لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۴۱

ذخیره برق نیروگاهی ایران صفر شد؛ «آغاز خاموشی‌ها در تهران»


قدرت عملی نیروگاه‌های ایران حدود ۶۰ هزار مگاوات است، اما مشکل اینجاست که میزان اتلاف برق در شبکه، بالای ۱۰ درصد است.

گزارش‌ها حاکی است که با اوج‌گیری مصرف برق در ایران، پایتخت و برخی از استان‌های کشور با قطعی برق مواجه شده و ذخیره برق نیروگاهی ایران برای «نخستین بار» صفر شده است.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران طی گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرده‌است، می‌گوید که در ساعت ۱۶:۲۲ روز سه‌شنبه پنجم تیرماه، مصرف برق به ۵۴ هزار و ۲۷۵ مگاوات رسیده که باعث شده‌ است ذخایر برق کشور به صفر برسد.

این میزان مصرف ۲۸ درصد بیشتر از روز مشابه در سال گذشته‌ است.

در این میان، گزارش‌ها حاکی از قطع برق در برخی استان‌های کشور از جمله تهران است.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه ششم تیرماه گزارش داد: «روز گذشته در حالی که برخی مناطق مختلف تهران با خاموشی‌های چند ساعته برق مواجه شده بودند، مسئولان ارشد برق این اتفاق را ناشی از گرمای بیش از حد می‌دانند».

این گزارش می‌افزاید که وزیر نیرو از کسری پنج تا شش هزار مگاواتی برق خبر داده و اعلام کرده‌ است که این کسری را باید از طریق مدیریت مصرف و تقاضا جبران کنیم.

بحران تولید برق‌آبی

حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران، نیز به خبرگزاری مهر گفته‌ است که تابستان امسال شرایط متفاوتی را تجربه می‌کنیم چرا که از ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی نیروگاه‌های برق‌آبی تنها ۵۰ درصد آن قادر به تولید برق است.

فربد استیری، مدیر مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی کشور، نیز به این خبرگزاری گفته‌ که افت حجم بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر ۹۶) تاکنون به ۱۶۷ میلی‌متر رسیده‌ که در مقایسه با پارسال ۲۶ درصد کاهش داشته‌ است.

مقامات ایران بارها نسبت به کاهش ذخایر آب سدها و در نتیجه تنش آبی و افت تولید برق هشدار داده‌اند.

تأخیر در راه‌اندازی پروژه‌ها

اما آنچه که مقام‌های ایرانی به آن اشاره نکرده‌اند، رشد ناکافی تولید برق حرارتی و منابع تجدیدپذیر است. ایران باید سالانه حدود پنج درصد، یا حدود چهار هزار مگاوات به تولید برق خود بیفزاید تا جوابگوی رشد مصرف برق باشد. این در حالی است که بنابر گزارش سالانه وزارت نیرو، ایران در سال گذشته توان عملی نیروگاه‌ها را تنها ۲٫۳ درصد، یعنی کمتر از نصف رشدی که مورد نیاز است، افزایش داده‌ است.

قدرت عملی نیروگاه‌های ایران حدود ۶۰ هزار مگاوات است، اما مشکل اینجاست که میزان اتلاف برق در شبکه، بالای ۱۰ درصد است. به عبارتی بیش از شش هزار مگاوات برق تولیدی کشور در شبکه هدر می‌رود و به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد. از طرفی بخشی از تولید برق در خود نیروگاه‌ها مصرف می‌شود.

ایران قرار بود با لغو تحریم‌ها شروع به جذب سرمایه برای راه‌اندازی پنج هزار مگاوات برق از منابع تجدیدپذیر (خورشیدی، بادی و غیره) کند، اما در عمل کل توان تولید برق از منابع تجدیدپذیر ایران تا ۲۵ خرداد امسال که آخرین گزارش هفتگی وزارت نیرو منتشر شده‌ است، حدود ۳۶۴ مگاوات بوده‌ است که سهمی کمتر از نیم درصد در کل تولید برق کشور دارد.

مجموع کل تولید برق هسته‌ای و تجدیدپذیر ایران نیز کمتر از ۲٫۷ درصد کل برق تولیدی کشور است. ایران عمدتاً متکی به تولید برق حرارتی است که البته بازده این نیروگاه‌ها در ایران به‌طور میانگین کمتر از ۳۸ درصد است.

ایران در نظر داشت نیروگاه‌های حرارتی خود را با جذب سرمایه‌های خارجی به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل کرده و بازده آنها را به بالای ۴۵ درصد برساند، اما آمارها نشان می‌دهد که بازده نیروگاه‌های حرارتی به طور متوسط از آغاز ریاست‌جمهوری حسن روحانی تا کنون تنها نیم درصد بهبود یافته‌ است.

منابع: شرکت مدیریت شبکه برق ایران، وزارت نیرو، خبرگزاری فارس، مهر. د. خ / پ.پ

دیدن نظرات (۸۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG