لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۰۸

عفو بین‌الملل: دست‌کم ۱۱۵ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند


تجمع اعتراضی در مریوان

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اول آذر اعلام کرد که در اعتراض‌های اخیر در ایران دست‌کم ۱۱۵ نفر کشته شده‌اند.

این سازمان در کانال تلگرامی خود اعلام کرد:«بر این باور است که شمار واقعی جان‌باختگان بسیار بیشتر است».

عفو بین‌الملل روز ۲۸ آذر نیز در گزارشی بر اساس ویدئوهای منتشر شده و گزارش شاهدان و فعالان مدنی عنوان کرده بود که در جریان اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر در ۲۱ شهر کشته شده‌اند.

یک روز بعد اما علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، این گزارش را رد کرد و آمار عفو بین‌الملل را «ساختگی» خواند.

برآوردهای محتاطانه رادیو فردا، بر اساس جمع‌بندی اطلاعات موثق، حاکی از کشته شدن دست‌کم ۱۳۸ نفر در ۳۱ شهر ایران در اعتراضات تا روز ۲۹ آبان است.​

استان خوزستان بیشترین تعداد کشته‌ها را داشته است و بالاترین تعداد کشته‌ها در این استان مربوط به ماهشهر و بندر امام است.

دو شهر کرمانشاه و جوانرود نیز از جمله شهرهایی هستند که آمار کشته‌شدگان در آنها بالاست.

شبکه حقوق بشر کردستان فیلم‌هایی از جوانرود منتشر کرد که در آن‌ها مأموران امنیتی از پشت‌بام ساختمان دادگستری به صورت ممتد به سمت معترضان شلیک می‌کنند.

همچنین جمع‌بندی رادیو فردا از اظهار نظرهای پراکنده مقامات رسمی و نیز گزارش‌های نهادهای حقوق بشری حاکی است که در اعتراض‌های اخیر ایران دستکم ۴۸۰۰ نفر در ۱۸ استان ایران بازداشت شد‌ه‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG