لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۵

خبرخوان

هشدار شدیداللحن چین به معترضان هنگ‌کنگی: با آتش بازی نکنید

اعتراضات در هنگ‌کنگ علیه پی‌گیری سیاست‌های دلخواه پکن توسط دولت اجرایی آن ادامه دارد

چین به معترضان هنگ کنگی هشدار داد که «با آتش بازی نکنند».

یانگ گوآنگ، سخنگوی اداره امور هنگ‌کنگ و ماکائو دولت چین، روز سه‌شنبه در پکن به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم به همه مجرمان هشدار دهم که هیچ‌گاه خویشتنداری ما را به حساب ضعف نگذارند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، او در ادامه گفت که «می‌خواهیم این موضوع برای این گروه بسیار کوچک از تبهکاران بی‌پروا و خشن و نیروهای پلید پشت سر آنها کاملاً روشن باشد: آنهایی که با آتش بازی می‌کنند طعمه آتش خواهند شد.»

پیش از این نیز کری لم، رئیس منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ، هشدار داده که این منطقه «وارد مرحله بسیار خطرناک شده‌است».

اعتراضات در هنگ‌کنگ علیه پی‌گیری سیاست‌های دلخواه پکن توسط دولت اجرایی آن ادامه دارد.

اعتراضات در هنگ‌‌کنگ از زمانی شروع شد که دولت خانم لم لایحه‌ای برای استرداد مجرمان به چین را به مجلس قانونگذاری محلی هنگ‌کنگ ارائه کرد که خشم میلیون‌ها هنگ‌کنگی را برانگیخت.

حاکمیت هنگ‌کنگ که سابقاً مستعمره بریتانیا بود در سال ۱۹۹۷ بر اساس فرمول موسوم به «یک کشور، دو نظام» به چین بازگردانده شد و برای هنگ‌کنگ سیستم مالی، قانونی و اجتماعی مستقلی در نظر گرفته شد.

تهدید شدید چین علیه معترضان هنگ‌کنگی در حالی بیان می‌شود که ۳۰ سال پیش مأموران امنیتی چین با حمله به اعتراضات دامنه‌دار که به رهبری دانشجویان در میدان تیانان‌من پکن برقرار بود، شمار زیادی از معترضان را کشتند.

مقام‌های دولتی شمار کشته‌های آن حمله را حدود سیصد تن ذکر می‌کنند اما مخالفان تا دو هزار و ششصد کشته را گزارش کرده‌اند.

برآوردها همچنین حاکی از دستگیری حدود ۱۰ هزار نفر در حین یا بعد از اعتراضات و اعدام ده‌ها نفر از دستگیرشدگان است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

حمله هندوها به مسلمانان هند؛ ۲۳ کشته و صدها زخمی

گزارش‌ها از هند حاکی است که حمله هندوها به چندین مسجد و تجمعات مسلمانان در دهلی نو، پایتخت، همچنین درگیری‌ها با پلیس منجر به کشته شدن ۲۳ نفر طی سه روز گذشته شده است.

روزنامه دهلی نو گزارش داد که طی سه دهه گذشته چنین درگیری میان مسلمانان و هندوها، همچنین پلیس کشور بی‌سابقه بوده است.

مسلمانان هند که ۱۷۰ میلیون نفر از جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری این کشور را تشکیل می‌دهند طی ماه‌های گذشته به تصويب قانون جديد شهروندی هند که به مسلمانان مهاجر حق شهروندی نمی‌دهد، اعتراض کرده‌اند.

دوشنبه اعتراضات مذهبی در جریان سفر دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا به هند دوباره اوج گرفت که به کشته شدن هفت نفر در دهلی نو منجر شد. یک نفر از کشته شده‌ها پلیس و بقیه معترضان مسلمان بودند.

رسانه‌ها روز چهارشنبه گزارش دادند که درگیری‌ها کماکان ادامه داشته و در درگیری‌های جدید، هندوهای این کشور به تجمعات و مساجد مسلمانان حمله کرده‌ و برخی مسلمانان نیز از خانه‌های خود فرار کرده‌اند.

در درگیری‌های هفته جاری ۲۳ نفر کشته شده و ۲۰۰ نفر زخمی نیز راهی بیمارستان شده‌اند.

گاردین گزارش داده که شواهد، حاکی از موارد اسیدپاشی، ضربات اجسام سخت، استفاده از گلوله و سنگ‌پرانی در این درگیری‌ها بوده و چندین نفر نیز به خاطر پرتاب شدن از ساختمان‌های بلند جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا: احتمال لغو کامل بازی‌های المپیک توکیو قوت گرفت

دیک پوند، عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک

با تأیید موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ژاپن، یک عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید که احتمال لغو کامل بازی‌های المپیک توکیو، به جای تعویق یا جابه‌جایی آنها قوت گرفته است.

المپیک توکیو قرار است از ۲۴ ژوئیه، پنج ماه دیگر، آغاز شود و دیک پوند، عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک، می‌گوید که برای تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت المپیک امسال دو تا سه ماه فرصت باقی مانده است.

او گفت که اگر در این فاصله، برگزاری المپیک پرخطر برآورد شود همه مسابقات لغو خواهد شد.

شینزو آبه، نخست‌ وزیر ژاپن، روز چهارشنبه برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری کرونا خواستار لغو رویدادهای ورزشی و فرهنگی به مدت دو هفته در کشورش شد.

در تازه‌ترین خبر، دو محل کسب‌وکار در مرکز توکیو شاهد موارد ویروس کرونا بوده‌اند، یک روز پس از آن که دولت به تمامی مؤسسات و ادارات گفت که کارمندان را برای دورکاری از خانه یا محدودیت رفت‌وآمد آماده کنند.

جزیره هوکایدو، در شمال ژاپن، با ۳۸ مورد ابتلا به کرونا، آلوده‌ترین منطقه در بیرون از توکیو اعلام شده است.

روز چهارشنبه یک نفر دیگر در هوکایدو بر اثر کرونا جان باخت که با این حساب شمار فوتی‌ها بر اثر این ویروس در ژاپن هم‌اینک به شش نفر رسیده است.

اعتراضات آبان: ۱۵ سال حبس برای دو عضو یک خانواده

دادگاه انقلاب تهران مریم علی‌شاهی و فرزندش، مهیار منصوری، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در ایران را مجموعا به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

وب‌سایت هرانا نوشته که این مادر و فرزند، ۲۵ آبان سال ۹۸ در تهران بازداشت شده بودند.

بر اساس این گزارش، مریم علی‌شاهی و پسرش مهیار منصوری توسط دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به ۹ سال و شش سال حبس تعزیری محکوم شدند.

شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران، مریم علی‌شاهی را بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس، بابت اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس، بابت اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» هر یک به یک سال حبس و در مجموع به ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

مهیار منصوری هم بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس، بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و در مجموع به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

هرانا نوشته در صورت قطعی شدن این حکم و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، از این میزان، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص هر یک از آنها قابل اجرا خواهد بود.

با این حال این مادر و فرزند نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و روز سه‌شنبه، ششم اسفندماه ۱۳۹۸، پرونده آنها برای رسیدگی مجدد به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع داده شد.

در همان روز، «بنیاد عبدالرحمن برومند برای حقوق بشر در ایران» اعلام کرد پنج نفر از بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های آبان ۹۸ در مجموع به حدود ۳۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

اسامی این افراد، محمد اقبالی‌گلهین، سمیرا هادیان، گیتا حر، مژگان اسکندری و محمد حجازی‌فر عنوان شده است.

سه روز قبل از آن نیز خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه شهروندی که در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت شده بودند، به اعدام محکوم شده‌اند.

شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران خواستار تعطیلی «خودجوش» توسط دانشجویان شدند

این عکس را یک استاد دانشگاه اصفهان از غیبت دانشجویان در کلاس به دلیل ویروس کرونا منتشر کرده است.

شوراهای صنفی ۶۷ دانشگاه ایران با صدور بیانیه‌ای مشترک در روز چهارشنبه، هفتم اسفند، از دانشجویان خواستند با توجه به گسترش ویروس کرونا، در صورت تعطیل نشدن دانشگاه‌ها توسط دولت، به صورت «خودجوش» به دانشگاه نروند.

در همین حال، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، گفته است «ستاد ملی مدیریت کرونا» تصمیم در این باره را روز چهارشنبه ساعت ۱۶ به وقت تهران اعلام خواهد کرد.

پیش از این اعلام شده بود که مدارس و مراکز آموزشی استان تهران تا آخر این هفته تعطیل است، اما از روز شنبه ۱۰ اسفند دایر خواهند بود.

شوراهای صنفی دانشگاه‌ها در بیانیه خود که در کانال تلگرام «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» منتشر شده، از ادامه نیافتن تعطیلی دانشگاه‌ها و همچنین متوقف نشدن فعالیت برخی مراکز دانشگاهی و خوابگاهی با وجود ادامه گسترش ویروس کرونا در ایران انتقاد کرده‌اند.

شوراهای صنفی در این بیانیه خطاب به دانشجویان نوشته‌اند: «در صورت تعلل و کوتاهی دانشگاه‌ها در اعلام تعطیلی به‌موقع و عدم رسیدگی مناسب و تامین بهداشت لازم، به صلاحدید خود و به صورت خودجوش اقدام به ترک دانشگاه و خوابگاه تا آخر سال و تعطیلات نوروزی کنند.»

در گزارشی دیگر، سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز چهارشنبه درباره تصمیم‌گیری درباره بازگشایی یا تداوم تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را بر عهده «ستاد ملی مدیریت کرونا» اعلام کرد و گفت «امروز ساعت ۱۶ در این رابطه تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تا این لحظه، شمار کشته‌شدگان بر اثر ویروس کرونا ۱۹ نفر، مبتلایان قطعی به کرونا بیش از صد نفر و افراد مشکوک به آلودگی ۹۱۶ تن اعلام شده است.

ویروس کرونا در زندان‌: محدودیت ملاقات و توقف موقت انتقال زندانیان

علی‌اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌های ایران، خواستار توقف موقت انتقال زندانیان به زندان‌های دیگر و محدود شدن ملاقات‌ها به‌ دلیل جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها شد.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه، هفتم اسفند، نوشت که آقای جهانگیر خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور گفت با توجه به شیوع کرونا در ایران «از اعزام غیر ضروری زندانیان به مراجع قضایی بدون هماهنگی‌های لازم خودداری» شود.

لغو «تمامی بازدیدها از زندان‌ها به جز مراجع قضایی و مراجع بهداشتی و درمانی»، توقف «انتقال زندانیان به زندان دیگر» و محدود کردن ملاقات با خانواده‌ها به «ملاقات کابینی تا زمان گذر از این شرایط» از دستورات وی به مدیران زندان‌های ایران است.

وی در عین حال خواستار «کنترل کامل اماکن بهداشتی، درمانی و همچنین اماکن طبخ غذای زندانیان» و «گزارش روزانه» مدیران کل استان‌ها درباره «وضعیت سلامتی زندانیان» شد.

دستورات وی پس از آن ابلاغ می‌شود که خانواده‌های زندانیان موسوم به ۱۴ نفر، در نامه‌ای خطاب به قوه قضائیه جمهوری اسلامی، خواستار نجات فوری زندانیان از «خطر ویروس کرونا» از راه آزادی یا مرخصی آنها شدند.

در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی اخبار تائیدنشده‌ای مبنی بر شیوع ویروس کرونا در برخی زندان‌های ایران از جمله زندان اوین و زندان کرج منتشر شده بود.

گزارش‌های متعدد در این سال‌ها از وضعیت نامناسب بهداشتی زندان‌ها و نیز تراکم جمعیت بالا در زندان‌های ایران به نگرانی‌ از امکان شیوع کرونا در زندان‌های ایران دامن زده است.

با این حال کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت روز سه‌شنبه، ششم اسفند اعلام کرد که تاکنون «گزارش خاصی» مبنی بر تشخیص قطعی بیماری ویروس کرونا «در زندان نداشتیم».

روحانی: قرنطینه محله و شهر نخواهیم داشت

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت گفت که تعطیلی فعالیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا «توطئه» آمریکا است و در کشور قرنطینه محله و شهر اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او در سخنرانی خود افزود: «در این مسئله، ویروس یک بهانه جدیدی دست معاندین نشود که این باعث شود کار، فعالیت و تولید متوقف شود.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که ایران هم‌اکنون تبدیل به یکی از کانون‌های اصلی گسترش ویروس جدید کرونا در جهان شده و طبق آخرین آمارها ابتلا به آن در ایران دست‌کم ۱۹ نفر فوتی داشته و اکنون بیش از ۱۳۹ نفر دیگر نیز در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند.

در حالی که در چین، کانون اصلی بروز این ویروس، و در کشورهای دیگری چون ایتالیا، قرنطینه‌ شدید شهرها و روستاها به مرحله اجرا درآمده، حسن روحانی روز چهارشنبه گفت: «مردم به این فکر نباشند که فروشگاهی یا شهری بسته می‌شود یا قرنطینه عمومی ایجاد می‌شود.»

او تأکید کرد: «شایعاتی است که در میان مردم وجود دارد که فلان شهر را می‌خواهند قرنطینه کنند یا فلان شهر را می‌خواهند یک ماه قرنطینه کنند. آن محله را می‌خواهند یک هفته قرنطینه کنند. چنین چیزی‌هایی در تصمیمات کشور وجود ندارد. قرنطینه محله و شهر را نداریم. آن چه قرنطینه است، قرنطینه فرد است.»

رئیس جمهور ایران در ادامه گفت: «نباید بگذاریم آمریکا یک ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند، [ویروسی] به نام تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی و ترس فوق‌العاده؛ این توطئه‌ای است که امروز می‌بینیم و در تبلیغات خارجی هم شما می‌بینید.»

مجازات حبس و شلاق برای انتشار خبر «کذب» درباره کرونا

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد افرادی که درباره ویروس کرونا در ایران «اخبار کذب» منتشر کنند، به یک تا سه سال حبس و شلاق محکوم می‌شوند.

به گزارش روز چهارشنبه، هفتم اسفند، در خبرگزاری رسمی مجلس، خانه ملت، حسن نوروزی گفت: «انتشار اخبار کذب پیرامون ویروس کرونا کشور را به تعطیلی کشانده و هزاران میلیارد خسارت اقتصادی ایجاد می‌کند.»

این نماینده حبس و شلاق برای این افراد را بر اساس قانون مجازات اسلامی، و بنا بر مجازات اتهام «نشر اکاذیب» عنوان کرد.

آقای نوروزی در ادامه شیوع ویروس کرونا را «مقطعی» دانسته، اما اضافه کرد که تعطیلی کارخانجات و مجتمع‌های تجاری بزرگ، می‌تواند هزاران میلیارد به اقتصاد کشور خسارت وارد کند.

وی همچنین هشدار داد که رعب و وحشت ناشی از «اخبار کذب» درباره کرونا در مردم، باعث تعطیلی مدارس شده و شرایطی را فراهم کرده که «کودکان به ناچار تابستان نیز برای جبران این وقفه ایجاد شده به مدرسه بروند.»

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا هم به نقل از وحید مجید، رئیس پلیس سایبری ایران نوشته که «۲۴ شایعه‌پراکن فضای مجازی» درباره بیماری کرونا دستگیر شده‌اند.

این مقام بلندپایه پلیس همچنین اضافه کرده که «۱۱۸ نفر از کاربران» هم در این زمینه مورد «تذکر و ارشاد» قرار گرفتند.

روز سه‌شنبه نیز مقام‌های قضایی چند استان از جمله اصفهان به افرادی که به انتشار «شایعه» درباره کرونا در فضای حقیقی و مجازی دست می‌زنند هشدار داده بودند.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران هم با اشاره به تشکیل قرارگاه ویژه پدافندی ویروس کرونا در ناجا، گفته است پلیس فتا «سه نفر» را که در تهران اقدام به ایجاد «رعب و وحشت» در مورد این ویروس کرده بودند، شناسایی و بازداشت کرده است.

شمار قربانیان کرونا در ایران به ۱۶ نفر رسید

با اعلام خبر جان‌ باختن یک بیمار مبتلا به کرونا در شهر یزد، شمار قربانیان این بیماری در ایران به ۱۶ تن رسید.

خبرگزاری رسمی ایرنا روز چهارشنبه به نقل از ابراهیم سلمانی، مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استان یزد، این خبر را منتشر کرد.

به گفته آقای سلمانی، از میان پنج مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا، «تنها یک نمونه مثبت شناخته شد که این فرد شب گذشته جان خود را از دست داد».

وی فرد فوت شده را ۷۰ ساله و دارای بیماری «زمینه‌ای» معرفی کرد.

روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی نیز خبری از جان باختن یک پرستار ۲۵ ساله در بیمارستان میلاد شهر لاهیجان به نام نرجس خانعلی‌زاده منتشر شد که هنوز از سوی مقام‌های وزارت بهداشت تائید نشده است.

تصاویر نرجس خانعلی‌زاده، پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان، عکس از شبکه‌های اجتماعی
تصاویر نرجس خانعلی‌زاده، پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان، عکس از شبکه‌های اجتماعی

شماری از حساب‌های کاربری نیز به نقل از مقام‌های بیمارستان میلاد لاهیجان که به نام آنها اشاره‌ای نشده، مرگ این پرستار را تائید کرده‌اند، اما نوشته‌اند که «علائم بیماری او شبیه آنفلوآنزا بوده و نتیجه آزمایش کرونا هنوز مشخص نیست.»

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران، تا ظهر روز سه‌شنبه، ششم اسفند، شمار مبتلایان قطعی به کرونا در کل کشور ۹۵ نفر و تعداد افراد مشکوک به آلودگی ۹۱۶ تن اعلام شد.

نگرانی از ویروس کرونا؛ سانفرانسیسکو وضعیت اضطراری اعلام کرد

شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا آمریکا روز سه شنبه به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در این شهر وضعیت اضطراری اعلام کرد. این در حالی است که هنوز هیچ موردی از این بیماری در این شهر تایید نشده است.

سانفرانسیسکو چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیا محسوب می شود.

لاندن برید٬ شهردار شهر سان فرانسیسکو در یک بیانیه گفته است: به رغم این که تاکنون هیچ مورد از ابتلا به ویروس کرونا در میان ساکنان شهر سانفرانسیسکو تایید نشده است، وضعیت جهانی به سرعت در حال تغییر است و لازم است که ما آمادگی خود را افزایش دهیم.

به گزارش رویترز، تاکنون ۱۴ مورد ابتلا به کرونا در آمریکا تایید شده است. بیشتر این افراد در جریان مسافرت مبتلا شده اند.

۳۹ آمریکایی که با کشتی تفریحی دیاموند پرنسس مسافرت کرده‌اند نیز به این ویروس مبتلا شده‌اند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کویت به ۱۱ نفر رسید

وزارت بهداشت کویت روز چهارشنبه از تایید دو مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا خبر داد. به این ترتیب شمار مبتلایان به این ویروس در کویت به ۱۱ نفر رسید.

وزارت بهداشت کویت تا روز سه شنبه شمار مبتلایان به ویروس کرونا را ۹ نفر اعلام کرده بود. به گفته مقام‌های کویت افراد مبتلا از جمله کسانی هستند که به ایران سفر کرده بودند.

کویت برای مقابله با ویروس کرونا کلیه مسابقات و تجمع های عمومی را لغو کرده است.

به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران، کویت ۸۰۰ شهروند خود را از ایران تخلیه کرده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران روز سه شنبه اعلام کرد که تاکنون ۹۵ نفر در این کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر فوت کرده‌اند.

یک سرباز آمریکایی مستقر در کره جنوبی به ویروس کرونا مبتلا شد

پرسنل بهداشتی در حال ضدعفونی بازارچه‌ای در سئول

ارتش ایالات متحده تائید کرده است که نتیجه آزمایش یک سرباز آن کشور در پایگاهی در کره جنوبی، مثبت است؛ این نخستین مورد از ابتلای یک سرباز آمریکایی به ویروس کرونا است.

به گفته ارتش آمریکا این سرباز ۲۳ ساله در حال حاضر در محل زندگی خود در خارج از پایگاه در قرنطینه به سر می‌برد.

در اعلامیه ارتش آمریکا همچنین گفته شده که سرباز آن کشور در پایگاه کارول در شهری نزدیک شهر دگو مستقر بود.

شهر دگو در جنوب غرب کره جنوبی مرکز اصلی شیوع ویروس کرونای جدید است و بیشتر موارد ابتلا نیز در همین شهر گزارش شده است.

شماری در حدود ۲۹ هزار سرباز و پرسنل آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

کره جنوبی در حال حاضر ابتلای ۱۱۵۰ تن به ویروس کرونای جدید را تائید کرده است که از نظر آمار رسمی و اعلام‌شده، بیشترین شمار پس از چین است.

ایران دومین شمار تلفات انسانی پس از چین را گزارش کرده است. شمار مبتلایان و تلفات در ایتالیا نیز به‌طور مشخصی افزایش یافته است.

تازه‌ترین گزارش دولت چین نشان می‌دهد که روند نسبتا نزولی در ابتلا به ویروس جدید در این کشور ادامه دارد.

شمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونای جدید در چین در روز ششم اسفند ماه ۵۲ نفر بود که کم‌ترین میزان تلفات انسانی طی سه هفته گذشته در این کشور است.

چین کم‌ترین میزان تلفات ناشی از ویروس کرونا را طی سه هفته گزارش داد 

امدادگران در حال گذر از ایست بازرسی ورودی به استان هوبی

شمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونای جدید در چین در روز ششم اسفند ماه ۵۲ نفر بود که کم‌ترین میزان تلفات انسانی طی سه هفته گذشته در این کشور است.

تمامی موارد تلفات انسانی روز سه‌شنبه مربوط به استان هوبی می‌شود که مرکز اصلی شیوع ویروس در چین است.

همزمان بنا بر گزارش‌های رسمی ابتلای ۴۰۶ نفر دیگر در روز سه‌شنبه تائید شده که به جز پنج نفر مابقی در هوبی به ویروس مبتلا شده‌اند.

شمار مبتلایان نیز همچنان روند نسبتا نزولی خود را طی کرده‌است؛ روز دوشنبه تمامی موارد تائید شده ۵۰۸ مورد بود که ۱۰۰ مورد بیشتر از روز سه‌شنبه است.

به این ترتیب شمار موارد تائید شده در چین به بالاتر از ۷۸ هزار نفر رسیده و شمار جان‌باختگان به ۲۷۱۵ نفر.

آمار درصدی تلفات در استان هوبی ۲.۹ درصد و در دیگر نقاط چین چهار دهم درصد است.

تمامی موارد تلفات انسانی در این کشور در میان مبتلایانی رخ داده که در طیف بسیار شدید ابتلا قرار گرفته‌اند. ۵ درصد از کل مبتلایان در این طیف قرار می‌گیرند.

آمریکا ۱۳ شرکت روسی،ترکیه‌ای،چینی و عراقی را به دلیل مشارکت در برنامه موشکی ایران تحریم کرد

وزارت خارجه آمریکا گزارش داده که ۱۳ شرکت روسی، چینی، عراقی و ترکیه‌ای به‌خاطر مشارکت در برنامه موشکی جمهوری اسلامی تحریم شدند.

این وزارتخانه نام شرکتهای روسی را اعلام نکرده است.

بر اساس بیانیه وزیر خارجه آمریکا، تحریم‌ها شامل پنج تحریم جدید علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در چین و ترکیه برای حمایت از برنامه موشکی ایران است.

شرکت‌های «لو دینگ‌ون، شرکت خدمات بودینگ شیماتوئونگ با مسئولیت محدود، شرکت صنعتی گائوبیدیان با مسئولیت محدود و شرکت صادرات و واردات ووهان سانجیانگ» در چین، و «شرکت صنعتی معاملاتی ایرن کاربن گرافیت با مسئولیت محدود» در ترکیه، از جمله شرکت‌های تحریم شده هستند.

بر اساس این بیانیه همچنین شرکت چینی لو دینگ‌ون در انتقال مواد حساس به برنامه موشکی پاکستان هم قانون را نقض کرده است.

آمریکا و چین داروی آزمایشی برای کرونا را آغاز کردند

آمریکا و چین از آغاز آزمایش داروی تازه ساخته شده بر روی مبتلایان به ویروس کرونا خبر دادند.

به گزارش رویترز، موسسه ملی سلامت آمریکا گفته ‌است که داروی ساخت شرکت گیلیاد این کشور روز سه‌شنبه بر روی یک بیمار مبتلا به کرونا آزمایش شده است.

این بیمار یکی از ۳۹ شهروندی بود که از کشتی تفریحی دایاموند پرینسس که برای هفته‌ها در ژاپن قرنطینه است، به کشور بازگردانده شده بود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به ۵۳ نفر رسیده و کاخ سفید از کنگره درخواست فوری و اضطراری بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری برای مبارزه با این ویروس و ویروس ابولا را کرده است.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که چین یک «واکسن خوراکی» برای درمان ویروس کرونا ساخته و قرار است بر روی بیماران آزمایش شود.

با این حال احتمالا تایید اثربخشی این داروها و تولید هنگفت آنها ماه‌ها طول بکشد.

تاکنون مرگ بیش از ۲۷۰۰ نفر در جهان از ویروس کرونا تایید شده که بخش اعظم آنها شهروندان چین هستند.

ایران دومین جایگاه را از لحاظ قربانیان این ویروس دارد به طوری که طبق آمار رسمی ۹۵ مبتلای قطعی در کشور وجود دارد و ۱۵ نفر نیز کشته شده‌اند. در دیگر کشورها شمار کشته‌‌ها در نسبت با مبتلایان، حدود ۲.۳ درصد است و معلوم نیست چرا در ایران این نسبت نزدیک به ۱۶ درصد است، اما احتمال‌هایی از پنهانکاری مقامات ایران در رابطه با شمار مبتلایان به کرونا مطرح شده است.

صدور حکم اعدام یک شهروند عربستانی به اتهام «جاسوسی» برای ایران

عربستان سعودی پیش از این نیز چندین نفر را به اتهام «جاسوسی» برای ایران اعدام کرده است

عربستان اعلام کرد که یک نفر در این کشور به اتهام «جاسوسی برای ایران» به اعدام محکوم شده است.

هفت نفر دیگر نیز با همین اتهام به زندان محکوم شده‌اند.

عربستان سعودی پیش از این نیز چندین نفر را به اتهام «جاسوسی» برای ایران اعدام کرده است.

نهادهای حقوق بشری حکومت این کشور را متهم می‌کنند که از اعدام به عنوان «ابزار سیاسی سرکوب» استفاده می‌کند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG