لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۲۲

بنیاد شهید: ۱۲۳ نفر از استان تهران در سوریه و عراق کشته شده‌اند


بسیاری از اعضای «مدافعان حرم» را نیرو‌های رسمی سپاه و بسیج تشکیل می‌دهند.
بسیاری از اعضای «مدافعان حرم» را نیرو‌های رسمی سپاه و بسیج تشکیل می‌دهند.

مدیرکل «بنیاد شهید و امور ایثارگران» اعلام کرد که تاکنون از استان تهران ۱۲۳ نفر در درگیری‌های سوریه و عراق کشته شده‌اند.

نادر نصیری روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن‌ ماه در گفت‌وگو با سایت محلی «بهارستانه» اظهار داشت: «۱۲۳ شهید مدافع حرم در تهران وجود دارد که باید با انجام درست وظایف به خون شهدا احترام بگذاریم».

وی افزود: «شهدای مدافع حرم برای دفاع از اسلام و جلوگیری از رسیدن آتش جنگ به کوچه و خیابان‌های ایران می‌جنگند و ما هم در داخل کشور وظایف خود را به درستی انجام دهیم تا راه‌های نفوذ را ببندیم».

۱۲۳ نفری که مدیرکل «بنیاد شهید و امور ایثارگران» اعلام کرده در سوریه یا عراق کشته شده‌اند در قالب گروه «مدافعان حرم» به این کشور‌ها اعزام شده بودند.

این گروه در نخستین ماه‌های آغاز درگیری‌ها در سوریه از سوی قرارگاه «امام حسین» وابسته به سپاه پاسداران تشکیل شد تا نیرو‌های مورد نیاز در جنگ با مخالفان بشار اسد را در ایران سازماندهی کند.

ثبت‌نام‌ برای عضویت در این گروه آن‌طور که محسن کاظمینی، فرمانده سپاه تهران بزرگ اعلام کرده در نواحی بسیج تهران بزرگ صورت می‌گیرد.

آقای کاظمینی ششم بهمن‌ماه امسال برای نخستین‌بار نحوه ثبت‌نام داوطلبان عضویت در این گروه را اعلام کرده و گفته بود از شهر تهران تاکنون ۲۸ «مدافع حرم» در سوریه و عراق کشته شده‌اند.

«مدافعان حرم» در استان‌ها و شهر‌های دیگر نیز فعالیت گسترده‌ای دارد به طوری که طی سه سال گذشته ده‌ها عضو آن از شهر‌ها و روستا‌های ایران برای جنگ با مخالفان بشار اسد راهی سوریه شده‌اند.

بسیاری از اعضای «مدافعان حرم» را نیرو‌های رسمی سپاه و بسیج تشکیل می‌دهند و بیشترین کشته‌های ایران در درگیری‌های سوریه و عراق نیز مربوط به این دو نهاد نظامی است.

افغان‌ها و پاکستانی‌های مقیم ایران نیز از دیگر اعضای گروه «مدافعان حرم» هستند که در قالب دو گردان «فاطمیون» و «زینبیون» سازماندهی می‌شوند.

از تعداد کشته‌های این دو گردان نیز تاکنون آمار رسمی منتشر نشده٬ اما هر هفته گزارش‌های متعددی از کشته شدن برخی از نیروهای آنها در سوریه از سوی رسانه‌های محلی منتشر می‌شود.

تازه‌ترین این گزارش‌ها مربوط به کشته شدن هشت عضو گردان «زینبیون» در سوریه است که براساس اعلام سایت محلی «قم‌ فردا» مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن‌ ماه در قم برگزار شد.

XS
SM
MD
LG