لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۳

دولت اسپانیا از قصد خود برای انحلال دولت محلی کاتالونیا خبر داد


ماریانو راخوی می‌گوید نوع رویکرد دولت محلی کاتالونیا چاره دیگری برای او باقی نگذاشته است

دولت اسپانیا روز شنبه ۲۹ مهر از قصد خود برای انحلال دولت محلی جدایی‌طلب منطقه کاتالونیا خبر داد و اعلام کرد که در این منطقه انتخابات جدیدی برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا این خبر را پس از یک نشست اضطراری با کابینه خود اعلام کرد و افزود به خاطر رویکردی که کارلس پوج‌دمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا در پیش گرفته چاره‌ای جز این باقی نمانده است.

آقای راخوی گفت از سنای اسپانیا می‌خواهد تا به او اجازه انحلال دولت محلی کاتالونیا را اعطا کند و اجازه دهد که تا حداکثر ۶ ماه در آن منطقه انتخابات برگزار کند.

کارلس پوجدمون می‌گوید با رای «۹۰ درصدی» آری در همه‌پرسی یکم اکتبر، او موظف به اعلام استقلال است.

اما میزان مشارکت در این همه‌پرسی تنها ۴۳ درصد بود و بسیاری از مخالفان جدایی در این همه‌پرسی شرکت نکردند؛ چراکه دولت مرکزی اعلام کرد که این همه‌پرسی مغایر با قانون اساسی است.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، هشدار داده بود در صورتی که رهبر کاتالونیا از خواست استقلال عقب‌نشینی نکند، اصل ۱۵۵ قانون اساسی را به اجرا خواهد گذاشت.

این اصل به دولت مرکزی اسپانیا اجازه می‌دهد به‌طور مستقیم بر منطقه کاتالونیا حکمرانی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپس، مقام‌های کاتالونیایی خبر دادند که آقای پوج‌دمون قصد دارد در اعتراض به قصد دولت مرکزی به انحلال دولت محلی کاتالونیا روز شنبه به اعتراض‌های خیابانی پیوسته و سخنرانی کند.

بنا بر گزارش‌ها، در حالی که هواداران استقلال این منطقه در حال ترتیب دادن اعتراضات جدید هستند، مخالفان جدایی نیز روز شنبه در بارسلون با به صدا درآوردن بوق خودروها از خبر قصد انحلال دولت منطقه‌ای کاتالونیا استقبال کردند.

منطقه کاتالونیا در شمال اسپانیا، ۷.۵ میلیون جمعیت دارد و ساکنان آن به زبان کاتالونی سخن می‌گویند.

جدایی‌طلبان می‌گویند در حالی که اقتصاد این منطقه معادل با یک‌پنجم کل اقتصاد اسپانیا است، درآمدها صرف‌ کل اسپانیا می‌شود و در صورت استقلال این منطقه ثروتمندتر خواهد شد.

مخالفان جدایی‌ اما معتقدند استقلال می‌تواند بی‌ثباتی و پیامدهای وخیم اقتصادی به دنبال داشته باشد.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG