لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۶

بلژیک بازداشت دیپلمات ایرانی مظنون به طراحی حمله در پاریس را تمدید کرد


همایش شورای ملی مقاومت نهم تیرماه در حومه پاریس برگزار شد

دادگاه بلژیک قرار بازداشت دیپلمات ایرانی را که به طراحی نقشه حمله به همایش شورای ملی مقاومت ایران در فرانسه متهم شده است، تمدید کرد.

همایش شورای ملی مقاومت نهم تیرماه در حومه پاریس برگزار شد و به دنبال آن مقامات فرانسه اعلام کردند نقشه‌ای برای حمله به همایش وجود داشت که خنثی شد. این رخداد سپس به بازداشت چندین ایرانی از جمله یک دیپلمات منجر گشت که با سفارت ایران در اتریش مرتبط بود.

دادستان فدرال بلژیک روز چهارشنبه دوم آبان اعلام کرد که دادگاهی در شهر آنتورپ، شمال بلژیک، بازداشت مظنون اصلی این نقشه را که نام آن اسدالله الف (اسدی) عنوان شده، برای یک ماه دیگر تمدید کرده است.

این دیپلمات متهم است که ماده‌ای انفجاری به وزن نیم کیلوگرم در اختیار یک زوج ساکن در بلژیک قرار داده تا این همایش را هدف حمله قرار دهند. در اطلاعیه مقامات اروپایی این زوج «امیر. س» و «نسیمه.ن» معرفی شده بودند، اما سازمان مجاهدین خلق اعلام کرد که نام کامل آنها «امیر سعدونی» و «نسین نومنی» است.

سازمان مجاهدین خلق ایران که از اعضای اصلی شورای ملی مقاومت است می‌گوید که در این همایش ۲۵ هزار نفر از مخالفان حکومت ایران حضور داشتند. به گفته این سازمان، امیر سعدونی و نسیمه نومنی خود را به عنوان هوادار مجاهدین خلق جا زده بودند.

تهران هر گونه دست داشتن در این نقشه را رد می‌کند و خواستار آزادی سریع این دیپلمات شده است. به گفته مقامات وزارت خارجه ایران، این رخداد «سناریو و توطئه‌ای برای تخریب روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا» بوده است.

رسانه‌های داخل ایران نیز عکس‌هایی را از این زوج بازداشت شده در تجمعات مختلف سازمان مجاهدین خلق و همراه با برخی اعضای ارشد این سازمان منتشر کرده‌اند و تاکید دارند که آنها خود از اعضای مجاهدین هستند.

منبع:خبرگزاری آلمان/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG