لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۸

مقام‌های کاتالونیا از ثبت ده‌ها مورد جراحت پس از درگیری‌های روز یکشنبه خبر دادند


درگیری پلیس ضدشورش اسپانیا با معترضان، خارج از یکی از شعب رأی‌گیری

مقام‌های محلی کاتالونیا تأیید کردند که پس از درگیری پلیس اسپانیا و معترضان بر سر برگزاری همه‌پرسی روز یکشنبه، صدها تن به مراکز درمانی این منطقه مراجعه کرده‌اند که در این میان بیش از ۹۰ مورد مجروحیت ثبت شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل سخنگوی وزارت بهداشت منطقه کاتالونیا، ۳۳۷ تن پس از درگیر‌ی‌های روز یکشنبه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که زخمی شدن ۹۱ تا کنون تأیید شده و یک نفر هم از ناحیه چشم به شدت مجروح شده است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری‌ها، مقام‌های دولت مرکزی اسپانیا نیز اعلام کردند که دست کم ۱۱ مأمور پلیس از سوی تظاهرکنندگان حامی استقلال کاتالونیا زخمی شده‌اند.

پیش از این گزارش‌هایی در مورد ورود نیروهای پلیس به چند حوزه رأی‌گیری در بارسلون و تلاش آنان برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال این منطقه منتشر شده بود. این اقدام اعتراض مردمی را به همراه داشت که در این حوزه‌ها حاضر بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ مردم در یکی از حوزه‌های رأی‌گیری ضمن دادن شعار «ما رأی خواهیم داد»‌ گفتند که «نیروهای اشغالگر» باید از حوزه‌های رأی‌گیری خارج شوند.

دولت مرکزی اسپانیا ضمن مخالفت با این همه‌پرسی، برگزاری آن را غیرقانونی دانسته و هزاران مأمور پلیس را برای جلوگیری از همه‌پرسی به کاتالونیا اعزام کرده است.

پیش از این، ‌یک دادگاه با صدور حکمی، همه‌پرسی را ممنوع کرده بود. پس از آن نیز پلیس اسپانیا چند تن از مقام‌های دولت منطقه‌ای کاتالونیا را بازداشت کرد و صندوق‌های رای را در بسیاری از ۲۳۰۰ مدرسه ای که به عنوان حوزه‌های رأی‌گیری مشخص شده بودند،‌ مهر و موم کرد.

به نوشته رویترز، دولت مرکزی اسپانیا گفته که بیش از نیمی از این صندوق‌ها را مهر و موم کرده است.

بر اساس این گزارش، نتایج یک نظرسنجی حاکی از آن است که حدود ۴۰ درصد حامی استقلال کاتالونیا هستند و در عین حال، اکثریت ساکنان این منطقه ۷.۵ میلیون نفری خواستار برگزاری همه‌پرسی هستند.

در این حال، دولت منطقه‌ای کاتالونیا روز یکشنبه گفت که به رأی‌دهندگان اجازه می‌دهد در صورت بسته بودن حوزه رأی‌گیری محل زندگی‌شان در هر حوزه‌ای که باز است، رأی دهند.

به نوشته رویترز، سخنگوی دولت منطقه‌ای کاتالونیا گفت: این اقدام، راه را برای رای دادن کاتالونیایی‌ها هموار می کند.

همزمان گزارش این خبرگزاری حاکی است که مردم در حوزه‌های رأی‌گیری حضور پیدا کرده‌اند تا مانع از ورود نیروهای پلیس به حوزه‌ها شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نیز دولت منطقه‌ای کاتالونیا به شدت بسته شدن بخشی از حوزه‌های رأی‌گیری از سوی نیروهای پلیس را محکوم کرد.

در این حال، خبرگزاری آلمان نیز به نقل از دولت منطقه‌ای کاتالونیا گزارش داد که ۷۳ درصد حوزه‌های رأی‌گیری فعال هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG