لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۷

فرانسه تخریب اردوگاه پناهجویان بندر کاله را آغاز کرد


صدها پناهجو در ساعات اولیه به اقامتگاه‌های مختلف در فرانسه منتقل شدند.

فرانسه از دوشنبه سوم آبان، عملیات تخریب اردوگاه بزرگ موسوم به جنگل در بندر کاله این کشور را آغاز کرد. این اردوگاه تاکنون مقر مهاجران و پناهجویانی بوده که خواستار رفتن به بریتانیا هستند.

قرار است همزمان با تخریب اردوگاه جنگل، انتقال ساکنان این اردوگاه به اقامتگاه‌های مخصوص در نقاط مختلف فرانسه آغاز شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که صدها پناهجو در ساعات اولیه به اقامتگاه‌ها منتقل شدند.

مقام‌ها پیش‌بینی می‌کنند که در روز اول، حدود ۲۵۰۰ نفر از اردوگاه جنگل خارج شوند. این در حالی است که در روزهای اخیر، تعدادی از ساکنان اردوگاه جنگل، با پلیس فرانسه درگیر شدند.

این افراد نمی‌خواهند در کمپ‌های پناهندگی در نقاط دیگر فرانسه مستقر شوند زیرا این امر به این خاطر که مستلزم نام‌نویسی آنها در فرانسه است، بخت این پناهجویان برای رفتن به بریتانیا را کاهش می‌دهد.

دولت فرانسه و سازمان‌های امدادی و مدافع حقوق بشر، رسیدگی بهداشتی و تامین نیازهای پناهجویان در اقامتگاه‌های جدید را تضمین کرده‌اند.

اما رسانه‌ها احتمال داده‌اند که درگیری‌های دیگری نیز میان پناهجویانی که نمی‌خواهند در فرانسه نام‌نویسی کنند، با صدها پلیس و ژاندارم این کشور رخ دهد.

بین هفت تا ۱۰ هزار پناهجو یا مهاجر در اردوگاه جنگل در بندر کاله زندگی می‌کنند.

اتباع کشورهای مختلف آفریقایی، عربی، افغانستان و پاکستان، بیشترین حاضران در این اردوگاه هستند. تعدادی ایرانی نیز در اردوگاه جنگل حضور دارند.

بندر کاله در شمال فرانسه و در دهانه تنگه دوور قرار دارد که کوتاه‌ترین مسیر آبی میان فرانسه و بریتانیا است.

قسمتی از این بندر در سال‌های اخیر و به تدریج، محلی برای زندگی ابتدایی مهاجرانی شده که غیرقانونی تا فرانسه رسیده‌اند و می‌خواهند به بریتانیا بروند.

اما بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، متقاضیان پناهندگی باید در اولین کشور امنی که بدان می‌رسند، درخواست خود را ارائه کنند.

XS
SM
MD
LG