لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۰

انتقاد واشینگتن از تعرفه‌های جدید چین برای ۱۲۸ کالای وارداتی از آمریکا


ایالات متحده از اقدام چین برای افزایش تعرفه ۱۲۸ محصول وارداتی از آمریکا، از جمله میوه و گوشت خوک، انتقاد کرده‌است. پکن می‌گوید تعرفه‌های تازه واکنشی به اقدام مشابهی‌ست که واشینگتن دو هفته پیش، از جمله در مورد فلزات چینی، انجام داده بود.

چین ۱۲ فروردین اعلام کرد، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از آمریکا ۱۵ درصد تعرفه وضع کرده‌است؛ تعرفه تازه شماری از محصولات از جمله میوه را در بر می‌گیرد. ۲۵ درصد تعرفه تازه نیز بر هشت مورد کالای دیگر، از جمله گوشت خوک صادراتی از ایالات متحده وضع شده‌ است. تعرفه‌های تازه بالغ بر سه میلیارد دلار می‌شوند.

آمریکا می‌گوید این اقدام پکن غیرمنصفانه است. لیندزی والترز، یکی از سخنگویان کاخ سفید، ۱۳ فروردین ماه، گفته: یارانه‌های دولت چین و ادامه عرضه فراتر از تقاضا، عامل اصلی بحران پیش‌آمده بر سر فلزات است.

کمیسیون تعرفه گمرکی دولت چین در بیانیه‌ای که روز یک‌شنبه صادر کرد گفته بود تعرفه‌های تازه بر کالاهای آمریکایی، «در واکنش به اقدام مشابه ایالات متحده» برای وضع تعرفه بر آلومینیوم و دیگر کالاهای چینی صورت گرفته‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در آغاز سال ۱۳۹۷، فرمانی را برای وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی امضا کرد. ترامپ مدت‌هاست که خواستار بررسی دوباره وضعیت تعرفه فلزات آمریکا شده و می‌گوید تعرفه برای چین به دلیل سابقه «رفتارهای غیرمنصفانه تجاری» این کشور است.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه تاکید کرده‌است «چین به‌جای آن‌که به مقابله با روند منصفانه صادرات ایالات متحده بپردازد، باید دست از روش‌های غیرعادلانه تجاری خود بردارد؛ روش‌هایی که امنیت ملی آمریکا و بازارهای جهانی را با خطر روبه‌رو کرده‌است».

این اظهارات در حالی‌ست که پکن نیز می‌گوید اقدام ایالات متحده، برخلاف قوانین سازمان تجارت جهانی است و شدیدا به منافع چین ضربه می‌زند. وزارت بازرگانی چین روز یک‌شنبه گفته بود وضع تعرفه‌های تازه بر کالاهای آمریکایی «اقدامی عادلانه» است.

رخدادهای اخیر بر بازارهای بورس و اوراق قرضه تاثیر گذاشته و بار دیگر بر نگرانی‌ها از وقوع «جنگ تجاری» میان دو طرف افزوده‌است.

برپایه گزارش‌های رویترز و خبرگزاری فرانسه|ت.ت|
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG