لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۸

شطرنج‌باز اخراجی ایرانی فدراسیون خود را «از ایران به آمریکا تغییر داد»


دُرسا درخشانی، استادبزرگ و استاد بین‌المللی شطرنج
دُرسا درخشانی، استادبزرگ و استاد بین‌المللی شطرنج

دُرسا درخشانی، شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شده بود، فدراسیون خود را از ایران به آمریکا تغییر داد.

مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه (۱۱ مهر) در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: «طبق قوانین، شطرنج‌بازی که کشور خود را تغییر می‌دهد، بعد از دو سال می‌تواند برای فدراسیون شطرنج آن کشور بازی کند، درسا درخشان هم از این قانون به نفع خود استفاده کرده‌است.»

خبرگزاری ایسنا نیز روز سه‌شنبه با انتشار این خبر، خانم درخشانی را استادبزرگ و استاد بین‌المللی شطرنج معرفی کرده‌است.

بر اساس این گزارش، خانم درخشانی در دو سال اخیر در چند رقابت بین‌المللی، «بدون حجاب» شرکت کرده بود.

حضور بدون حجاب وی در اوایل سال ۲۰۱۷ و در مسابقات شطرنج جبل‌الطارق سبب اخراج او از تیم ملی ایران شد.

رئیس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی گفته بود که این فدراسیون به دلیل اتفاقاتی که در جبل‌الطارق افتاده، با درسا درخشانی و برنا، برادرش، «جدی‌ترین برخورد» را می‌کند.

علاوه بر حضور بی‌حجاب درسا در این مسابقات، برنا درخشانی (۱۵ ساله) نیز مقابل الکساندر هوزمان از اسرائیل بازی کرد.

مهرداد پهلوان‌زاده گفته بود که «درسا درخشانی اصلاً ساکن ایران نبوده و در اسپانیا دانشجو است و متأسفانه در مسابقات بدون حجاب شرکت می‌کند.»

آقای پهلوان‌زاده دربارهٔ بازی برنا با حریف اسرائیلی نیز افزوده بود: «برنا ساکن تهران است. روی میزها پرچم نمی‌گذارند و فقط اسامی را می‌نویسند و خیلی مشخص نیست که با کدام کشور بازی می‌کنند و فقط در سایت نام‌نویسی می‌کنند».

درسا درخشانی، پس از سارا خادم‌الشریعه، دومین شطرنج‌باز زن ایرانی است که علاوه بر کسب درجه استادبزرگ بانوان، در ۱۸سالگی و در هشتاد و هفتمین کنگرهٔ شطرنج جهان عنوان استاد بین‌المللی را به دست آورد.

در کارنامه وی، قهرمانی شطرنج نوجوانان آسیا در سال ۲۰۱۲ و کسب مقام ششمی شطرنج جوانان جهان در سال ۲۰۱۵ نیز وجود دارد.

درخشانی حدود سال ۹۴ با یک پیشنهاد از باشگاه بارسلونای اسپانیا برای ادامه تحصیلات دانشگاهی و شطرنج به آن کشور رفت و برای آن تیم بازی کرد.

پیشتر نیز شماری از ورزشکاران زن ایرانی به دلیل شرکت بدون حجاب در مسابقات، از سوی فدراسیون‌های مربوطه با محرومیت‌هایی مواجه شده بودند.

فروردین‌ماه سال جاری، فدراسیون بیلیارد ایران چند بیلیاردباز زن شرکت‌کننده در مسابقات آزاد چین را به دلیل آنچه «عدم رعایت شئونات اسلامی» خوانده شده، به مدت یک سال از شرکت در همه مسابقات محروم کرد.

در رشته‌های مختلف ورزشی، سختگیری فدراسیون‌ها نسبت به حجاب ورزشکاران ایرانی متفاوت است. در برخی رشته‌ها، استفاده از روسری کافی است اما در بعضی دیگر، ورزشکار حتماً باید مقنعه یا هدبند داشته باشد.

سمیرا حیدری در مسابقات جهانی آلیش در سال جاری، یک لحظه کلاهش در جریان مسابقه افتاد و کمیته انضباطی فدراسیون کشتی، رأی به محرومیت او از حضور در مسابقات داد.

نایب رئیس امور بانوان فدراسیون کشتی نیز در واکنش به اعتراض‌ها به این موضوع گفته بود آنچه به باور او «حفظ ارزش‌های اسلامی و اخلاق‌مداری» است «بالاتر از هر رنگ مدالی است».

XS
SM
MD
LG