لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۸

کاتالونیا طی «روز های آینده اعلام استقلال» خواهد کرد


کارلوس پوجدمان، رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا،

کارلوس پوجدمان، رییس دولت منطقه‌ای کاتالونیا، سه شنبه یازدهم مهرماه گفته است، این منطقه طی روزهای آینده اعلام استقلال خواهد کرد.

رییس دولت منطقه‌ای کاتالونیا در مصاحبه با شبکه «بی بی سی » انگلیسی گفته است که دولت وی اواخر هفته جاری یا اوایل هفته آینده دست به اقدامات لازم خواهد زد.

روز یک‌شنبه گذشته در منطقه کاتالونیا با مرکزیت شهر بارسلون همه‌‌پرسی استقلال برگزار شد، اما دولت مرکزی اسپانیا کوشید تا از برگزاری آن جلوگیری کند. مقام های محلی می گویند، نزدیک به ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این همه پرسی به استقلال این منطقه رأی مثبت داده‌اند.

کارلوس پوجدمان در پاسخ به پرسشی درباره دخالت حکومت اسپانیا و این که دولت مرکزی کنترل منطقه کاتالونیا را دست بگیرد، گفته است: چنین اقدامی، یک اشتباه خواهد بود که همه چیز را تغییر خواهد داد.

این در حالی است که که فیلیپ ششم، پادشاه اسپانیا، روز سه شنبه رهبران منطقه کاتالونیا را متهم کرد که با زیر پا گذاشتن اصول دمکراتیک باعث چند دستگی در بین مردم کاتالونیا شده اند.

پادشاه اسپانیا در یک برنامه تلویزیونی زنده رهبران منطقه کاتالونیا را به عدم وفاداری به دولت و حکومت اسپانیا متهم کرد.

دولت مرکزی اسپانیا می‌گوید همه‌پرسی بر خلاف قانون اساسی اسپانیا است؛ قانونی که در پی مرگ فرانکو، واپسین دیکتاتور آن کشور، در سال ۱۹۸۷ به تصویب رسید.

در روز سه شنبه همچنین صدها هزار نفردر اعتراض به «خشونت»‌ پلیس در روز همه‌پرسی استقلال این منطقه در شهر بارسلون دست به راهپیمایی زدند.

خبرگزاری فرانسه می گوید، حدود ۳۰۰ هزار تظاهر کننده در خیابان های بارسلون خواستار «خروج نیروهای اشغالگر» شدند و اعلام کردند که «خیابان ها همیشه به ما تعلق دارد».

این در حالی است که به دنبال فراخوان اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های هوادار استقلال کاتالونیا، ایستگاه‌های مترو در بارسلون تعطیل شدند و کارگران دست از کار کشیدند.

مقام های محلی در کاتالونیا می گویند، بیش از ۷۰ درصد از کارگران به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت دادند.

پیش از این،‌ دانشگاه‌های بارسلون، موزه هنر معاصر این شهر و حتی باشگاه فوتبال بارسلونا اعلام کرده‌ بودند که به اعتصاب سراسری می‌پیوندند.

هدف از این اعتصاب سراسری، محکوم کردن خشونت پلیس اسپانیا در روز برگزاری همه‌پرسی استقلال منطقه کاتالونیا اعلام شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG