لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۲

بازداشت چند روزنامه نگار در ایران


وزارت اطلاعات ايران ازدستگيری چند نفر از روزنامه نگاران ايرانی در يکی از استان ها، توسط ماموران اين وزراتخانه خبر داد.

وزارت اطلاعات ايران ازدستگيری چند نفر از روزنامه نگاران ايرانی در يکی از استان ها، توسط ماموران اين وزراتخانه خبر داد.


خبرگزاری ايرنا به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات اعلام کرد که اين گروه از خبرنگاران به دليل آنچه اين خبر گزاری آن را«انتشار مطالب تفرقه ‌افکنانه‌» خواند، دستگير و زندانی شده اند.


در گزارش روز يکشنبه روابط عمومی وزارت اطلاعات آمده است که «اين گروه برای انتشار مطالب تفرقه افکنانه مورد نظر خود و در چارچوب افکار قوم گرايانه افراطی وضد امنيت ملی از فراسوی مرزهااز طريق عوامل مرتبط، ماهانه مبالغ قابل توجهی دلار دريافت می‌کردند.»


اين خبرگزاری اسامی افراد بازداشت شده و يا محل بازداشت آنها را اعلام نکرد، ولی ازآنان به عنوان« تفرقه افکنانی که از خارج از کشور حمايت مالی می شوند» نام برد.


ايران، آمريکا را به تلاش جهت ايجاد تفرقه ميان اقوام نژادی مختلف در داخل کشور متهم می کند.


چندی پيش به دنبال انفجار چند بمب در زاهدان و کشته شدن يازده نفر از ماموران سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات ايران، آمريکا را متهم کرد که با حمايت از گروههای شبه نظامی جنوب شرقی کشور قصد ايجاد ناامنی در ايران را دارد.


آمريکا همواره اتهامات وارد شده را رد کرده است.


سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارش سالیانه خود از وضعیت آزادی های مدنی در ایران نسبت به ادامه دستگيری خبرنگاران، وبلاگ نويسان و مدافعان حقوق بشر و سرکوب اقليت های قومی و دينی، هشدارداده است.


این سازمان در گزارش سالیانه خود اعلام داشت که از آوريل ۲۰۰۰ که حکومت، بستن روزنامه ها و زندانی کردن خبرنگاران و روزنامه نگاران را آغاز کرد، به طور سيستماتيک در حال سر کوب آزادی بيان و عقيده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG