لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۴

درگیری میان پناهجویان در شمال فرانسه ۲۷ زخمی در پی داشت


فعالان حقوق مهاجران از پناهجویان کاله با غذای رایگان پذیرایی می کنند

روز جمعه و در جریان یک درگیری داخلی گسترده در اردوگاه پناهجویان کاله در شمال فرانسه، ۲۷ پناهجو زخمی شدند. از میان آنها، چهار شهروند اریتره هدف تیراندازی قرار گرفته و در شرایط وخیمی به سر می‌برند. پلیس فرانسه شمار نیروها در این منطقه را افزایش داده است.

دولت فرانسه شرایط به وجود آمده و بروز خشونت گسترده در این اردوگاه را «غیرقابل تحمل» خوانده است. بندر کاله، راه اصلی پناهجویان برای ورود به بریتانیا است.

طبق اعلام مقامات رسمی، درگیری از روز پنجشنبه و زمانی آغاز شد که صدها پناهجو در خارج از محوطه نزدیک کامیونی که عازم بریتانیا بود تجمع کرده بودند.

سه درگیری در میان پناهجویان روز پنجشنبه درگرفت و ۲۲ پناهجوی زخمی به بیمارستان منتقل شدند.

چهار شهروند اریتره در یکی از نقاط توزیع غذا از ناحیه گردن، سینه و شکم و کمر هدف شلیک گلوله قرار گرفتند و در شرایط وخیم به سر می‌برند. یک پناهجوی دیگر هم در پی تیراندازی زخمی شده ولی مقامات رسمی می‌گویند خطر جدی او را تهدید نمی‌کند.

پلیس در جست‌وجوی یک مرد ۳۷ ساله شهروند افغانستان است که متهم به قاچاق مهاجران و همچنین دست داشتن در این حمله است. شماری از شاهدان عینی در شهر «بولون سور مر» گفته‌اند که چند نفر را در حالی تیراندازی به یکدیگر دیده‌اند.

در پی درگیری‌ها در اردوگاه کاله شمار دیگری از پناهجویان نیز با ضربات چاقو زخمی شدند.

ژرارد کولومب، وزیر کشور فرانسه از ناحیه درگیری روز جمعه بازدید کرده و گفت این شرایط به وجود آمده، «برای پناهجویان و مردم کاله، غیرقابل تحمل» است. او از کسانی که رویای رفتن به بریتانیا دارند خواست از آن صرفنظر کنند.

این خشونت‌ها دو هفته پس از این صورت می‌گیرد که امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه از کاله بازدید کرد و گفت هیچ گونه مدارایی در مقابل کسانی که این طور اردوگاه برپا کرده و آن را به «جنگل» تبدیل کرده‌اند، در کار نخواهد بود.

رییس جمهوری فرانسه پس از آن راهی بریتانیا شد و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا وعده داد کمک‌های بیشتری در جلوگیری از انتقال پناهجویان به بریتانیا بفرستد و همچنین شمار بیشتری از کودکان بدون سرپرست را در میان پناهندگان بپذیرد.

وزیر کشور فرانسه بروز تنش را از سوی قاچاقچیانی دانست که برای هر نفر دو هزار و ۵۰۰ یورو می‌گیرند تا آنها را با قایق و از یوروتونل به بریتانیا منتقل کنند. او افزود چنین شبکه‌های قاچاقی باید منحل شود و اعلام کرد نیروهای پلیس بیشتری به منطقه اعزام خواهند شد.

درگیری‌های روز پنجشنبه میان نزدیک به یکصد شهروند اریتره و ۳۰ شهروند افغانستان در کاله و در صف دریافت غذای رایگان شروع شد. پناهجویان در دمای نزدیک به صفر درجه، منتظر دریافت نان و چای بودند.

یک پناهجوی افغانستانی ۱۸ ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: «شماری از پناهجویان بودند که پول نداشتند به قاچاقچی خود بپردازند و قاچاقچی هم خشمگین شده و شروع به شلیک کرد.»

به گفته دادستان ناحیه، کمی بعد نزدیک به یکصد شهروند اریتره با میله‌های چوبی و آهنین در دست، با نزدیک به ۲۰ پناهجو از افغانستان درگیر شدند. پلیس وارد درگیری شد تا از پناهجویان افغانستانی محافظت کند.

درگیری‌های دیگری در پی آن در این منطقه روی داد. گزارش شده دو مامور پلیس فرانسه هم در جریان سرکوب این درگیری زخمی شده‌اند.

وزیر کشور فرانسه، کاله را دیواری خواند که پناهجویان بر آن می‌کوبند و افزود: «اگر پناهجویان می‌خواهند به بریتانیا بروند، اینجا جای این کار نیست.»

ناحیه موسوم به جنگل کاله که محل اجتماع بیش از ۱۰ هزار پناهجو بود در سال ۲۰۱۶ از بین رفت ولی باز از آن زمان به بعد، پناهجویان به این شهر ساحلی هجوم آورده‌اند.

بر اساس گزارش‌هایی از خبرگزاری فرانسه و شبکه تلویزیونی یورونیوز؛ ک.ت/ س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG