لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۴۲

نام ستوده و پناهی به عنوان برنده جایزه معتبر ساخاروف اعلام شد


نسرین ستوده زندانی، به شش سال حبس و جعفر پناهی نیز به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت کاری محکوم شده است.
نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی، و جعفر پناهی، فیلمساز، روز جمعه، پنجم آبان‌ماه، به عنوان برندگان جایزه حقوق بشری ساخاروف معرفی شدند. این نخستین بار است که این جایزه به دو نفر از ایران تعلق می‌گیرد.

به گفته گزارشگر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در استراسبورگ فرانسه، جایزه ۵۰ هزار یورویی ساخاروف، جایزه پارلمان اروپا، به دلیل «آزادی اندیشه» به نسرین ستوده و جعفر پناهی تعلق گرفته است.

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران، از اعطای «جايزه ساخاروف»‌ به نسرين ستوده و جعفر پناهی توسط پارلمان اروپا استقبال کرده‌اند. این جایزه هر سال به فعالان حقوق بشر و دموکراسی در جهان اهدا می‌شود.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر که از دو سال پیش در ایران زندانی است، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان و جعفر پناهی نیز که در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است، به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت کاری محکوم شده است.

ماریچه اسخاکه، عضو پارلمان اروپا که خانم ستوده و آقای پناهی را برای این جایزه نامزد کرده بود، در گفت‌و‌گو با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته است که این جایزه «سیگنالی قوی» از سوی مردم اروپا به مردم ایران است تا بدانند که اروپا آن‌ها را فراموش نکرده است و در جریان تلاش روزانه آن‌ها برای احقاق حقوقشان است.

خانم اسخاکه ابراز امیدواری کرد که این جایزه موجب لغو احکام نسرین ستوده و جعفر پناهی و همچنین سایر زندانیان سیاسی شود.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، روز جمعه در گفت‌و‌گو با رادیو فردا اظهار کرد که به باور وی اهدا شدن این جایزه به خانم ستوده تغییری در شرایط زندان ایجاد نخواهد کرد و مسئولان «از کنار این جایزه با بی‌تفاوتی خواهند گذشت».

نسرین ستوده از ۲۶ مهرماه، ۱۰ روز پیش، در اعتراض به شرایط نگهداری‌اش در زندان و همچنین فراهم نشدن امکان ملاقات حضوری با فرزندان و خانواده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است. وی اول آبان‌ماه در پی این اعتصاب، به بهداری زندان اوین منتقل و پس از تزریق سرم، بار دیگر به بند بازگردانده شد.

در همین حال شیرین عبادی، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر، روز جمعه در گفت‌و‌گو با رادیوفردا، ضمن تبریک به نسرین ستوده و جعفر پناهی، گفت این جایزه موجب می‌شود تا توجه افکار عمومی به نقض حقوق بشر در ایران جلب شود.

برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳ در عین حال ابراز امیدواری کرد که این جایزه موجب شود حکومت ایران به حقوق فعالان و زندانیان سیاسی احترام بگذارد.

جایزه‌ ساخاروف پیش از این به افرادی از جمله نلسون ماندلا، آن ‌سان سوچی، کوفی عنان و فعالان بهار عربی اهدا شده است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG