لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۰۲

نماینده سابق خامنه‌ای پذیرش تقصیر در حادثه منا از سوی ایران را تکذیب کرد


علی قاضی‌‌عسکر، که در زمان حادثه منا نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت بوده است

نماینده سابق رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت سخنان برادر غضنفر رکن‌آبادی درباره «پذیرش تقصیر از سوی ایران» در حادثه منا را «دروغ مسلم» خواند.

برادر غضنفر رکن‌آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان که در حادثه منا در عربستان سعودی کشته شد، می‌گوید تهران در توافق‌نامه‌ای با ریاض قبول کرده است ایرانی‌ها مقصر این حادثه بوده‌اند.

علی قاضی‌‌عسکر، که در زمان حادثه منا نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت بوده اما روز دوشنبه، ۲۱ تیر، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، گفت که این سخنان یک «دروغ مسلم است».

حادثه «منا» و مسئله کشته‌شدگان و مفقودان ایرانی باعث بروز تنش‌هایی بین تهران و ریاض شده است. مقامات ایران پیشتر گفته بودند ، ۴۶۵ شهروند ایرانی در حادثه منا زیر دست و پا کشته شده‌اند.

به گفته آقای قاضی‌عسکر، در تفاهم‌نامه‌ حج ایران و عربستان «دقیقاً ذکر شده است که مسئله منا باید روشن شود» و «حقوق» افراد کشته شده نیز باید «داده شود».

وی همچنین گفت که عربستان درباره حادثه منا هنوز اعلام نکرده که «مقصر که بوده، بلکه می‌گویند پرونده به نتیجه نهایی نرسیده» است.

آقای قاضی عسکر همچنین گفت که به دلیل «بد» بودن روابط دو کشور پرداخت دیه کشته‌شدگان مسجد الحرام «با مشکل مواجه شده است».

مرتضی رکن‌آبادی، برادر غضنفر رکن‌آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان که در حادثه منا در عربستان سعودی کشته شد، گفته است: « مسئولان جمهوری اسلامی سال گذشته توافق‌نامه‌ای را در مذاکرات حج امضا کردند که براساس آن پذیرفته‌اند آن‌چه در منا اتفاق افتاد مقصرش ایرانی‌ها بودند تا بتوانند راه حج را باز کنند».

مرتضی‌ رکن‌آبادی، یکشنبه شب در مصاحبه با شبکه افق بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت اسناد این توافق‌نامه را به‌زودی منتشر خواهد کرد.

در واکنش به اظهارات آقای رکن‌آبادی، حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی روز دوشنبه در حساب توئیترش خواستار ارائه اسناد در این باره شد.

همچنین پدرام الوندی، دبیر خبر خبرگزاری ایرنا، در توئیتر خود نوشت که مذاکرات در این باره با عربستان سعودی در نهاد دیگری انجام شده است نه وزارت خارجه ایران.

دیدن نظرات (۳۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG