لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۵۶

آتنا فرقدانی، کاریکاتوریست، از زندان آزاد شد


آتنا فرقدانی پس از تحمل حبس هجده ماه، روز چهاردهم اردیبهشت ماه از زندان آزاد شد

آتنا فرقدانی، کاریکاتوریست ایرانی و فعال حقوق کودکان، که به علت کشیدن طرح‌های انتقادی در اوین زندانی شده بود، روز سه‌شنبه، چهاردهم اردیبهشت‌ماه، از زندان آزاد شد.

بر اساس اخبار منتشره از ایران، خانم فرقدانی ظهر سه‌شنبه از بند نسوان زندان اوین آزاد شده است.

روز ششم اردیبهشت‌ماه، محمد مقیمی، وکیل خانم فرقدانی، اعلام کرد که حکم موکلش مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

آتنا فرقدانی در حکم اولیه به ۱۲ سال زندان محکوم شده بود که پس از دو تجدید نظر به گفته‌ وکیلش این حکم به ۱۸ ماه کاهش پیدا کرد.

هفته پیش محمد مقیمی خبر داده بود که موکلش به زودی آزاد می‌شود. کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران به نقل از محمد مقیمی گفته بود که آتنا فرقدانی روز ۲۲ اردیبهشت‌ماه باید از زندان آزاد شود که حال این آزادی کمتر از ده روز زودتر اتفاق می‌افتد.

آتنا فرقدانی در شهریورماه سال ۱۳۹۳ دستگیر و دو ماه بعد با قرار وثیقه آزاد شد. او پس از آزادی موقتی خود، به وب‌سایت جرس گفته بود که عمده بازجویی‌های او بر محور نقاشی‌هایش، رابطه‌اش با خانواده قربانیان اعتراضات سال ۸۸ و بهاییان ایران بوده است. وی همچنین با انتشار ویدئویی گفته بود که در زندان مورد هتک حرمت قرار گرفته است.

وی در دی‌ماه سال ۱۳۹۳ با معرفی خود به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به زندان قرچک ورامین منتقل و پس از دو ماه به زندان اوین فرستاده شده بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی در خردادماه سال ۹۴، آتنا فرقدانی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، رئیس جمهور، نمایندگان مجلس، ماموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی‌اش» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. این حکم بعدتر به هفت سال و نیم و در نهایت در اردیبهشت‌ماه امسال به ۱۸ ماه کاهش پیدا کرد.

حبس آتنا فرقدانی بارها با اعتراض شدید کمیپین‌ها و موسسات بین‌المللی مواجه شده بود.

شبکه بین‌المللی مدافع حقوق کاریکاتوریست‌ها سال گذشته نشان شجاعت در کشیدن کاریکاتور را به آتنا فرقدانی اهدا کرد. او نخستین زن کاریکاتوریست در جهان است که به شکل انفرادی این جایزه را از آن خود می‌کند.

XS
SM
MD
LG