لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۴۶

اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رییس جمهور بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۳ مهر باری دیگر تاکید کرد که اين اتحاديه الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رییس جمهور جدید بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد. آقای لوکاشنکو روز چهارشنبه در یک مراسم مخفیانه و ناگهانی به عنوان رییس جمهور جديد بلاروس سوگند یاد کرد.

در پی پخش خبر برگزاری این مراسم تظاهرات گسترده خودجوشی در شهر مینسک برگزار شد و رهبران مخالفان بلاروس ادای سوگند آقای لوکاشنکو را به عنوان اقدامی «تقلبی و غیرقانونی» محکوم کردند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سوگند ریاست جمهوری با اراده بخش گسترده‌ای از مردم بلاروس در مغایرت است که در اعتراضات مسالمت‌آمیز و متعددی خواست و اراده خود را بیان کرده‌اند. برگزاری مراسم سوگند در این شرایط فقط باعث تعمیق بحران سیاسی در آن کشور خواهد شد.»

آقای بورل در ادامه بیانیه خود افزود: «موضع اتحادیه اروپا کاملا روشن است؛ مردم بلاروس حق دارند رهبران و نمایندگان سیاسی خود را در یک انتخابات آزاد، عادلانه، فراگیر و شفاف انتخاب کنند.»

نیروهای پلیس با باطوم و خودروهای آب پاش اجتماع معترضان در روز چهارشنبه را متفرق کردند و وزارت کشور بلاروس روز پنجشنبه اعلام کرد که حداقل ۳۶۴ نفر در مینسک و شهرهای دیگر بازداشت شده‌اند.

جوزپ بورل افزود: «شهامت معترضان که به شکل مسالمت‌آمیز تظاهرات برای دمکراسی و حقوق اساسی شهروندی را در برابر سرکوب حکومت ادامه می‌دهند ما را تحت تاثیر قرار داده است. ما ضمن اعلام همبستگی با معترضان از خواست آنها برای انتخاب رییس جمهور کشور در یک انتخابات آزاد و عادلانه حمایت می‌کنیم.»

منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند اتحادیه اروپا در حال آماده کردن تحریم علیه ۴۰ نفر از مقامات دولت بلاروس است که در سرکوب معترضان مشارکت دارند و احتمال تحریم الکساندر لوکاشنکو را نیز بررسی می‌کند.

تصويب تحريم‌ها در اتحاديه اروپا مستلزم موافقت تمامی کشورهای عضو است. از قرار معلوم دولت قبرس موافقت خود با تحريم بلاروس را به اعمال فشار اتحاديه اروپا به ترکيه برای توقف اکتشاف گاز در شرق دريای مديترانه مشروط کرده است.

منابع ديپلماتيک به خبرگزاری قرانسه گفتند که سوئد و فنلاند نيز در حال حاضر با تحريم آقای لوکاشنکو موافق نيستند و معتقدند که در گام نخست بايد شرايط لازم برای ميانجی‌گری سازمان امنيت و همکاری اروپا در بحران بلاروس را فراهم کرد.

تحريم بلاروس در اجلاس آتی سران اتحاديه اروپا در روزهای ۱۲ و ۱۳ مهر در شهر بروکسل بررسی خواهد شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG