لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۴

مصدومیت «بیش از ۵۰ نفر» بر اثر زمین‌لرزه در استان کرمان


گزارش ها حاکی است که زلزله‌ای به بزرگی ۶.۱ در مقیاس ریشتر در ساعت شش و دو دقیقه بامداد روز جمعه ۱۰ آذرماه شهرستان راور در استان کرمان را لرزاند.

گزارش‌های اولیه حاکی است که این زلزله در شهرهای زرند، سیرجان و کرمان نیز احساس شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به زمین لرزه ۶٫۱ ریشتری «گورک» هجدک از مصدومیت ۴۲ نفر در شهر کرمان و روستاهای راور در حین فرار خبر داد و گزارش‌های بعدی از رسیدن این تعداد به ۵۱ نفر حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد صابری گفت: از این تعداد ۳۹ نفر مربوط به شهر کرمان و مابقی مربوط به روستاهای منطقه زلزله‌زده راور بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برخی از این افراد به دلیل ترس از زلزله خود را از ساختمان‌های چند طبقه خود به پایین انداخته‌اند، ادامه داد: «این افراد دچار آسیب جدی نشده‌اند و تاکنون هیچ مورد مصدومیت مستقیم ناشی از زلزله نداشته‌ایم و هیچ فردی زیر آوار گرفتار نشده‌است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مرکز زمین شناسی آمریکا شدت این زلزله را به بزرگی ۶.۱ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.

با این حال، معاون عمرانی استانداری کرمان می گوید، براساس اطلاعات به دست آمده زلزله روز جمعه «تاکنون تلفات جانی نداشته است.»

به گزارش تسنیم، سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان نیز از تخریب ۱۲۲ منزل مسکونی روستای کوهک کرمان خبر داده و گفته است: تاکنون هیچ خسارت جانی ناشی از زلزله گزارش نشده است.

مصطفی آیت الهی موسوی، معاون عمرانی استانداری کرمان همچنین به ایسنا گفته است، اکیپ‌های ستاد بحران، نیروی انتظامی، بخشداری و دهیاری‌ها به منطقه اعزام شده اند و در حال بررسی خسارات احتمالی در منطقه هستیم .

آقای آیت اللهی گفته است: تا این لحظه گروه‌های ارزیاب تلفات جانی گزارش نکرده اند و تمام دستگاه‌های امدادی و انتظامی و پزشکی در منطقه حضور دارند.

وی اضافه کرده است: زمین‌لرزه‌ها همچنان ادامه دارد و ستاد بحران در کرمان تشکیل شده است.

در همین حال، فرماندار راور به ایرنا گفت: زلزله صبح امروز موجب مسدود شدن برخی راههای روستایی و فروریختن برخی دیوارهای ساختمان‌های قدیمی در این شهرستان شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز گفته است، ۱۰ تیم امداد نجات شامل تیم‌های ارزیاب، سگ‌های زنده‌یاب و کمک‌رسانی به منطقه اعزام شده اند.

وی اضافه کرده است: تعداد زیادی از خانه‌های قدیمی روستایی در منطقه فروریخته است و در حال حاضر تیم‌های ارزیاب جمعیت هلال احمر استان کرمان در حال ارزیابی از میزان خسارات مالی در منطقه هستند.

ایسنا به نقل از مرکز لرزه نگاری ایران اعلام کرده است که زلزله روز جمعه در عمق ده کیلومتری زمین و با فاصله ۳۷ کیلومتر از هجدک کرمان به وقوع پیوست و تا ساعت ۹و ۳۰ دقیقه صبح روز جمعه بیش از ۳۰ پس‌لرزه ثبت شده است.

راور در۱۴۰ کیلومتری شمال کرمان واقع شده است.

دیدن نظرات (۷۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG