لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۱۴

افتتاح بزرگترین مسجد ترکیه توسط رجب طیب اردوغان


نمایی از مسجد جامع «چاملیجا»

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه طی مراسمی بزرگترین مسجد ترکیه را افتتاح کرد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، مسجد جامع «چاملیجا» (نام تپه‌ای در استانبول) با مساحتی ۳۰ هزار متری و گنجایش ۶۳ هزار نفر، جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه با حضور اردوغان افتتاح شد.

بعد از مراسم افتتاح، علی اِرباش مقام ارشد دینی ترکیه نماز جمعه را با حضور هزاران نفر، از جمله مهمانان خارجی برگزار کرد.

ساخت این مسجد همراه با بناهای جانبی از جمله موزه‌ای به مساحت ۱۱ هزار متر، گالری هنری به مساحت ۳۵۰۰ متر، سالن کنفرانس، کتابخانه و دیگر تاسیسات از شش سال قبل آغاز شد.

داخل مسجد گنجایش ۲۵ هزار نفر را دارد، اما در کل، ۶۳ هزار نفر می‌توانند در داخل و صحن حیاط مجلس نماز بگذارند.

شش مناره ۱۰۷.۱ متری این ساختمان سمبلی از پیروزی آلپ ارسلان پادشاه سلجوقی بر رومانوس دیوجانوس امپراتوری روم در نبرد سال ۱۰۷۱ میلادی است. همچنین عدد شش سمبلی از شش اعتقاد اصلی مسلمانان ترکیه (اعتقاد به وحدت خدا، ملائک، کتب مقدس، پیامبران، روز حسابرسی و مشیت خداوند) است. ارتفاع ۷۲ متری گنبد مسجد نیز سمبلی از روایتی است که «۷۲ ملت در استانبول زندگی می‌کنند».

طراحی این مسجد توسط دو معمار زن ترکیه با نامهای «بهار میزراق» و «خیریه گول توتی» انجام شده و بنابر اطلاعات رسمی، ۱۰۰ میلیون دلار در ساخت خود مسجد با کمکهای مردمی هزینه شده است.

در معماری این مسجد و بناهای جانبی آن تلاش شده است تلفیقی از هنر دوران سلجوقی، عثمانی و هنرهای مدرن استفاده شود.

اردوغان در آیین افتتاح مسجد با اشاره به حملات اخیر به اماکن مذهبی در نیوزلند و سری‌لانکا گفت که هیچ فرقی نمی‌کند ترور با انگیزه حمله به مسیحیان باشد یا مسلمانان و هر اقدامی که منجر به کشته شدن انسانهای بی‌گناه شود، محکوم است.

وی گفت حمله به معابد و قتل مردم بی‌گناه نه جهاد، بلکه اقدام تروریستی، جنایت و توحش است: نگاه کسانی که به مساجد حمله کرده و کلیساها را هدف قرار می دهند، تاریک است.

اردوغان گفت اکنون در برهه‌ای حساس قرار داریم که باید پیام‌های صلح اسلام را بیش از پیش بر زبان آوریم. «اگر ما واکنش‌های لازم را نشان داده و با شجاعت از حقایق و دینمان صیانت کنیم، به اذن خداوند ترویست‌ها نمی‌توانند به اهداف‌شان برسند. بر اساس دین ما عبادت مقدس است. تمامی پیروان ادیان مختلف از حق آزادی عبادت برخوردارند».
وی گفت مصمم به پاکسازی کشور و منطقه خود از گروه‌های تروریستی مانند داعش، القاعده، شبکه فتح‌الله گولن و «پ.ک.ک» هستیم.

حکومت ترکیه دولت مانند حزب مدعی است فتح الله گولن، روحانی که از سالها پیش در آمریکا زندگی می کند طراح کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ است. ترکیه همچنین گروه نظامی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را گروهی تروریستی می‌داند. این گروه در فهرست تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا نیز قرار دارد.

در آیین افتتاح مسجد چاملیجا، رؤسای جمهوری آلبانی، گینه، همچنین مقامات ارشد کشورهای سنگال، آذربایجان، یونان، ایران، فلسطین، قطر، ازبکستان، قزاقستان و دیگران شرکت کردند.

منابع: روزنامه حریت، دیلی‌صباح، خبرگزاری آناتولی. ف.ق

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG