لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۸

دادگاه قانون اساسی اسپانیا جلسه روز دوشنبه پارلمان کاتالونیا را تعلیق کرد


کارلوس پوجدمون،‌رهبر کاتالونیا،‌ از پارلمان این منطقه خواسته که در نشست روز دوشنبه استقلال این منطقه از اسپانیا را اعلام کند.

دادگاه قانون اساسی اسپانیا نشست روز دوشنبه هفته اینده در پارلمان کاتالونیا را که انتظار می‌رود با اعلام استقلال این منطقه از خاک اسپانیا به نشستی تاریخی تبدیل شود، به حالت تعلیق درآورد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۳ مهر به نقل از روزنامه اسپانیایی «ال پاییس» گزارش داد که حکم دادگاه قانون اساسی اسپانیا دراین باره به دنبال دعوی حقوقی حزب سوسیالیست کاتالونیا صادر شد که مخالف جدایی این منطقه از اسپانیاست.

این خبرگزاری در گزارشی دیگر نوشت که ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، به کارلوس پوجدمون، رهبر کاتالونیا، هشدار داده است که به منظور «پرهیز از شر و اتفاقات ناگوار بزرگ‌تر» برنامه‌ریزی‌های خود برای اعلام استقلال یک‌جانبه این منطقه را متوقف کند.

آقای راخوی در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌های اسپانیایی گفت که راه‌حل بحران کاتالونیا بازگشت بی‌درنگ به قانون‌گرایی و اعلام هر چه زودتر این مسئله است که کاتالونیا به صورت یک‌جانبه اعلام استقلال نخواهد کرد تا بدین ترتیب از وقوع شر و اتفاقات ناگوار بزرگ‌تر جلوگیری شود.

دولت کاتالونیا می‌گوید از حدود ۴۲ درصد افرادی که توانستند در همه‌پرسی استقلال این منطقه شرکت کنند نزدیک به ۹۲ درصد به آن رای مثبت داده‌اند، اما مقام‌های اسپانیا از اساس این همه‌پرسی را برخلاف قوانین این کشور می‌دانند و از همان ابتدا تلاش کردند که از انجام آن ممانعت به عمل آورند.

این میان مادرید تهدید کرده است که فعالیت‌های دولت منطقه‌ای کاتالونیا را به حالت تعلیق درمی‌آورد، اما کارلوس پوجدمان این امر را یک اشتباه خوانده است که همه چیز را تغییر خواهد داد.

آقای پوجدمون در سخنان روز پنجشنبه خود تاکید کرد که ترسی ندارد اگر به خاطر سازماندهی همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا بازداشت و روانه زندان شود.

وی در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی «بیلد» گفت: «از اقداماتی که حکومت اسپانیا می‌کند دیگر متعجب نمی‌شوم. حتی احتمال بازداشت من هم وجود دارد که البته اقدامی وحشیانه خواهد بود.»

تاکنون نه دولت اسپانیا و نه قوه قضاییه آن آقای پوجدمون را تهدید به بازداشت نکرده‌اند، اگرچه او را متهم به قانون‌شکنی و نادیده گرفتن حکم دادگاه قانون اساسی اسپانیا کرده‌اند که بر عدم برگزاری همه‌پرسی استقلال تاکید داشت.

دولت پوجدمون از پارلمان کاتالونیا خواسته بود که در نشست روز دوشنبه خود استقلال این منطقه از کاتالونیا را اعلام کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG