لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۲۷

اردوغان ملاقات با بولتون را «لغو کرد»


جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، و ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه

رسانه‌های ترکیه می‌گویند، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور، دیدار با جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، را که به آنکارا سفر کرده بود، به نشانه اعتراض به شروط آمریکا در ارتباط با سوریه، لغو کرد اما مقامات ارشد ترکیه روایت دیگری را از انجام نشدن چنین ملاقاتی ارائه کردند.

آقای بولتون یک روز پیش از آغاز سفر به ترکیه، یکشنبه در سخنانی در اسرائیل گفت، آمریکا زمانی نظامیان خود را از سوریه بیرون می‌برد که باقی‌مانده نیروهای داعش شکست بخورند و تضمین‌های لازم به دست آید که ترکیه به کردهای سوریه حمله نکند و آنها را نکشد.

سخنان آقای بولتون ۱۸ روز پس از آن بیان شد که دونالد ترامپ، ۲۸ آذر با اعلام «شکست داعش» گفت که دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را صادر کرده است.

ارزیابی می‌شد که مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر به آنکارا با رییس جمهوری ترکیه دیدار کند اما به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، آقای اردوغان سه‌شنبه گفت، اگر دیدار او با جان بولتون الزامی بود، حتما انجام می‌شد.

در همین حال، رییس جمهوری ترکیه در نشست نمایندگان حزب «عدالت و توسعه» اظهارات آقای بولتون در اسرائیل را «اشتباهی بزرگ» و «غیر قابل قبول» نامید. وی کردهای سوریه را که آمریکا خواهان خودداری ترکیه از حمله به آنها شده، «گروه‌های تروریستی» نامید.

به گفته آقای اردوغان، جنگ پ.کا.کا و پ.ی.د (حزب اتحاد دمکراتیک کردهای سوریه) با داعش «یک دروغ بزرگ است» همانگونه که این ادعا که ترکیه در سوریه به کردها حمله می‌کند، تهمتی «سخیف، زشت و بی‌شرمانه است».

آقای اردوغان این را نیز گفت که کشورش «به زودی عملیات تازه‌ای را برای انهدام همه گروه‌های تروریستی در سوریه آغاز می‌کند» و «تدارکات لازم را برای این عملیات به میزان زیاد تکمیل کرده است».

با وجود انجام نشدن ملاقات میان رییس جمهوری ترکیه با مشاور امنیت ملی آمریکا، آقای اردوغان سه‌شنبه تاکید کرد که دیدار آتی او با دونالد ترامپ «اهمیت زیادی» دارد.

همزمان، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، در مورد دلایل انجام نشدن ملاقات اردوغان- بولتون گفت، تقاضا برای دیدار (از طرف آمریکا) ارائه شده بود اما «قرار قطعی» وجود نداشت.

به گفته آقای کالین، خود او و سایر مقامات ارشد ترکیه «گفت‌وگوهای جامعی» با آقای بولتون داشته‌اند، هر چند که به گزارش رسانه‌های ترکیه، لغو نشست خبری مشترک ابراهیم کالین با مشاور امنیت ملی آمریکا نیز نشانی از این بوده که مذاکرات به خوبی پیش نرفته است.

اما آقای کالین به خبرنگاران گفت، رسیدن به توافق میان ترکیه و آمریکا در خصوص جدول زمانی خروج آمریکا از سوریه در دستور کار مذاکرات با آقای بولتون بوده و هیات آمریکایی گفته که این امر به جای ۶۰ تا ۱۰۰ روز در ۱۲۰ روز انجام می‌شود؛ «یعنی چند روز بیشتر که چندان مهم نیست».

ابراهیم کالین اظهار داشت، مهم این است که «سرنوشت پایگاه‌های آمریکایی و جنگ‌افزاری که آمریکا در اختیار گروه تروریستی ی.پ.گ/پ.ک.ک گذاشته چه می‌شود؟ و حمایت آمریکا از ی.پ.گ (یگان‌های مدافع خلق) با آن هزینه سنگینی که داشته، کی و چگونه تمام می‌شود.»

وی گفت اگر کشورش تصمیم به عملیات در سوریه بگیرد، «از کسی اجازه نمی‌گیرد» اما «همیشه علاقمند به هماهنگی با متحدان است».

دونالد ترامپ و جان بولتون تاکید کرده‌اند که ترکیه نباید بدون هماهنگی با آمریکا به عملیات نظامی در سوریه دست بزند.

در این میان، رهبر حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه یا پ.ی.د که نیروهای آن متحد آمریکا بوده و افسران آمریکایی آنها را برای نبرد با داعش در سوریه آموزش نظامی داده بودند، سه‌شنبه گفت اگر ترکیه عملیات تازه‌ای را در شرق فرات آغاز کند، کردها آماده مقابله هستند.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG