لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۴

رویترز: بررسی ممنوعیت سفر اعضای حزب کمونیست چین به آمریکا


نشست کنگره ملی خلق در پکن در سال مارس ۲۰۱۸

یک منبع مطلع در دولت آمریکا روز پنجشنبه ۲۶ تیر گفت دولت دونالد ترامپ در حال بررسی تحریم‌هایی با هدف ممنوع کردن سفر اعضای حزب کمونیست چین و خانواده آنها به آمریکاست. دولت چین این تصمیم احتمالی واشنگتن را «مسخره» توصیف کرد.

این منبع که حاضر نشد نامش در گزارش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت٬ مقامات ارشد دولت آمریکا در حال بررسی پیش نویس فرمان اجرایی رییس جمهور در این زمینه هستند ولی این تبادل نظرها در مراحل مقدماتی است و هنوز به دونالد ترامپ اطلاع داده نشده اند.

موضوع محوری این بررسی‌ها و تبادل نظر بین مقامات آمریکایی که اولین بار روزنامه نیویورک تایمز خبر آن را منتشر کرد عدم صدور روادید برای بیش از ۹۰ میلیون عضو حزب کمونیست چین است. چنین تصمیمی در صورت اجرا شدیدترین اقدام واشنگتن در مناسبات تنش آلود با پکن خواهد بود که برخی از کارشناسان آن را یک جنگ سرد جدید توصیف کرده اند.

اجرای این تحریم مسلما با واکنش متقابل چین روبرو خواهد شد که می تواند مسافرت اتباع آمریکا به آن کشور را ممنوع کند. چنین ممنوعیتی علاوه بر دیپلمات‌ها شامل تجار و مدیران شرکت‌های اقتصادی نیز خواهد شد و می تواند به منافع آمریکا در چین لطمه شدیدی بزند.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه گفت اجرای چنین طرحی به این معنا خواهد بود که دولت آمریکا تصمیم گرفته در برابر تمامی ۱.۴ میلیارد جمعیت چین بایستد.

او گفت:«این برخلاف روند تحولات قرن ۲۱ و بسیار مسخره است.» او در عین حال یادآوری کرد که هیچیک از مقامات دولت آمریکا تا کنون وضع چنین محدودیت هایی را تایید نکرده است.

مایک پومپئو، وزریر خارجه آمریکا نیز به صراحت نگفت که آیا چنین برنامه‌ای در دست بررسی است ولی افزود:«ما با هدایت رییس جمهور در حال بررسی راههای مختلف برای مقابله با حزب کمونیست چین هستیم.»

مدیر رسانه‌ای کاخ سفید نیز گفت:«در مورد چین همه گزینه‌ها را در نظر می گیریم.»

خبرگزاری رویترز می افزاید مناسبات واشنگتن و پکن تحت تاثیر اختلافات در مورد نحوه مدیریت شیوع ویروس کرونا، تشدید کنترل امنيتی چین برهنگ کنگ، نقض حقوق بشر اقلیت اویغور و تقویت حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین به شدت تیره شده است.

مقام آمریکایی مطلع افزود بحث و ارزیابی در مورد موضوع ممنوعیت صدور روادید برای اعضای حزب کمونیست چین که احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان آنها در دانشگاههای آمریکایی را شامل می شود در تمامی نهادهای دولت آمریکا جریان دارد.

بررسی چنین محدودیت شدید و گسترده‌ای در دولت آمریکا نشان می دهد که مشاوران آقای ترامپ قصد دارند موضع گیری تند واشنگتن در قبال چین را به محور اصلی کارزار انتخاباتی او بدل کنند.

دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری در موضع گیری تند علیه چین با يکديگر رقابت می کنند.

به گفته یک مقام مطلع دیگر یکی از گزینه هایی که در حال حاضر از سوی مقامات و نهادهای دولت آمریکا بررسی می شود استناد به قوانین مهاجرتی آمریکا برای وضع این مقررات است. دونالد ترامپ در فرمان اجرایی سال ۲۰۱۷ که سفر اتباع چندین کشور مسلمان به آمریکا را ممنوع کرد به قوانین مهاجرتی آمریکا استناد کرد.

این مقام مطلع افزود یکی از مشکلات اجرایی ممنوع کردن سفر اعضای حزب کمونیست چین این است که دولت آمریکا فهرست کامل اعضای اين حزب را در اختیار ندارد.

منبع رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG