لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۱۴

درخواست نماینده شیراز برای برگزاری مراسم رسمی «روز کوروش»


تجمع‌کنندگان به مناسبت روز کوروش در پاسارگاد

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد خواستار برگزاری مراسمی رسمی در روز کوروش، شاهنشاه هخامنشی شد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه (۱۹ مهر) نسخه‌ای از نامه بهرام پارسایی خطاب به عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را منتشر کرده‌است.

آقای پارسایی در این نامه خواستار برگزاری مراسمی در روز هفتم آبان که مدت‌هاست در ایران به نام روز کوروش نامیده می‌شود، شده تا بتوان «فرهنگ و تمدن» ایران را معرفی کرد.

وی نوشته کوروش، «بنیانگذار حقوق بشر و یکی از افتخارات بزرگ تاریخ و تمدن ما و حتی جهانیان است. هفتم آبان‌ماه به دلیلی به عنوان یادروز کوروش معرفی شده که می‌تواند به فرصتی برای ایجاد انسجام ملی، جذب گردشگر و معرفی فرهنگ غنی این سرزمین تبدیل شود».

در نامه این نماینده افزوده شده که تاکنون به دلیل فقدان «برنامه‌ریزی و نبود مدیریت از طرف مسئولین ذیربط»، از این روز «بهره‌برداری» درستی نشده و «سودجویی افراد انگشت‌شمار»، موجب «برخورد با تعدادی از مردم و جوانانی شده که ارتباطی با افراد فرصت‌طلب نداشته‌اند».

پارسایی همچنین برگزاری مراسمی رسمی در روز کوروش را در راستای «اقتصاد مقاومتی» مدنظر رهبر جمهوری اسلامی قلمداد کرده‌است.

وی از وزیر ارشاد درخواست کرده «با هماهنگی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط نسبت به سازماندهی و برگزاری این مراسم در تاریخ مذکور به نحوی که هم جاذبه لازم برای گردشگران و هم توان معرفی فرهنگ و تمدن ما را داشته باشد با حفظ امنیت مراسم نه امنیتی کردن آن اقدامات لازم را مبذول فرمایید».

بر اساس این گزارش و به گفته نماینده شیراز، رونوشتی از این نامه نیز برای وزرای اطلاعات، کشور، دادگستری، رئیس سازمان میراث فرهنگی و استاندار فارس ارسال شده‌است.

این درخواست در حالی مطرح شده که سال گذشته و بدنبال تجمع هزاران نفر برای شرکت در مراسم گرامیداشت کوروش، نخستین شاهنشاه هخامنشی در پاسارگاد، آرامگاه وی، شمار زیادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.

دادستان شیراز سه روز پس از این تجمع، از دستگیری برگزارکنندگان تجمع روز کوروش خبر داد و گفت که «برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده و وفق مقررات برخورد قضایی لازم با آن‌ها صورت خواهد گرفت».

بر پایه برخی گزارش‌ها، گروهی از تجمع‌کنندگان در پاسارگاد، شعارهایی از جمله «ایران وطن ماست، کوروش پدر ماست» و همچنین شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس، گفته بود که این تجمع، با «هنجارشکنی» همراه بوده و «عوامل اصلی این هنجارشکنی» دستگیرشده‌اند.

حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعه در قم نیز از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش در پاسارگاد انتقاد کرده و گفته بود که روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، افرادی که «به یاد کوروش بودند» را «ضدانقلاب» خوانده‌است.

از تعداد حاضران در گردهمایی روز کوروش در پاسارگاد آمار دقیقی در دست نیست اما شاهین سپنتا، فعال فرهنگی در اصفهان، در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرده بود که بر اساس تخمین‌های غیررسمی حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در این مراسم شرکت کردند.

بنا بر گزارش‌ها، از دیگر شعارهایی که تجمع‌کنندگان در این روز در پاسارگاد سر دادند شعار «شاهزاده، تولدت مبارک» بوده که به روز نهم آبان، روز تولد رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران اشاره دارد.

رضا پهلوی نیز در صفحه فیس‌بوک خود به این شعار واکنش نشان داده و گفته بود این «بهترین هدیه تولدم در سال‌های گذشته بود».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG