لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۶

جایزه حقوق بشری پارلمان اروپا به اپوزیسیون ونزوئلا رسید


خولیو بورخس، رئیس سابق مجمع ملی ونزوئلا و زندانی سیاسی، از جمله برندگان ساخاروف ۲۰۱۷ است.

«اپوزیسیون دموکراتیک ونزوئلا» روز پنج‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، به عنوان برنده جایزه حقوق بشری معتبر پارلمان اروپا، جایزه آندری ساخاروف، معرفی شد.

جایزه معتبر ساخاروف در حالی توسط پارلمان اروپا به اپوزیسیون کشور ونزوئلا اهدا می شود که پس از ماه‌ها ناآرامی و درگیری در این کشور هنوز چشم‌اندازی از پایان این وضع موجود نیست.

در بیانیه پارلمان اروپا که روز پنج‌شنبه در وب‌سایت این نهاد منتشر شد با اشاره به این ناآرامی‌ها آمده است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۱۳۰ نفر از مخالفان حکومت جان خود را از دست داده‌اند.

در همین بیانیه همچنین آمده است که بیش از ۵۰۰ نفر نیز به دلایل نامعلوم یا مبهم زندانی شده‌اند.

این بیانیه به نقل از «تریبون جزایی ونزوئلا»، یک سازمان حقوق بشری، می‌گوید که در همین چند ماه تعداد زندانیان سیاسی این کشور به بیش از ۶۰۰ نفر رسیده است.

در این بیانیه «اپوزیسیون دموکراتیک ونزوئلا» چنین تعریف شده است: مجمع ملی این کشور به ریاست خولیو بورخس و تمام زندانیان سیاسی ونزوئلا که نام‌شان در فهرست «تریبون جزایی ونزوئلا» آمده است.

از جمله این زندانیان سیاسی به این نام‌ها اشاره شده است: لئوپولدو لوپز، آنتونیو له‌دزما، دانیل سه‌بالوس، یون گوی‌کوچئا، لورنت ساله، آلفردو راموس و آندرئا گونزالز.

پارلمان اروپا از سال ۱۹۸۸ جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به کسانی اعطا می‌کند که به شکل استثنایی برای مبارزه در راه حقوق بشر تلاش کرده و می‌کنند.

نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر، و جعفر پناهی، فیلمساز سرشناس، از جمله برندگان ایرانی این جایزه هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG