لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۶

صدور حکم بازداشت دو تن از رهبران استقلال طلب کاتالونیا توسط دادگاه اسپانیا


جوردی سانچز و جوردی کایکسار

گزارش ها حاکی است که یک قاضی دادگاه عالی اسپانیا روز دوشنبه ۲۴ مهرماه حکم بازداشت دو رهبر استقلال طلب کاتالونیا را صادر کرده است.

به گزارش رویترز، جوردی سانچز رئیس مجمع ملی کاتالان (ای ان سی) و جوردی کایکسار رهبر جنبش «اومنیوم کالچرال» تا پایان تحقیقات با قرار بازداشت زندانی شده اند.

طبق این گزارش، دادستان ها این دو را متهم کرده اند که از رهبران اصلی برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا هستند.

این در حالی است که رییس پلیس کاتالونیا نیز به همدستی با جدایی طلبان متهم شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز می گوید، دو رهبر استقلال طلب همچنین متهم شده اند که برگزار کننده تظاهرات هایی بوده اند که به تخریب خودروهای پلیس در مقابل وزارت اقتصاد منجر شده است.

سازمان های استقلال طلب کاتالونیا ضمن محکوم کردن بازداشت جوردی سانچز وجوردی کایکسار ، اتهامات علیه این دو را رد کرده اند.

سازمان های سیاسی استقلال طلبان خواستار برگزاری تجمع های اعتراضی در واکنش به بازداشت این دو نفر شده اند.

حکومت اسپانیا برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا را به رسمیت نمی شناسد. ولی با این حال هنوز رهبر دولت کاتالونیا اعلام استقلال نکرده است.

کارلوس پوج‌دمون، رهبر دولت کاتالونیا منطقه بار دیگر روز پنجشنبه اعلام کرد که این منطقه خواستار مذاکره با مادرید دربارهٔ استقلال از اسپانیا است.

دولت اسپانیا ضرب‌الاجل پنج روزه ای به دولت خودمختار کاتالونیا داده است تا در حصوص وضعیت استقلال این منطقه شفاف‌سازی کند.

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا، با وجود مخالفت شدید مادرید انجام شد، و رهبران منطقه کاتالونیا گفته‌اند بیش از ۴۰ درصد از واجدین شرایط در آن شرکت کرده و ۹۰ درصد از آن‌ها خواستار جدایی از اسپانیا شده‌اند.

دولت مرکزی اسپانیا با استناد به قانون اساسی آن کشور، که در پی مرگ ژنرال فرانکو، واپسین دیکتاتور اسپانیا، در سال ۱۹۷۸ میلادی به تصویب رسید، می‌گوید این همه‌پرسی غیرقانونی است.

کاتالونیا منطقه‌ای ثروتمند در اسپانیا است که زبان و فرهنگ خود را دارد و در صورت جدایی از مادرید، بخشی از صادرات و اقتصاد این کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG