لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۴۰

تعهد چهار میلیارد دلاری نهادها و کشورها برای کمک به جنگزدگان سوری


طبق گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۱۳ میلیون شهروند سوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

کشورها و نهادهای بین‌المللی تعهد دادند حدود ۴.۴ میلیارد دلار جهت بهبود شرایط مردم جنگزده سوریه و پناهجویانی که از این سرزمین به کشورهای همسایه گریخته‌اند کمک کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کنفرانس حمایت مالی از مردم سوریه که به ابتکار اتحادیه اروپا و با حضور ۸۵ هیات نمایندگان در بروکسل برگزار شده است توانسته تا حدی جوابگوی فراخوان سازمان ملل متحد باشد.

سازمان ملل اعلام کرده که جهت کمک‌های انسان‌دوستانه در سوریه و اردوگاه‌های پناهندگان سوری در کشورهای همسایه بیش از هفت میلیارد دلار نیاز دارد که این کنفرانس در تامین بخش عمده این مبلغ موفق بوده است.

این گزارش با اظهارات مارک لاوکوک رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل همراه است که تعهدات نهادهای بین‌المللی در این کنفرانس را «شروع خوبی» توصیف کرده و گفته که با توجه به تجارب سال‌های گذشته انتظار دارد که میزان کمک‌ها افزایش پیدا کند.

وی که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، ضمن تشکر از آلمان و بریتانیا برای وعده کمک‌های مالی کلان خود اظهار داشت: «ما درباره یک مبلغ بزرگ حرف می‌زنیم و فشارهای زیادی روی سرمایه‌گذاران وجود دارد. مسئله کلیدی این است که اولویت به کسانی داده شود که بیشترین نیاز را دارند و آسیب‌پذیرتر هستند».

آسوشیتدپرس در ادامه به سخنان هایکو ماس وزیر خارجه آلمان اشاره می‌کند که وعده داده کشورش برای سال ۲۰۱۸ و سال‌های بعد یک میلیارد یورو برای کمک به جنگ‌زدگان سوری اختصاص دهد.

برآورد می‌شود که در جنگ داخلی سوریه حدود ۴۵۰ هزار نفر کشته شده باشند. طبق گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۱۳ میلیون شهروند سوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که حدود یک چهارم این جمعیت به کشورهای همسایه نظیر لبنان، اردن و ترکیه گریخته‌اند.

بانک جهانی سال گذشته تخمین زد که میزان ویرانی‌های ناشی از جنگ داخلی سوریه چیزی حدود ۲۵۰ میلیارد دلار است و بخش‌های وسیعی از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور، یعنی حلب، دمشق و حمص کاملا ویران شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/س.ن/ ک.ر
XS
SM
MD
LG