لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۰

زنده دریچه شهریور ماه ۹۷

آخرین رویدادهای حقوق بشری ایران در شهریورماه ۹۷ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۸:۴۰ ۲۸.۶.۱۳۹۷

نامه خانواده‌های هشت تن از فعالان محیط زیست زندانی به علی خامنه‌ای

خانواده‌های هشت نفر از فعالان بازداشتی محیط زیست در ایران در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی که روز سه‌شنبه ۲۷ شهریورماه منتشر شد، خواستار فراهم‌ شدن دسترسی آنها به «وکیل و شرایط دادرسی عادلانه» شدند.

در این نامه خطاب به علی خامنه‌ای نوشته شده که خانواده‌های آنها از «صمیم قلب مطمئن» هستند که فرزندان‌شان «هیچ کدام مرتکب کوچک‌ترین اشتباهی نشده‌اند، تا چه رسد به این اتهامات سنگین و باورنکردنی.»

​این نامه را خانواده‌های امیرحسین خالقی، سام رجبی، عبدالرضا کوهپایه، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، هومن جوکار و طاهر قدیریان نوشته‌اند.

۹ نفر از فعالان محیط زیست بهمن سال ۹۶ و پس از آن نیز تعداد دیگری بازداشت شدند که «جاسوسی» از اتهامات مطرح شده علیه آنان است.

۱۷:۲۴ ۲۸.۶.۱۳۹۷

بازداشت مجدد و تفهیم اتهام محمد داوری

محمد داوری٬ دانشجو و فعال مدنی در یاسوج که بار دیگر روز ۲۶ شهریورماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود، در دادگاه انقلاب یاسوج به «تبلیغ علیه نظام» متهم و با قرار کفالت آزاد شد.

او ۱۸ مردادماه نیز بازداشت و پس از دو هفته با وثیقه‌ای ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

۱۷:۱۸ ۲۸.۶.۱۳۹۷

احضار مصطفی تاج‌زاده به دادگاه انقلاب قزوین

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، از احضار خود به شعبه چهارم بازدپرسی دادگاه انقلاب قزوین خبر داد.

او در حساب کاربری توئیتر خود دلیل احضارش را «سخنرانی در منزل آیت‌الله قوامی» اعلام کرده است.

۱۷:۰۷ ۲۸.۶.۱۳۹۷

بازداشت کیومرث مرزبان، طنزنویس

دیده‌بان حقوق بشر از بازداشت کیومرث مرزبان، طنزنویس خبر داد.

بر اساس این گزارش، کیومرث مرزبان روز چهارم شهریور توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده و پرونده او در شعبه یک بازپرسی اوین در حال رسیدگی است. از علت بازداشت او خبری در دست نیست.

۱۷:۰۳ ۲۸.۶.۱۳۹۷

صدور حکم حبس تعلیقی برای یک روزنامه‌نگار

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خبر داد که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حکم زندان مطهره شفیعی را به مدت پنج سال تعلیق کرده است.

مطهره شفیعی، دبیر سیاسی روزنامه آرمان،‌ پیشتر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی و رسانه‌ای محکوم شده بود.

۱۶:۵۶ ۲۸.۶.۱۳۹۷

صدور حکم حبس تعلیقی برای یک فعال کارگری

احمد امینی فعال کارگری در سنندج به شش ماه زندان محکوم شد که به مدت یک سال تعلیق شده است. اتهام او در دادگاه انقلاب سنندج «توهین به رهبری» عنوان شد.

۱۶:۵۴ ۲۸.۶.۱۳۹۷

حکم جریمه نقدی برای یک نویسنده

کانون نویسندگان ایران از تایید و ابلاغ حکم بکتاش آبتین شاعر و عضو این کانون خبر داد.

این نویسنده که در دادگاه انقلاب کرج به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به جریمه نقدی و سه ماه کار اجباری در بهزیستی محکوم شده بود، دادگاه تجدیدنظر برای او حکم پنج میلیون تومان جریمه نقدی صادر کرد.

۱۴:۱۳ ۲۷.۶.۱۳۹۷

وضعیت نامناسب جسمی فرهاد میثمی در پی اعتصاب غذا

کمپین حقوق بشر در ایران از وخامت وضعیت جسمی فرهاد میثمی بر اثر اعتصاب غذا خبر داد.

این فعال مدنی و پزشک ۴۸ ساله، روز نهم مرداد بازداشت شد و به گفته مادرش در اعتراض به بازداشت و «اتهامات ناعادلانه» از آن زمان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

عفو بین‌الملل، چندی پیش پیش با اعلام اینکه فرهاد میثمی به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب» متهم شده، خواستار آزادی این فعال مدنی شده بود.

۱۴:۰۷ ۲۷.۶.۱۳۹۷

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از انتقال آرش صادقی به زندان

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید آرش صادقی٬ فعال مدنی زندانی که به سرطان مبتلاست٬ بدون تکمیل دوره درمان به زندان بازگردانده شده است.

آرش صادقی در شهریور ۱۳۹۳ به همراه همسرش، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. دادگاه انقلاب او را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و پژاک» به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

گلزخ ابراهیمی ایرایی٬ همسر او نیز به اتهام «توهین به مقدسات» به شش سال زندان محکوم شده است.

۱۸:۱۷ ۲۶.۶.۱۳۹۷

صدور حکم شش سال زندان برای سها مرتضایی٬‌ فعال دانشجویی

کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور از صدور حکم شش سال زندان برای سها مرتضایی٬ دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران خبر داد.

سها مرتضایی که در جریان اعتراض‌های دانشجویی دی ماه ۹۶ بازداشت شده بود٬ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده٬ به دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی نیز محکوم شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG