لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۱

ضرب‌الاجل پلیس برای تخلیه مدارس اشغال‌شده در کاتالونیا


در حالی که شماری از هواداران برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا، مدارس را برای اطمینان از برگزاری همه‌پرسی در روز یکشنبه، اشغال کرده‌اند، پلیس به والدین و دانش‌آموزان برای تخلیه مدارس ضرب‌الاجل تعیین کرد.

به گزارش روز شنبه (هشتم مهر) خبرگزاری آسوشیتدپرس، شماری از والدین و دانش‌آموزان هوادار استقلال گفته‌اند پلیس از آنها خواسته حداکثر تا ساعت شش صبح روز یکشنبه از مدارس خارج شوند.

آنها قصد داشتند با اشغال شماری از مدارس، از این اماکن طی روز یکشنبه به عنوان حوزه‌های رای‌گیری استفاده کنند.

پس از مخالفت دادگاه قانون اساسی اسپانیا با برگزاری این همه‌پرسی، نیروهای پلیس دستور جلوگیری از برگزاری این رفراندوم را دریافت کرده‌اند.

با این حال دولت محلی کاتالونیا بر برگزاری این همه‌پرسی پافشاری می‌کند و از شهروندان این منطقه خواسته که در رای‌گیری شرکت کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی نوشته که دادگاه از نیروهای پلیس خواسته مانع استفاده از اماکن عمومی به عنوان محل اخذ رای شوند.

موضوع استقلال ایالت ثروتمند کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیا از این کشور، پس از برقراری دموکراسی و مرگ فرانکو در سال ۱۹۷۵ یکی از بزرگ‌ترین بحران‌هایی است که مادرید با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

بر اساس این گزارش، والدین و دانش‌آموزان پس از پایان وقت مدارس در روز جمعه، به آرامی مدرسه‌ها را اشغال کردند.

یکی از آنها به خبرگزاری فرانسه گفته که قصد دارد با فرزندش که دانش‌آموز همان مدرسه است، شب را همان‌جا بخوابد.

اشغال مدارس بخشی از کارزار «مدارس باز برای همه‌پرسی» است که در شبکه‌های مدارس به صورت خودجوش ایجاد شد تا از وجود محلی برای انداختن آرا به صندوق‌ها در روز یکشنبه اطمینان حاصل شود.

گزارش‌ها همچنین حاکی از تجمع ۱۰ هزار نفر از حامیان استقلال کاتالونیا از اسپانیا در میدان اسپانیا است. کارلِس پوژدمون، رهبر جدایی‌طلبان در جمع تجمع‌کنندگان گفته مردم این منطقه احساس می‌کنند رؤیای آنها در حال تحقق یافتن است.

حدود دو هزار نفر از مخالفان جدایی نیز تجمع جداگانه‌ای برگزار کرده و پرچم‌های اسپانیا، اتحادیه اروپا و پرچم محلی کاتالونیا را تکان می‌دادند.

کاتالونیا منطقه‌ای خودمختار در شمال شرقی اسپانیا با مرکزیت شهر بارسلون است که هفت‌ونیم میلیون نفر جمعیت دارد و مردم آن نسبت به دیگر نقاط اسپانیا در رفاه نسبی به سر می‌برند.

نخست‌وزیر اسپانیا همه‌پرسی استقلال این ناحیه را «غیرقانونی» خوانده و دادگاه قانون اساسی کشور نیز حکم به تعویق آن داده‌است تا قانونی بودن یا نبودن آن مشخص شود.

در حالی که دولت منطقه‌ای کاتالونیا اصرار دارد که همه‌پرسی استقلال روز یکم اکتبر برگزار می‌شود، دولت اسپانیا از هفته گذشته اقدامات خود را برای جلوگیری از این همه‌پرسی افزایش داده و حتی به برخی بازداشت‌ها و جمع‌آوری صندوق‌های رأی روی آورده‌است.

رائول رومِوا، مسئول امور خارجه ناحیه خودمختار کاتالونیای اسپانیا از اتحادیه اروپا خواسته است تا «به وظیفه خود به عنوان امانت‌دار ارزش‌های دموکراتیک» عمل کند و از اسپانیا بخواهد تا اجازه برگزاری همه‌پرسی کاتالونیا را صادر کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده که در پیوند با مسئله همه‌پرسی در کاتالونیا به طی روند قانونی مطابق با قانون اساسی اسپانیا احترام می‌گذارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG