لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۰

مذاکره‌کننده ارشد اروپا: دستیابی به توافق تجاری با بریتانیا بعید است


میشل بارنیه، مسئول مذاکرات در اتحادیه اروپا

اختلافات بریتانیا و اتحادیه اروپا مانع از آن شد که مذاکرات مربوط به تجارت آزاد بین دو طرف روز پنجشنبه به نتیجه برسد. اتحادیه اروپا رسیدن به توافق در این زمینه را «بعید» توصیف کرد ولی بریتانیا ابراز امیدواری کرده که در مذاکرات ماه سپتامبر این توافق حاصل شود.

از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ماه ژانویه مذاکرات در زمینه تجارت و سایر جنبه های مناسبات دو طرف پیشرفت چندانی نداشته و هر یک از طرفین دیگری را به عدم سازش متهم می کند. فرصت زمانی موسوم به دوره انتقالی در پایان سال جاری میلادی به اتمام خواهد رسید و جنبه های مهم مناسبات دو طرف باید قبل از این مهلت مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز میشل بارنیه، مسئول مذاکرات در اتحادیه اروپا گفت بریتانیا برای حل بن بست موجود تلاش نمی کند. در مقابل دیوید فراست، مسئول مذاکرات برگزیت در دولت بریتانیا گفت در پیشنهادهای اتحادیه اروپا استقلال بریتانیا در نظر گرفته نشده است.

با این همه دو طرف در این مورد توافق داشتند که در زمینه موانع اصلی بر سر راه توافق مربوط به تضمین های رقابت عادلانه تجاری و همینطور در مورد توافق ماهیگیری هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است.

بدون یک توافق تجاری همه جانبه بین دو طرف بسیاری از شرکت ها چه در اروپا و چه در بریتانیا با مشکلات متعددی در زمینه صادرات و واردات روبرو خواهند شد و با توجه به پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا این وضعیت هزینه سنگینی در برخواهد داشت.

میشل بارنیه پس از مذاکرات حضوری با مقامات بریتانیایی در لندن گفت:«دولت بریتانیا با امتناع از پذیرش شروط یک رقابت عادلانه و باز و یک توافق متعادل در زمینه ماهیگیری رسیدن به توافق تجاری در شرایط فعلی را ناممکن می کند.»

او افزود:«زمان برای پاسخ دادن به این موضوعات مهم در حال اتمام است. عدم حصول یک توافق در مورد آینده مناسبات تجاری اختلافات را تشدید خواهد کرد.»

دیوید فراست، مسئول مذاکرات برگزیت در دولت بریتانیا نیز به صراحت گفت هنوز «شکاف چشمگیری» وجود دارد.

او افزود:«با وجود تمامی مشکلات در مذاکرات ماه ژوئیه ارزیابی من این است که در ماه سپتامبر می توانیم به توافق برسیم و مذاکرات باید با نظر داشت این نکته پیش برود.»

مقامات ارشد اتحادیه اروپا می گویند که در پایان ماه اوت و یا ماه سپتامبر احتمال دارد گشایش هایی در مذاکرات روی دهد. برخی از آنها درعین حال ابراز نگرانی می کنند که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در نهایت ممکن است تصمیم بگیرد که بدون هیچ توافقی بریتانیا را از اتحادیه اروپا جدا کند.

موضع رسمی هر دو طرف تاکنون این است که طرفدار رسیدن به یک توافق تجاری قبل از پایان دوره انتقالی هستند.

میشل بارنیه و دیوید فراست ضمن اذعان به عدم پیشرفت در زمینه رقابت تجاری و ماهیگیری خاطر نشان کردند که در مذاکرات ماه ژوئیه در زمینه های دیگر پیشرفت هایی صورت گرفته است.

دیوید فراست گفت:«اشتراک نظرهای فراوانی داریم و این در مذاکرات آینده می تواند مبنای توافق های رسمی باشد.»

میشل بارنیه نیز به پیشرفت در برخی زمینه ها از جمله شیوه حل اختلاف بین دو طرف که همواره یکی از موانع اصلی مذاکرات تلقی می شد، اشاره کرد.

ولی او در عین حال تاکید کرد که اتحادیه اروپا توافقی که به صنعت ماهیگیری این اتحادیه لطمه بزند را امضا نخواهد کرد و با توجه به اینکه فقط یک هفته دیگر از مذاکرات ماه ژوئیه باقی مانده مواضع دو طرف اختلاف فراوانی دارد.

به نظر می رسد که مذاکره کنندگان هر دو طرف بر سر این نکته توافق دارند که اختلافات موجود فقط در صورت عقب نشینی و سازش طرف مقابل حل خواهد شد.

یک مقام ارشد دولت بریتانیا گفت نتایج مذاکرات اخیر را می توان رسیدن به مرز توافق نهایی و یا رسیدن به مرز شکست قطعی توصیف کرد.

منبع؛ رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG