لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۳۱

«حمله راکتی مخالفان» به یک مرکز خرید در دمشق «۴۴ کشته داد»


گریز غیرنظامیان از منطه درگیری در غوطه شرقی در سوریه

رسانه‌های دولتی سوریه روز چهارشنبه اول فروردین گزارش دادند که در جریان حمله راکتی مخالفان به یک مرکز خرید در دمشق، دستکم ۴۴ تن کشته شده‌اند.

گزارش دیگری حاکی است که در جریان حملات هوایی به استان ادلب هم دستکم بیست نفر کشته شده‌اند که ۱۶ تن آنها کودک بوده‌اند.

حملات راکتی شامگاه سه‌شنبه در ناحیه شرقی دمشق انجام شده است. در زمان اولیه اعلام خبر، رسانه‌های دولتی آمار تلفات را ۳۵ تن اعلام کرده بودند.

خبرگزاری دولتی سانا به نقل از منابع امنیتی گزارش داد ۹ غیرنظامی به دلیل آسیب‌های جدی در وضعیت حاد بودند و ساعاتی پس از حمله، جان سپردند.

این خبرگزاری افزود هنوز شماری از زخمی‌ها در بیمارستان و در شرایط مراقبت ویژه به سر می‌برند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است در مراکز درمانی دمشق، خانواده‌ها به دنبال اعضای خانواده خود می‌گردند و از سوی دیگر زخمی‌ها نیاز به کمک فوری دارند.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در دمشق گفته که در یکی از بیمارستان‌ها آمار کشته‌ها در حدی بوده که در سردخانه بیمارستان جای کافی برای نگهداری اجساد آنها وجود ندارد.

در بیرون از بیمارستان‌ها در دمشق، زنان با اضطراب زیاد منتظر شنیدن خبری از وضعیت بستگان خود هستند.

مرکز خریدی که مورد هدف قرار گرفته، برای عرضه اجناس ارزان‌قیمت به مشتریان معروف است. عصر روزی که در سوریه «روز مادر» نامیده شده و در حالی که مردم در حال خرید بودند، این حمله راکتی انجام شده است.

در هفته های گذشته نیروهای دولتی سوریه حملاتی سنگین به غوطه شرقی آغاز کرده‌اند که تاکنون بیش از یک هزار و ۴۰۰ تن در جریان آن کشته شده‌اند.

حمله هوایی به ادلب

گروه ناظران حقوق بشر سوریه گفته که در جریان حمله هوایی به ادلب، ۲۰ غیرنظامی کشته شدند که ۱۶ نفر آنها کودک بودند.

این گروه اعلام کرد هدف حمله هوایی گویا ایستگاه بازرسی گروه «هیات تحریرالشام» بوده که گروهی جهادگرا و از وابستگان به گروه القاعده است.

هنوز مشخص نشده که این حمله هوایی از سوی دولت سوریه بوده یا اینکه متحدان نظامی روسیه آن را انجام داده‌اند.

گزارش شده است در میان کودکانی که کشته شده‌اند، بزرگترین آنها ۱۱ ساله بوده است.

در همین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز چهارشنبه و بدون اشاره به خبرهای مرتبط با تلفات، گفته که «جلوگیری از حرکت نیروهای نظامی سوریه برای پاکسازی مناطق تجمع تروریست‌ها در غوطه شرقی، به مثابه همیاری در جرائم تروریستی است».

شورای امنیت سازمان ملل اخیرا در قطعنامه‌ای با توجه به وضعیت بحرانی غوطه شرقی، درخواست برقراری آتش‌بس کامل کرده بود. با این حال این درخواست از سوی دولت سوریه نادیده گرفته شده است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، اینترفکس، آلمان /ک.ت /ک.ر
XS
SM
MD
LG