لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۳

آلمان تایید حکم زندان جعفر پناهی را محکوم کرد


آلمان روز دوشنبه، تایید حکم پرونده جعفر پناهی، فیلسماز ایرانی در دادگاه تجدید نظر را محکوم کرده و گفت که این کار نه رویه قضایی، که نوعی «حرکت و حکم با انگیزه های سیاسی» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه آلمان در کنفرانس خبری خود با خبرنگاران گفته که گیدو وسته وله، وزیر خارجه آلمان از ایران خواسته فورا حکم جعفر پناهی را لغو کرده و حقوق انسانی این هنرمند را رعایت کنند.

«آندریاس پشکه» سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «به احتمال زیاد حکم این پرونده در مورد آقای پناهی، از نوع احکامی با اهداف و انگیزه های سیاسی است که تاکنون در موارد زیادی در ایران اجرا شده و جای شرمساری است که یک هنرمند مستقل این طور با حکم زندان و ممنوعیت از کار مواجه می شود.»

دادگاه تجدید نظر استان تهران به تازگی حکم شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال ممنوعیت کاری آقای جعفر پناهی را تأیید کرده و حکم محمد رسول‌اف را از شش سال به یک‌ سال حبس کاهش داده است.

به گزارش‌ وب‌سایت‌های خبری ایران، دادگاه تجدید نظر، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف را یار دیگر به «اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم کرده‌اند.

بر اساس کیفرخواست دادگاه بدوی، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف هر یک به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و در این بین جعفر پناهی همچنین به «شش سال ۲۰ سال محرومیت از ساخت و کارگردانی هر نوع فیلم و نوشتن فیلمنامه و هر نوع مصاحبه با رسانه‌های نوشتاری و شنیداری و دیداری داخلی و خارجی و خروج از کشور جز برای سفر حج یا درمان ضروری، با تودیع وثیقه» محکوم شده بود.

در متن کیفرخواست دادگاه جعفر پناهی و محمد رسول‌اف آمده است: «این دو قصد داشتند با ساخت فیلمی به نام «فردا» با سیاه‌نمایی و منفی‌بافی درباره اوضاع اجتماعی، فرهنگی جامعه اسلامی و همراهی با فتنه‌گران اغتشاشات بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهور، به نظام اسلامی ضربه بزنند.»

جعفر پناهی، ۵۱ ساله، به همراه محمد رسول‌اف، ۳۸ ساله، دهم اسفندماه سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی به ساخت فیلمی در مورد انتخابات ریاست جمهوری متهم شدند، اتهامی که آن زمان از سوی این دو نفر رد شد.

در این مدت شخصیت‌های متفاوتی به صدور حکم حبس برای این دو هنرمند اعتراض کرده و جشنواره‌های مختلفی نظیر جشنواره کن، ونیز، برلین و سارایوو نیز ناخشنودی خود را از صدور این حکم ابراز کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG