لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۱

پایان دوران انتقالی برگزیت؛ جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا رسمی شد


طرفداران برگزیت در لندن (عکس از آرشیو)

بریتانیا پس از ۴۸ سال عضویت در اتحادیه اروپا پنجشنبه ۱۱ دی ماه ساعت ۱۱ شب به وقت لندن به طور رسمی از این اتحادیه خارج شد.

فرایند برگزیت، خروج از اتحادیه اروپا ،پس از ۱۱ ماه دوران انتقالی تکمیل شد. به گزارش آسوشیتدپرس، این بزرگترین تحول اقتصادی برای بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم تاکنون محسوب می‌شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که از برگزیت حمایت می‌کرد، گفته است، این لحظه‌ای شگفت انگیز برای این کشور است.

بوریس جانسون در پیامی ویدئویی به مناسبت سال نو میلادی گفته است، آزادی خود را در دست داریم و به خودمان بستگی دارد که از آن نهایت استفاده را ببریم.

فرایند گذار برگزیت از ۱۱ ماه پیش آغاز شده بود و طی این مدت نگرانی‌هایی در خصوص چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شده بود.

اتحادیه اروپا و بریتانیا چهارشنبه هفته گذشته بر سر یک توافق تجاری آزاد توافق کردند و نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز هشتم دی آن را تایید کردند. پارلمان بریتانیا نیز این توافق را روز گذشته تایید کرد.

این توافق که معیار تنظیم مناسبات تجاری ۸۹۴ میلیارد دلاری بین بریتانیا و ‌اتحادیه اروپا در آینده است و صدها هزار شغل به آن وابسته خواهد بود.

مناسبات بریتانیا با کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی دوم تقویت شد و این کشور در دهه هشتاد میلادی به بازار مشترک پیوست و سپس با شکل‌گيری اتحادیه اروپا به عضویت آن درآمد.

ولی در دو دهه اخیر بخشی از سیاستمداران بریتانیایی به خصوص در حزب محافظه‌کار با ادغام بیشتر این کشور در ساختار اتحادیه اروپا مخالف بودند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر وقت بریتانیا در ژانویه ۲۰۱۳ وعده داد که در صورت پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری، در مورد عضویت این کشور در اتحادیه اروپا یک همه‌پرسی برگزار خواهد کرد. هدف او از این اقدام جلب حمایت جناح مخالف اتحادیه اروپا در حزب محافظه‌کار بود.

همه پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا، موسوم برگزیت، در سال ۲۰۱۶ در مورد برگزيت را برگزار شد. در اين همه‌پرسی حدود ۵۲ درصد از رای‌دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG