لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۳۱

 بایدن: نتیجه استیضاح ترامپ نشانگر شکننده بودن دموکراسی است 


جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده

پس از آن‌که سنای آمریکا روز شنبه ۲۵ بهمن، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه کرد، جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا این موضوع را «غم‌انگیز» خواند و به شهروندان یادآوری کرد که «دموکراسی شکننده است».

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان نیز از تبرئه‌کنندگان دونالد ترامپ به‌شدت انتقاد کرد و آنها را «بزدل» نامید.

در جریان حمله گروهی از هواداران خشن دونالد ترامپ به ساختمان کنگره، در روز ۱۷ دی، یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شدند و موضوع استیضاح به این قضیه برمی‌گشت که آیا آقای ترامپ در تحریک این گروه مقصر بوده است یا نه.

روز شنبه با وجود اینکه همه نمایندگان دموکرات به اضافه هفت سناتور جمهوری‌خواه به محکومیت دونالد ترامپ در این زمینه رأی دادند، حد نصاب کافی به‌دست نیامد و ترامپ تبرئه شد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز شنبه در واکنش به نتیجه این رأی‌گیری در بیانیه‌ای گفت که «این فصل غم‌انگیز در تاریخ ما به ما یادآوری می‌کند که دموکراسی شکننده است و وظیفه هر آمریکایی این است که از حقیقت دفاع کند.»

آقای بایدن که به هنگام برگزاری جلسه استیضاح در کاخ ریاست‌جمهوری کمپ دیوید به‌سر می‌بُرد و بنابر گزارش‌ها عمداً از تماشای پخش مستقیم جلسه خودداری کرده است، از توجه زیاد به قضیه استیضاح که می‌تواند در کار مبازره کنگره با معضل کووید-۱۹ تأخیر بیندازد انتقاد کرده است.

بایدن اما با اصل قضیه «پاسخگو» کردن ترامپ در این مورد موافق بوده و در ادامه بیانیه‌اش نوشته است که رأی هفت سناتور هم‌حزب آقای ترامپ علیه او و همچنین سخنرانی میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در سنا، «نشان می‌دهد که در اصل موضوع، یعنی تحریک شورشیان از سوی ترامپ، مناقشه‌ای در کار نیست.»

میچ مک‌کانل پس از اعلام نتایج رأی‌گیری، در سخنرانی‌اش در صحن سنا به شدت از اقدامات دونالد ترامپ در جریان حمله به کنگره انتقاد کرد اما در توضیح این‌که چرا به مقصر دانستن او رأی مثبت نداده به برخی تأخیرهای قانونی اشاره کرد و گفت که سنا به لحاظ قانونی حقی برای استیضاح یک مقام سابق را ندارد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات، روز شنبه در واکنش خود به نتیجه استیضاح، رویکرد آقای مک‌کانل را «اسفبار» خوانده و گفت که خود میچ مک‌کانل باعث تأخیر جلسه استیضاح شده و اکنون این تأخیر را به عنوان «بهانه» برای رأی ندادن علیه ترامپ قرار داده است.

خانم پلوسی نمایندگان جمهوری‌خواهی را که رأی به تبرئه ترامپ دادند «بزدلانی» خواند که «نخواستند آنچه رئیس جمهور انجام داده و پیامدهای این اقدام برای کشور را بپذیرند.»

دونالد ترامپ در واکنش به تبرئه خود در سنا در بیانیه‌ای ضمن استقبال از این موضوع، از تیم وکلا و همچنین نمایندگان کنگره که از او دفاع کردند، تشکر کرده است.

جلسه روز شنبه دومین استیضاح دونالد ترامپ و کوتاه‌ترین دادگاه استیضاح در سنای آمریکا بود.

با استفاده از رویترز و آسوشیتدپرس و هافینگتون‌پست / پ.پ /ر.ح

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG