لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۸

برنامه‌ریزی برای اعتصاب سراسری در اعتراض به خشونت در کاتالونیا


دانشگاه‌های بارسلون و باشگاه فوتبال بارسلونا اعلام کرده‌اند که به اعتصاب سراسری می‌پیوندند

خبرگزاری فرانسه از بارسلون گزارش می‌دهد که مردم منطقه کاتالونیا در اسپانیا خود را برای «اعتصاب سراسری در روز سه‌شنبه»، ۱۱ مهرماه، آماده می‌کنند.

هدف از این اعتصاب سراسری محکوم کردن خشونت پلیس اسپانیا در روز برگزاری همه‌پرسی استقلال منطقه کاتالونیا اعلام شده است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه گزارش داد که فشارهای بین‌المللی بر مادرید «برای حل بدترین بحران سیاسی اخیر» خود افزایش یافته است.

روز یک‌شنبه گذشته در منطقه کاتالونیا با مرکزیت شهر بارسلون همه‌‌پرسی استقلالی برگزار شد که دولت مرکزی اسپانیا تمام تلاشش را کرد تا از برگزاری آن جلوگیری کند.

با وجود تمام اقدامات بازدارنده دولت مرکزی با رهبری ماریانو راخوی در مادرید، مقام‌های محلی کاتالونیا می‌گویند که از میان ۵٫۳ میلیون ثبت نام کننده حدود ۲٫۲ میلیون در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

به عنوان نتیجه همه‌پرسی اعلام شد که نزدیک به ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان به استقلال این منطقه رأی مثبت داده‌اند.

درگیری معترضان و هزاران مأمور پلیس که برای جلوگیری از همه‌پرسی به کاتالونیا اعزام شده بودند، صدها زخمی به جا گذاشت. پلیس اسپانیا برای مقابله با معترضان به باتوم و گلوله‌های لاستیکی متوسل شد.

در واکنش به این خشونت‌ها که واکنش بین‌المللی نیز در پی داشت و حتی کار را به دفتر حقوق بشر سازمان ملل کشید، اکنون اتحادیه‌های کارگری کاتالونیا اعلام کرده‌اند که برای «محکومیت شدیداللحن» واکنش پلیس به اعتصاب می‌پیوندند.

در چنین حالتی باید انتظار داشت که در روز سه‌شنبه خدمات هوایی و ریلی و بندرها نیز مختل شود.

دانشگاه‌های بارسلون، موزه هنر معاصر این شهر و حتی باشگاه فوتبال بارسلونا اعلام کرده‌اند که به اعتصاب سراسری می‌پیوندند.

زید رعدالحسین، مسئول حقوق بشر در سازمان ملل، ناآرامی و خشونت در کاتالونیا را «بسیار آزاردهنده» توصیف کرده و رئیس اتحادیه اروپا نیز از دولت اسپانیا خواست تا «از توسل بیشتر به خشونت» پرهیز کنند.

سخنگوی کمیسیون اروپا نیز در واکنش به خشونت‌هایی که برای دولت ماریانو راخوی اثر منفی بسیار داشته از دو طرف خواست تا به گفت‌وگو روی آورند و افزود که «خشونت هرگز ابزار سیاست نمی‌تواند باشد».

شامگاه یک‌شنبه آقای راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا را «تعرض جسورانه به دموکراسی» توصیف کرد و با تأکید دوباره بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی گفت که از دید او در این منطقه برای استقلال رأی‌گیری نشده است.

در مقابل کارلوس پوج‌دمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا، خواستار میانجی‌گری بین‌المللی برای حل بحران این منطقه شده و همچنین از نیروهای پلیس که از مناطق دیگر به این منطقه اعزام شده‌اند خواست تا کاتالونیا را ترک کنند.

آقای پوج‌دمون گفته است که نتیجه همه‌پرسی را در آینده نزدیک به پارلمان این منطقه تقدیم خواهد کرد، پارلمانی که اکثریت کرسی‌های آن در دست جدایی‌طلبان کاتالونیاست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG