لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۲۱

«طلاق توافقی جزو ۱۰ درخواست نخست رسیدگی در محاکم قضایی»


بر اساس آمار ثبت احوال، «۱۱ درصد طلاق‌ها» میان زوج‌هایی با زندگی مشترک کمتر از یک سال رخ داده است.

یک مقام قوه قضائیه از «طلاق توافقی» به عنوان «۱۰ خواسته اول» رسیدگی در محاکم قضایی ایران خبر داد. همزمان سخنگوی سازمان ثبت احوال نیز می‌گوید نرخ طلاق در کشور افزایش یافته است.

در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، علی‌اصغر رفاهی، مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه، اعلام کرده که در میان ۱۰ خواسته اول رسیدگی در محاکم قضایی، «طلاق توافقی در سطح کشور رتبه هشتم و مطالبه مهریه رتبه نهم را به خود اختصاص داده است».

او که در بیرجند با ایرنا گفت‌وگو کرده، این آمار در خراسان جنوبی را برای طلاق توافقی٬ رتبه ششم و برای مطالبه مهریه رتبه دهم عنوان کرده و افزوده است که این موضوع٬ «نیازمند اقدام‌های جهاد گونه در بحث آسیب‌های اجتماعی است».

سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران نیز با اعلام افزایش میزان طلاق در ایران گفته که «نرخ طلاق طی پنج سال گذشته از ۱.۹ به ۲.۱ رسیده است».

سیف‌الله ابوترابی که در یک نشست خبری به مناسبت روز ملی ثبت احوال سخن می‌گفت٬ افزوده که «۱۳۳ هزار و ۳۶۶ مورد طلاق در پایگاه ثبت احوال ثبت شده است».

او میانگین زندگی مشترک برای زوج‌های جداشده در ۹ ماهه اول سال ۹۶ را نیز «۹ سال» اعلام کرده است.

به گفته سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران٬ «۶۷ درصد طلاق‌ها عمر ازدواج کمتر از ۱۰ سال داشته‌اند و در ۴۵ درصد طلاق‌ها دوام ازدواج کمتر از ۵ سال بوده است».

آن‌طور که آقای ابوترابی خبر داده٬ «۱۱ درصد طلاق‌ها» هم میان زوج‌هایی با زندگی مشترک کمتر از یک سال رخ داده است.

او در عین حال میانگین سن مردان هنگام ثبت طلاق را ۳۶ سال و زنان را ۳۱ سال گزارش کرده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نیز روز یکشنبه سوم دی در گزارشی با انتقاد از آنچه «بحران جمعیتی» در ایران نامیده٬ علت کاهش نرخ زاد و ولد در ایران را «کاهش ازدواج و افزایش طلاق» دانسته است.

مردادماه سال جاری٬ رئیس سازمان بهزیستی ایران با اعلام رشد نرخ طلاق میان زنان سرپرست خانوار٬ گفته بود که در سال ۹۵ به ازای هر چهار ازدواج٬ یک طلاق نیز ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی افزوده بود که طلاق زنان سرپرست خانوار از سال ۸۵ تا ۹۱، ۵۷ درصد «رشد» داشته است.

دی ماه سال ۹۵ نیز خبرگزاری مهر با استناد به آمار سازمان ثبت احوال ایران، از افزایش طلاق و کاهش ازدواج خبر داده و نوشته بود در هر ساعت، ۲۰ طلاق در ایران ثبت می‌شود.

بر اساس آمار این سازمان، میزان طلاق در طول یک دهه گذشته در ایران افزایش چشمگیری نسبت به آمار ازدواج داشته‌ است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، شماری از کارشناسان، عامل اقتصادی را مهمترین عامل کاهش ازدواج و افزایش آمار طلاق در کشور معرفی می‌کنند و برخی دیگر نیز تغییر سبک زندگی را عامل مهمی در بروز این پدیده‌ها می‌دانند.

حبیب‌الله حسنی، رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق ایران ۲۶ فروردین ماه سال جاری، علاوه بر مشکلات اقتصادی و اشتغال، مواردی چون شتاب‌زدگی در ازدواج، اعتیاد و دخالت خانواده‌ها را نیز موجب افزایش آمار طلاق در ایران اعلام کرده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ مهر٬ خبرگزاری ایرنا٬ باشگاه خبرنگاران جوان و رادیو فردا؛ ب.ب./م.ا.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG