لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۹

نامزد جمهوریخواه: مسلمانان برای ریاست‌جمهوری آمریکا مناسب نیستند


بن کارسون، متخصص بازنشسته اعصاب و نامزد زنگین‌پوست، مسیحی و جمهوری‌خواهِ انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.
بن کارسون، متخصص بازنشسته اعصاب و نامزد زنگین‌پوست، مسیحی و جمهوری‌خواهِ انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

بن کارسون، نامزدِ جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا، روز یکشنبه ۲۹ شهریور گفت: مسلمانان گزینه مناسبی برای ریاست‌جمهوری ایالات متحده نیستند، چرا که اعتقادات مسلمانان با اصول آمریکایی همخوانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کارسون،جراح بازشسته اعصاب، در گفت‌وگو با شبکه «ان‌بی‌سی» گفته است که به هیچ عنوان با انتخاب یک مسلمان برای ریاست‌جمهوری موافق نیست.

این گفته‌های بن کارسون موجی از واکنش‌ها را به همراه داشته است.

بر اساس نظرسنجی‌ها، بن کارسون، نامزد مسیحی و رنگین‌پوست آمریکا، از هواداران بسیاری برخوردار است.

بزرگ‌ترین گروه آمریکایی حامی حقوق مدنی مسلمانان به گفته‌های بن کارسون واکنش نشان داده و گفته است که او شایستگی نامزدی در انتخابات را ندارد، چرا که بر اساس قانون اساسی آمریکا، دین و مذهب رییس‌جمهوری آمریکا نباید مسئله و محل بحث باشد.

بر اساس بند ششم قانون اساسی آمریکا هیچ کدام از سناتورها، نمایندگان، اعضای قوای مقننه ایالات مختلف و تمامی متصدان امور اجرایی و قضایی نیازی به آزمون مذهبی ندارند و اعتقادات مذهبی‌شان نباید محل پرسش قرار بگیرد.

کیث الیسون، نماینده دموکرات ایالت مینه‌سوتا که نخستین نماینده مسلمان کنگره است، در خصوص صحبت‌های بن کارسون گفته است که صحبت‌های حاکی از تعصبات مذهبی این چهره‌های ملی، باید هر آمریکایی را ناراحت کند.

لینزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، نیز گفته است که فکر می‌کند بن کارسون باید بابت صحبت‌هایش معذرت‌خواهی کند.

در حال حاضر ۱۶ نامزد جمهوری‌خواه در تلاش‌اند تا بتوانند نامزد منتخب حزب جمهوری‌خواه برای شرکت در انتخابات آذر سال ۲۰۱۶ شوند.

بر اساس نظرسنجی‌ها، دانلد ترامپ در راس این لیست است و پس از او نام کارلی فیورینا و سپس بن کارسون دیده می‌شود.

XS
SM
MD
LG