لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۱

دریچه فروردین‌ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در فروردین‌ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۴:۴۱ ۲۸.۱.۱۳۹۸

لغو حکم شلاق جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری

وکیل مدافع جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری، از لغو حکم شلاق موکلش خبر داد.

محمدعلی جداری فروغی به خبرگزاری ایلنا گفت که جعفر عظیم‌زاده به دلیل «غیبت از مرخصی» در شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران، به ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم پس از اعتراض، در شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران لغو و به پرداخت هفت میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شد.

۱۱:۴۹ ۲۸.۱.۱۳۹۸

برگزاری دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی

دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار زندانی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی زرگر برگزار شد.

او که از تیرماه سال گذشته در زندان و در سلول انفرادی به سر می‌برد، به اتهام‌هایی امنیتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی و نیز دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

۲۰:۰۸ ۲۷.۱.۱۳۹۸

طرح اتهام «توهین به رهبری» برای یک فعال مدنی در سنندج

مختار زارعی، فعال مدنی ساکن سنندج، در شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر به «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

او پیشتر هم بارها بازداشت و به اتهام‌هایی مشابه زندانی شده بود.

این فعال مدنی در سال‌های گذشته بارها با نوشتن مطالبی انتقادی روی شبکه‌های اجتماعی، علی خامنه‌ای،‌رهبر جمهوری اسلامی ایران را مخاطب قرار داده بود.

۱۹:۵۱ ۲۷.۱.۱۳۹۸

دادگاه تجدیدنظر حکم به پایان محکومیت محمدعلی طاهری داد

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر، با اعمال ماده ۵۱۰ قانون آئین دادرسی کیفری و ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، رای به تجمیع احکام قبلی محمدعلی طاهری داد و به گفته وکیل مدافع آقای طاهری، بر اساس این رای محکومیت او پایان یافته است.

محمدزمان دریاباری، وکیل مدافع محمدعلی طاهری به رادیوفردا گفت که حکم دادگاه تجدیدنظر طی روزهای آینده برای ابلاغ و اجرا به شعبه اول اجرای احکام اوین ارسال می‌شود و پس از طی مراحل اداری، رسما ابلاغ خواهد شد.

آقای طاهری از اواخر اسفندماه ۹۷ در مرخصی به سر می‌برد.

او که اردیبهشت سال ۹۰ بازداشت شد، در دادگاه انقلاب تهران به‌ اتهام «توهین به مقدسات»، «مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران»، «ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع»، «استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)» و «ضالّه بودن کتب و آثار»، به پنج سال زندان، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

محمدعلی طاهری، در پرونده‌ای دیگر به «افساد فی‌الارض» متهم و به اعدام محکوم شده بود که این اتهام پس از مدتی در مرحله تجدیدنظر به «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» تغییر یافت و آقای طاهری به این اتهام، به پنج سال دیگر زندان محکوم شد.

۱۵:۳۹ ۲۷.۱.۱۳۹۸

اجرای حکم تبعید یک شهروند بهایی

ذبیح‌الله رئوفی، شهروند بهایی ساکن سنندج، روز ۲۶ فروردین‌ماه برای اجرای حکم تبعیدش راهی شهرستان میناب شد.

او که ۷۰ سال دارد، یک ماه پیش پس از پایان محکومیت یک ساله‌اش از زندان آزاد شده بود.

۱۵:۳۱ ۲۷.۱.۱۳۹۸

آزادی مجید مقدم از زندان با پایان محکومیتش

مجید مقدم، فعال مدنی، با پایان محکومیت خود از زندان آزاد شد.

او که از آبان‌ماه سال ۹۵ زندانی بود، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال زندان محکوم شده بود.

۱۲:۵۷ ۲۷.۱.۱۳۹۸

صدور کیفرخواست برای امیرسالار داوودی، وکیل زندانی

وحید مشگانی فراهانی،‌وکیل مدافع امیرسالار داوودی، از صدور کیفرخواست برای موکلش و ارسال پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.

امیرسالار داوودی، وکیل زندانی، به «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقام‌های جمهوری اسلامی» متهم شده است.

این وکیل دادگستری از ۲۹ آبان‌ماه ۹۷ در زندان به سر می‌برد و هنوز زمان برگزاری دادگاهش مشخص نشده است.

۱۲:۵۳ ۲۷.۱.۱۳۹۸

صدور حکم زندان برای ویدا موحد، معترض به حجاب اجباری

ویدا موحد، از معترضان به حجاب اجباری، معروف به «دختر خیابان انقلاب» به اتهام «تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب» در شعبه ۱۰۹۱ مجتمع قضایی ارشاد به یک سال زندان محکوم شد.

پیام درفشان، وکیل مدافع ویدا موحد، با اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت که دادگاه، یازدهم اسفند ۹۷ این حکم را صادر کرده و قطعی شده‌ است.

زمستان سال ۹۶ شماری از زنان ایرانی در حرکتی نمادین روسری‌های خود را بر فراز سکویی در خیابان‌ها از سر برداشتند و مانند پرچم به اهتزاز درآوردند. آغازگر این حرکت که از او به عنوان پویش «دختران خیابان انقلاب» نام برده می‌شود، ویدا موحد بود.

این حرکت را بعدها زنان دیگری مانند نرگس حسینی، اعظم جنگروی، شاپرک شجری‌زاده و مریم شریعتمداری ادامه دادند که همه آنها بازداشت و با محکومیت‌ زندان روبه‌رو شدند شدند.

۱۸:۲۵ ۲۴.۱.۱۳۹۸

اجرای حکم زندان مجتبی داداشی، فعال دانشجویی

مجتبی داداشی، فعال دانشجویی ساکن سبزوار، ۲۴ فروردین‌ماه در توئیتر خود نوشت که باید برای اجرای حکم خود به اجرای احکام دادگاه انقلاب سبزوار برود و ساعاتی پس از آن به زندان سبزوار منتقل شد.

این فعال دانشجویی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»،‌ «توهین به رهبری» و «توهین به سران قوا» به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

مجتبی داداشی، دانشجوی رشته علوم سیاسی، در پی انتشار یک ویدئوی انتقادی در بهمن ماه گذشته بازداشت و پس از سه روز با وثیقه آزاد شده بود.

۱۶:۳۰ ۲۴.۱.۱۳۹۸

مجله هفتگی دریچه

عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه، با انتشار گزارش سالیانه خود اعلام کرد که تعداد اعدام‌ها در جهان در سال ۲۰۱۸ بدون احتساب چین، ۳۱ درصد کاهش یافته با این حال ایران مسئول یک‌سوم کل اعدام‌های جهان بوده است.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۵۳ تن در ایران اعدام شدند که این کمترین تعداد در ۹ سال گذشته به شمار می‌رود و دلیل آن، تغییر قانون مربوط به مجازات‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر است که از آبان ماه سال ۹۶ اجرایی شد.

و در ادامه برنامه دریچه این هفته:

  • بازداشت یاسمن آریانی، فعال مدنی و مادر او منیره عربشاهی
  • آخرین وضعیت پرونده هشت فعال زندانی محیط زیست در ایران
  • حکم زندان برای سه شهروند بهایی در شیراز
دریچه؛ «ایران دومین کشور جهان از نظر شمار بالای اعدام»
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:00 0:00
لینک مستقیم

بیشتر

XS
SM
MD
LG