لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۳۱

تنش در تجمع اعتراضی مقابل سفارت ایران در هلند؛ پلیس «چهار نفر را بازداشت کرد»


تصاویر ویدئویی منتشر شده از اجتماع اعتراضی مقابل سفارت ایران در لاهه.

تصاویر منتشر شده در یک سایت هلندی در روز چهارشنبه ۱۹ دی نشان می‌دهد که تجمع اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه برگزار شده است.

در همین حال، تعدادی از تجمع کنندگان به سمت ساختمان سفارت اشیایی را پرتاب کردند و پلیس دست‌کم چهار نفر از آنها را بازداشت کرده است.

همچنین در فیلمی که از این تجمع اعتراضی منتشر شده است، گروهی تقریبا هشت نفره در حالی که پرچمی سه‌رنگ (سیاه ، سفید و قرمز) را در دست دارند اشیایی به سمت سفارت ایران پرتاب می‌کنند.

در ادامه یکی از آنها از سر در سفارت ایران بالا می‌رود که به وسیله نیروهای پلیس بازداشت می‌شود.

در همین حال، ایسنا گزارش داده است که علیرضا جهانگیری، سفیر ایران در لاهه در تماس با مقامات وزارت امور خارجه هلند «ضمن انتقاد از حضور و فعالیت تروریست‌ها در هلند، بر مسئولیت دولت این کشور در جهت تامین امنیت ساختمان‌ها و کارکنان سفارت ایران تاکید کرد.»

طبق این گزارش «مقامات هلندی نیز با ابراز تاسف از این اقدام بر تضمین امنیت اماکن نمایندگی و کارکنان سفارت تاکید کردند.»

در همین زمینه، یک منبع آگاه به خبرگزاری صدا و سیما جمهوری اسلامی گفته است: «افراد مهاجم که چند نفر بیشتر نبودند با پرتاب سنگ و اشیاء قصد ورود به سفارت را داشتند که قبل از ورود به محوطه سفارت از سوی پلیس دستگیر شدند. هیچ آسیبی به ساختمان و کارکنان سفارت نرسیده است. قرار است سفارت کشورمان در این خصوص بیانیه‌ای صادر کند.»

​براساس گزارش سایت «تلگراف»، شهردار لاهه مجوزی برای تظاهرات مقابل سفارت صادر نکرده بود. وقتی معترضان با سر دادن شعار «رژیم تروریست ایران» اشیایی به سفارت جمهوری اسلامی پرتاب کردند، پلیس بلافاصله در صحنه حاضر شد و چهار نفر از آنها را دستگیر کرد.

سایت «تلگراف» نوشته که در میان بازداشت‌شدگان، اعضای خانواده احمد نیسی هم به چشم می‌خورند که نوامبر سال ۲۰۱۷ در این کشور ترور شد.

تجمع این افراد در حالی صورت گرفته که هلند روز گذشته حکومت ایران را به دست داشتن در ترور دو تن از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک خود متهم کرده است.

دولت هلند می‌گوید، یکی از این دو نفر، یک شهروند ایرانی به نام احمد مولا ابوناهض «مشهور به احمد نیسی، مؤسس «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز»، است که ۱۷ آبان سال گذشته در مقابل محل زندگی‌اش در شهر لاهه به قتل رسید.

در این رابطه، سرویس اطلاعات و امنیت هلند روز جمعه، ۱۵ تیر، خبر داد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند حدود یک ماه پیش از این کشور اخراج شده‌اند.

«جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» در سال ۱۳۷۸ تشکیل شده است و جمهوری اسلامی آن را یک گروه تروریستی می‌داند.

گزارش ها حاکی است که «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» در سال ۲۰۱۵ دچار انشعاب شده و به دو شاخه دانمارک و هلند تقسیم شد. احمد مولی نیسی رهبر این گروه در هلند بود.

این گروه‌ها در نام خود و در بیانیه‌هایشان بخش بزرگی از جنوب و جنوب غرب ایران شامل استان‌های خوزستان، بوشهر و بخش‌هایی از اصفهان و دیگر استان‌ها را «اهواز» می‌نامند.

با استفاده از وب سایت تلگراف، خبرگزاری صدا و سیما و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG