لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۴

رهبران کاتالان‌ها: به دنبال یک جدایی تلخ از مادرید نیستیم


کارلوس پوجدمون (وسط تصویر) در میان دیگر مقام‌های دولت محلی کاتالونیا

کارلوس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا، همه‌پرسی روز یکشنبه در این منطقه را «معتبر و الزام‌آور» خواند اما گفت که دولتش یک «فهم تازه» با اسپانیا را دنبال می‌کند و نه یک «جدایی تلخ» را.

در اظهار نظری که یک روز پس از برگزاری همه‌پرسی جنجال‌برانگیز استقلال در کاتالونیا انجام شد، رئیس دولت محلی این منطقه خودمختار در شمال شرقی اسپانیا، همچنین تأکید کرد که این منطقه حق تبدیل شدن به یک کشور مستقل را کسب کرده است.

دولت اسپانیا، همه‌پرسی روز یکشنبه در کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده بود و در این روز پلیس و نیروهای ضدشورش این کشور برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی ده‌ها شعبه رأی‌گیری را تعطیل کردند.

همچنین درگیری معترضان و هزاران مأمور پلیس که برای جلوگیری از همه‌پرسی به کاتالونیا اعزام شده بودند، صدها زخمی به جا گذاشت. پلیس اسپانیا برای مقابله با معترضان به باتوم و گلوله‌های لاستیکی متوسل شده بود.

بر اساس مقام‌های بهداشت منطقه کاتالونیا، پس از این درگیری‌ها ۸۹۳ تن کمک‌های پزشکی دریافت کردند و چهار تن نیز به طور جدی زخمی شدند اما وضعیت باثباتی دارند. پلیس اسپانیا هم گفته است که ۳۳ تن از مأمورانش در جریان درگیری‌‌های روز یکشنبه مجروح شده‌اند.

شامگاه یکشنبه ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا، برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا را «تعرض جسورانه به دموکراسی» توصیف کرد و با تأکید دوباره بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی گفت از منظر او در این منطقه برای استقلال رأی‌گیری نشده است.

هم نخست‌وزیر اسپانیا و هم وزیر خارجه‌اش از برخورد پلیس با معترضان دفاع کرده‌اند و این موضوع را توأم با «سرسختی و وقار» و «ناخوشایند اما متناسب» توصیف کرده‌اند.

دولت مرکزی اسپانیا همچنین تهدید کرده است که ممکن است فعالیت دولت محلی کاتالونیا را معلق کند.

اما رئیس دولت محلی کاتالونیا روز دوشنبه تأکید کرد که ما «ملزم به اجرای نتیجه انتخابات هستیم»، و در ارتباط با مادرید یک «فهم تازه» را دنبال می‌کنیم و نه یک «جدایی تلخ» را.

آقای پوجدمون افزود که هیچ تماسی با دولت مرکزی اسپانیا نداشته و از نخست وزیر اسپانیا خواست مشخص کند مایل به میانجیگری در مورد آینده این منطقه زیر نظر اتحادیه اروپا هست یا نه.

مقام‌های محلی کاتالونیا می‌گویند که از میان ۵.۳ میلیون از ثبت‌نام کنندگان برای رأی دادن، حدود ۲.۲ میلیون در این انتخابات شرکت کرده‌اند، و نزدیک به ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان به استقلال این منطقه رأی مثبت داده‌اند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG