لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۴

بایدن: شمار نیروهای نظامی آمریکا در کابل به پنج هزار سرباز افزایش می‌یابد


جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۳ مرداد ماه اعلام کرد، تعداد سربازانی که به کابل اعزام می‌شوند تا امنیت خروج کارکنان سفارت ایالات متحده از افغانستان را تامین کنند، به پنج هزار نیرو افزایش یافته است.

جو بایدن در بیانیه‌ای ضمن دفاع از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، استدلال کرد که نیروهای افغان می‌بایست با نیروهای طالبان که در سراسر کشور در حال پیشروی هستند، جنگ کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه تاکید کرد، بر اساس توصیه‌های تیم‌های دیپلماتیک ، نظامی و اطلاعاتی ما ، من اجازه اعزام حدود پنج هزار سرباز آمریکایی را صادر کردم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم نیروهای آمریکایی و دیگر پرسنل متحد خود را به طور منظم و ایمن خارج کنیم.

او اضافه کرده است، این نظامیان همچنین به خروج گروهی از افغان‌ها که در حال گرفتن ویزای ويژه انتقال به آمریکا هستند، کمک خواهند کرد.

جو بایدن تصریح کرد که دولت او به مقامات طالبان در قطر هشدار داده است که هر اقدامی که پرسنل آمریکایی را در معرض خطر قرار دهد «با واکنش سریع و قوی ارتش آمریکا روبرو خواهد شد.»

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا گفت، حضور نظامی نامحدود ایالات متحده یک گزینه نیست.

او اضافه کرد، یک سال دیگر ، یا پنج سال دیگر ، حضور نظامی ایالات متحده هیچ تفاوتی نمی‌کند، اگر ارتش افغانستان نتواند یا نمی‌تواند کنترل کشور خود را در اختیار داشته باشد.

جو بایدن تاکید کرد، حضور بی پایان آمریکا در بحبوحه جنگ داخلی یک کشور دیگر برای من قابل قبول نبود.

جو بایدن دو روز پیش اعلام کرده بود که سه هزار نیروی آمریکایی به برای نامین امنیت خروج پرسنل از افغانستان به کابل اعزام می‌شوند.

نیروهای طالبان روز شنبه مزار شریف، چهارمین شهر بزرگ افغانستان را تصرف کردند. ساعاتی قبل از آن نیز منابع دولتی افغانستان تایید کرده بودند که شبه‌نظامیان طالبان مراکز ولایت لوگر، کنر و پکتیکا را تصرف کرده‌اند.

هم اینک این نیروها طالبان به نزدیکی کابل، پایتخت رسیده‌اند.

طی روزهای اخیر جمهوریخواهان در آمریکا به شدت از سیاست دولت جو بایدن برای خروج نیروها از افغانستان انتقاد کرده‌اند.

سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام روز شنبه در توییتر نوشت، اگر رئیس جمهور بایدن واقعاً از تصمیم خود برای خروج (نیروها از افغانستان) پشیمان نیست ، پس در مورد افغانستان از واقعیات جدا افتاده است.

روز گذشته میچ مک کانل ، رهبر اقلیت جمهوریخواه د پس از گفت‌وگو با سفیر افغانستان در واشینگتن از جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده خواست با بمباران هوایی نیروهای طالبان مانع پیش روی آنها به سمت کابل بشود.

رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنا در بیانیه‌ای دولت جو بایدن را متهم کرده است که در روزهای اخیر با عجله برنامه خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان را به بد شکلی اجرا کرده است.

میچ مک کانل هشدار داده است وضعیت در افغانستان رو به وخامت است و می تواند به بحران انسانی منجر شود.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا
XS
SM
MD
LG