لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۰۶

توسک از پارلمان اروپا خواست گزینه ریاست کمیسیون اروپا را تایید کند


اورسولا فون درله‌ین، وزیر ۶۰ ساله دفاع آلمان، را به عنوان نامزد ریاست کمیسیون معرفی شده است.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا که به زودی دوره ریاستش به پایان خواهد رسید روز پنجشنبه ۱۳ تیر و در پی انتقاد برخی از اعضای پارلمان از انتخاب خانم اورسولا فون درله‌ین به عنوان رییس جدید کمیسیون اروپا خواستار تایید انتصاب او به این مقام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز پس از چند روز مذاکره پیچیده رهبران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز سه شنبه اورسولا فون درله‌ین، وزیر ۶۰ ساله دفاع آلمان، را به عنوان نامزد ریاست کمیسیون و کریستیان لاگارد را به عنوان نامزد ریاست بانک مرکزی اروپا برگزیدند.

دونالد توسک در سخنرانی در جلسه پارلمان اروپا که قرار است اواسط ماه ژوئیه در مورد نامزدی خانم فون درله‌ین رای گیری کند گفت:«برای اولین بار ما در تعیین مقامات ارشد اتحادیه اروپا به تعادل جنسیتی رسیدیم. اروپا نه تنها درباره زنان حرف می زند بلکه زنان را انتخاب می کند. امیدوارم که این موضوع در تصمیم پارلمان اروپا الهام بخش باشد.»

در توافق چند روز پیش سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا داوید ماریا ساسولی، سیاستمدار سوسیالیست ایتالیایی به عنوان نامزد ریاست پارلمان، جوزپ بورل، وزیر خارجه فعلی اسپانیا از حزب سوسیالیست به عنوان مسئول سیاست خارجی و چارلز میچل، نخست وزیر لیبرال بلژیک به عنوان رییس شورای اروپا تعیین شدند.

روند پر پیچ و خم انتخاب و تایید مقامات ارشد اتحادیه نشان دهنده اختلاف نظر بین مراکز اصلی قدرت در اروپاست که بر تصمیم گیری های آن در آینده به عنوان بزرگترین اتحادیه تجاری با نیم میلیارد جمعیت تاثیر گذار خواهد بود.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در انتخاب نامزدان پست های مهم این اتحادیه بین زنان و مردان و همینطور بین فراکسیون محافظه کار، سوسیالیست و لیبرال تعادل را رعایت کرده اند ولی احزاب سبز که در انتخابات پارلمانی ماه مه امسال آرا خوبی به دست آوردند در تقسیم مقامات کلیدی سهیم نیستند.

به کشورهای سابقا کمونیست در شرق اتحادیه اروپا نیز که به مرور بر تاثیر گذاری خود می افزایند هیچ مقامی داده نشده است.

دونالد توسک گفت نامزدهایی از کشورهای شرق اتحادیه و احزاب سبز باید در رده دوم مقامات اتحادیه اروپا گنجانده شوند.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه در عین حال نامزد ارجح پارلمان برای ریاست کمیسیون را کنار گذاشتند. کمیسیون اروپا بر بودجه کشورهای عضو نظارت می کند، قوانین را پیشنهاد می دهد و مذاکرات در مورد معاملات خارجی را هدایت می کند.

این وضعیت ممکن است تایید نامزدی اورزولا فان در له ین به عنوان رییس کمیسیون را که به حداکثر مطلق از کل ۷۵۱ رای پارلمان نیاز دارد دشوار کند. ولی به احتمال فراوان او با کسب حمایت فراکسیون محافظه کار و لیبرال و گروهی دیگر از نمایندگان پارلمان به این مقام منصوب خواهد شد.

او و یا هر سیاستمدار دیگری که به ریاست کمیسیون اروپا منصوب شود برای پیشبرد امور اجرایی اتحادیه اروپا که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری دچار اختلاف است با چالش های بزرگی روبرو خواهد بود.

مقابله با تغییرات جوی و پیامدهای آن، بودجه آینده اتحادیه برای دوره زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ و تعمیق ادغام اقتصادی کشورهای حوزه یورو و در عين حال مسایل سیاسی مثل بحران مهاجرت و رشد احزاب مخالف اتحادیه از جمله چالش های بزرگی است که اتحادیه اروپا با آن روبرو است.

با استفاده از رویترز؛ ش.ر

XS
SM
MD
LG