لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۰۳

توافق اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای جنوبی بر سر پیمان تجارت آزاد


سیسیلیا مالمستروم، کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا، این توافق را «پیامی رسا و روشن» در حمایت از تجارت آزاد نامیده است

اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای جنوبی بلوک موسوم به مرکوسور روز جمعه ۷ تیر بر سر یک پیمان تجارت آزاد به توافق دست یافتند، امری که پس از دو دهه مذاکره ممکن شده است.

سیسیلیا مالمستروم، کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا، همزمان با دیدار رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ در ژاپن به خبرنگاران گفت که این توافق «پیام رسا و روشنی‌ست» در حمایت از تجارت آزاد.

مذاکرات اتحادیه اروپا و گروه مرکوسور یا بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی، اگرچه ۲۰ سال پیش آغاز شد، اما پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در ایالات متحده و عدم پیشرفت مذاکرات تجاری بروکسل و واشینگتن تشدید شد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که دور شدن اتحادیه اروپا از ایالات متحده عاملی شد تا این اتحادیه با کانادا، مکزیک و ژاپن بر سر تجارت آزاد به توافق‌هایی برسد. حال اروپایی‌ها پس از چهل دور مذاکرات توانستند به توافق موقتی با بلوک مرکوسور نیز برسند که آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه آن را بنیان گذاشته‌اند.

اتحادیه اروپا برای بلوک مرکوسور نخستین شریکی محسوب می‌شود که توانسته با آن به یک پیمان تجاری دست یابد. این اتحادیه هم‌اکنون نیز بزرگترین شریک تجاری و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

توافق یادشده اما فرصت‌های عظیم‌تری را برای سرمایه‌گذاری در آمریکای جنوبی فراهم می‌آورد، جایی که بازارش در سال‌های اخیر صحنه رقابت چین و آمریکا بوده است.

اتحادیه اروپا و کشورهای مرکوسور حدود ۷۲۰ میلیون نفر جمعیت دارند و این دو منطقه در مجموع یک چهارم تولید ناخالص ملی در سطح جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. از این رو جاییر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، از این توافق به عنوان یک رخداد تاریخی و مهم‌ترین توافق تجاری در همه اعصار نام برده است.

تایید نهایی این توافق پیروزی بزرگی برای بولسونارو خواهد بود که سیاست‌های راست‌گرایانه دولت او چندان مورد استقبال اکثریت کشورهای جهان قرار نگرفته است.

مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری محافظه‌کار آرژانتین، نیز دیگر پیروز بزرگ این رویداد خواهد بود که امسال بار دیگر در معرض رای مردم کشور خود قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG