لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۳۷

انتخابات در آمریکا‌؛ تشدید فشار دموکرات‌ها برای تسخیر مجلس سنا


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا. کنگره آمریکا از دو بخش سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است

با آغاز رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا، مسئله کنترل آینده یکی از دو حزب اصلی این کشور بر مجلس سنا نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و این نهاد اکنون صحنه رقابتی تنگاتنگ شده است.

روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا آمریکا نیز به رای گذاشته می‌شود.

بنابر گزارش‌ها، جمهوری‌خواهان اکنون برای حفظ اکثریت خود در سنا با موجی از نامزدهای دموکرات مواجه‌اند و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مبالغ خیره‌کننده‌ای از وجوه نقدی از میلیون‌ها آمریکایی برای تقویت دموکرات‌ها در سنا به این حزب رسیده‌است.

این خبرگزاری می‌نویسد که جمهوری‌خواهان نیز در حال استفاده از اهداکنندگان ثروتمند برای حمایت از سناتورهای حزب جمهوری‌خواه هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، در روزهای اخیر در مبارزات انتخاباتی خود فعالیت‌هایشان را در ایالت‌هایی که برای سنا مهم است تشدید کرده‌اند.

سنا در سیاست ایالات متحده قدرت تأثیرگذاری بالایی دارد و پس از به نتیجه رسیدن انتخابات ۳ نوامبر، هر دو حزب مهم سیاسی این کشور امیدوارند که کنترل این نهاد ۱۰۰عضوی را به‌دست آورند.

برخورداری از اکثریت در سنای ایالات متحده برای برنده ریاست جمهوری امری حیاتی است. سناتورها، نامزدهای دولت و از جمله کابینه را تأیید می‌کنند و می‌توانند دستور کار کاخ سفید را پیش ببرند یا متوقف کنند.

حتی اگر بایدن ترامپ را شکست دهد، با در دست نداشتن سنا نخواهد توانست قوانین مربوط به موضوعات کلیدی مانند بیمه درمانی، مهاجرت و مبارزه با تغییرات اقلیمی را به تصویب برساند.

جمهوری‌خواهان اکنون با نسبت ۵۳ به ۴۷ کنترل سنا را در دست دارند اما از کل کرسی‌های سنا، تعداد ۳۵ کرسی با انتخابات روز سه‌شنبه قابل تغییر است.

از این ۳۵ کرسی، ۱۲ کرسی اکنون در اختیار دموکرات‌ها و ۲۳ کرسی نیز در اختیار جمهوری‌خواهان است.

در روزهای اخیر، برخی از مشهورترین سناتورهای کشور با چالش برای ادامه یافتن یا پایان حیات سیاسی خود روبه‌رو شده‌اند.

برای نمونه در کارولینای جنوبی، پس از آن‌که جیمی هریسون، از حزب دموکرات موفق شد در تلاش خود برای کنار زدن لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه و از متحدان اصلی دونالد ترامپ، ۱۰۰ میلیون دلار حمایت مالی جلب کند، لیندسی گراهام ناچار شد به درخواست‌های تلویزیونی برای دریافت پول نقد روی بیاورد.

در حال حاضر، حضور بیشتر جوانان و اقلیت‌ها در انتخابات جاری بر فضای سیاسی در برخی ایالت‌های اصلی جمهوری‌خواه نیز تأثیر گذاشته به‌طوری که انتظار می‌رود ایالت آریزونا، برای اولین بار طی یک قرن گذشته رأی آوردن دو سناتور دموکرات را به خود ببیند.

بامداد سه‌شنبه ۱۳ آبان، از ۷ صبح به وقت محلی، مراکز رأی‌گیری برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در چندین ایالت شرقی این کشور درهای خود را به روی رأی‌دهندگان گشودند و طی این روز قرار است ایالت‌های دیگر این کشور نیز رأی‌گیری برگزار کنند.

منابع: آسیوشیتدپرس و گاردین / پ.پ/ر.ح
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG