت بلاروس تلقی می شوند و چند نفر از مجریان تلویزیون دولتی به صف تظاهرات پیوسته‌اند.

همزمان دولت از روز گذشته حدود دو هزار نفر از بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر را آزاد کرده و در اقدامی بی‌سابقه از به کارگیری خشونت عذرخواهی کرد.

رئیس کمیسیون اروپا در توئیتی نوشت:«در مورد افرادی که موازین حقوق بشر و دمکراسی در بلاروس را نقض کرده اند باید تحریم‌های بیشتری وضع شود. من مطمئنم که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جلسه امروز خود حمایت ما از حقوق مردم بلاروس و آزادی و دموکراسی را نشان خواهند داد.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز خواستار آزادی بلادرنگ و نامشروط تمامی بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر شد.

خبرگزاری دولتی بلاروس گزارش داد که وزیر خارجه این کشور در گفت‌وگوی تلفنی با همتای سوئیسی خود گفته است که «دولت بلاروس آماده مذاکرات سازنده و بی‌طرفانه با هم پیمانان خارجی در مورد مسایل مربوط به انتخابات است. »

دولت روسیه که اخیرا الکساندر لوکاشنکو را برای تن دادن به مناسبات سیاسی و اقتصادی نزدیک تر تحت فشار قرار داده در واکنش به اعتراضات اخیر در مورد «دخالت قدرت‌های خارجی با هدف بی‌ثبات کردن بلاروس» اظهار نگرانی کرده است.

آقای لوکاشنکو، ۶۵ ساله و مدیر سابق یکی از مزارع اشتراکی که ۲۶ سال است بر بلاروس حکومت می‌کند به دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا، رکود اقتصادی کشور و نقض حقوق و آزادی‌های مدنی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

تلویزیون دولتی بلاروس امروز تصاویری از رئیس جمهور پخش کرد که می گفت:«من هنوز زنده‌ام و به خارج نرفته‌ام.»

در دوره اخیر حتی آن بخش از مردم بلاروس که همیشه به حکومت وفادار بوده‌اند جرات پیدا کرده تا نارضایتی خود را بیان کنند. چندین روزنامه نگار و مجری تلویزیون دولتی که به شدت تحت کنترل حکومت است در همبستگی با معترضان استعفا داده‌اند. کارکنان تعدادی از کارخانه‌های دولتی از جمله کارخانه «ماز» که کامیون و اتوبوس تولید می‌کند نیز به تظاهرات پیوسته‌اند.

آقای لوکاشنکو ادعا می‌کند که یک توطئه بزرگ با حمایت قدرت‌های خارجی این اعتراضات را به راه انداخته و هدف آن بی‌ثبات کردن بلاروس است. او در روزهای گذشته معترضان را «گوسفند» آلت دست بیگانه و گروهی بیکار و تبهکار توصیف کرد.

منبع: رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG