لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۰۱

نویسنده ایرانی‌ـ‌آلمانی، نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری در آلمان


نوید کرمانی در رشته فلسفه، شرق‌شناسی و تئاتر در شهرهای بن، کلن و قاهره تحصیل کرده است

در پی انصراف یوآخیم گاک از اعلام نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آلمان، نام نوید کرمانی، نویسنده ایرانی‌ـ‌آلمانی، به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات سال آینده در آلمان مطرح شده است.

یواخیم گاک، رئیس‌جمهوری آلمان، روز دوشنبه اعلام کرد که به دلیل کهولت سن مطمئن نیست که انرژی و سلامت لازم برای یک دوره ریاست‌جمهوری پنج ساله دیگر را داشته باشد.

آقای گاک، کشیش و فعال حقوق بشر، از اسفند سال ۱۳۹۰ ریاست‌جمهوری آلمان، که مقامی بیشتر تشریفاتی است، را برعهده دارد.

او که در حال حاضر ۷۶ سال دارد می‌گوید که احراز این پست و حفظ آن در سال‌هایی که او ۷۷ تا ۸۲ ساله خواهد بود، برایش مقدور نیست.

سخنگوی بوندستاگ (پارلمان آلمان فدرال)، وزیر دارایی و وزیر امور خارجه افرادی‌اند که نام‌شان به عنوان نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری مطرح شده است.

اما نوید کرمانی به هیچ حزب سیاسی تعلق ندارد و فردی مستقل است.

آقای کرمانی چندین کتاب تالیفی در حوزه اسلام، خاورمیانه و مکالمه اسلام و مسیحیت دارد و برای این کتب تالیفی برنده چندین جایزه از جمله جایزه صلح انجمن نشر و کتاب آلمان شده است، جایزه‌ای که وی حین دریافتش در آبان‌ماه سال ۹۴، یک سخنرانی جنجالی انجام داد و در پایان مراسم از همگان خواست تا به جای دست زدن، بایستند و برای قربانیان جنگ عراق و سوریه دعا کنند.

نوید کرمانی چهارمین فرزند یک خانواده ایرانی است که در شهر زیگن، در غرب آلمان متولد شده است. او در رشته‌های فلسفه و شرق‌شناسی و تئاتر در شهرهای کلن، قاهره و بن تحصیل کرده و سال‌ها برای مجلات و نشریات معتبر آلمانی قلم زده است.

تز دکترای آقای کرمانی، «خداوند زیباست: تجربه زیبایی‌شناختی قرآن» نام دارد که به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است.

آقای کرمانی هم ملیت ایرانی و هم ملیت آلمانی دارد و با یک اسلام‌شناس دیگر به نام کتایون امیرپور ازدواج کرده است.

یکی از آخرین تالیفات نوید کرمانی، «میان قرآن و کافکا: جستارهای غربی/شرقی» نام دارد که ترجمه انگلیسی آن امسال توسط انتشارات کامبریج منتشر شده است. هیچ یک از کتب آقای کرمانی به فارسی برگردان نشده‌اند.

انتخاب رئیس‌جمهور در آلمان به شکل رای مخفی توسط اعضای بوندستاگ، تعدادی از نمایندگان شهرها و برخی از چهره‌های مطرح آلمان صورت می‌گیرد. این انتخابات نشان‌دهنده قدرت و میزان محبوبیت حزب حاکم و صدراعظم آلمان است.

در ماه‌های اخیر سیاست‌های آنگلا مرکل در کنترل بحران پناهجویان سبب بروز واکنش‌هایی علیه او شده است. به همین دلیل انتخابات سال آینده نشان خواهد داد که وی و حزب دموکرات مسیحی‌ها همچنان اقبال سیاسی دارند یا نه.

با این حال خانم مرکل در معرفی نامزدهای ریاست‌جمهوری حزبش در سال‌های اخیر با مشکل مواجه بوده است. دو رئیس‌جمهوری پیشین، هر دو پیش از به پایان رسیدن دوران ریاست‌جمهوری‌شان استعفا کردند و حال باید فردی دیگر برای سال آینده معرفی شود.

XS
SM
MD
LG